Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.

NOVINKY

arr3KONTAKThomeopat.liptov@gmail.com... arr3PRIPRAVUJEM - kukni a teš sa:)HOMEOPATICKÉ SEMINÁRE. RIADENÉ MEDITÁCIE. Nakukni do záložky AKCIE. ... arr3HOMEOPATICKÁ DOMÁCA LEKÁRNIČKAAk máte záujem o kompletné zostavenie domácej homeopatickej lekárničky na akútne prípady, prosím...

Popis jednotlivých solí.

 

"Obnova bunky a tým aj celého tela je výsledkom vyrovnania deficitu anorganických solí"

                                                                                                                          Dr. Schussler

 

 

Doktor Schussler vypracoval veľmi presný a detailný popis každej bunkovej soli.

Máme 12 základných a  12 doplnkových solí.

Ak potrebujete nejakú bunkovú soľ, resp. soli užívať na svoje problémy, prosím, kontaktujte ma, veľmi rada vám pomôžem zostaviť terapiu, som tu pre vás.

 

Schusslerove soli = bunkové soli = tkanivové soli:

 1. Calcium fluoratum = CaF2 = fluorid vápenatý
 2. Calcium phosphoricum = CaHPO4 x 2H2O = hydrofosforečnan vápenatý
 3. Ferrum phosphoricum = FePO4 x 4H2O = foforečnan železitý
 4. Kalium chloratum, muriaticum = KCl = chlorid vápenatý
 5. Kalium phosphoricum = KH2P04 = hydrofosforečnan draselný
 6. Kalium sulphuricum = K2S04 = síran draselný
 7. Magesium phosphoricum = MgHPO4 x 3H2O = hydrophosphorečnan vápenatý
 8. Natrium chloratum, muriaticum = NaCl = chlorid sodný
 9. Natrium phosphoricum = Na2HPO4 x 12H2O = fosforečnan sodný
 10. Natrium sulphuricum = Na2S04 = síran sodný
 11. Silicea = SiO2 x 2H2O = oxid kremičitý
 12. Calcium suplhuricum = CaSO4 x 2H2O = síran vápenatý
 13. Kalium arenicosum = K3AsO3
 14. Kalium bromatum = KBr
 15. Kalium iodatum = KJ
 16. Lithium chloratum = LiCl
 17. Manganum sulphuricum = MnSO4 x H2O
 18. Calcium suplhuratum = CaS
 19. Cuprum arsenicosum = Cu3(As03)2
 20. Kalium-aluminium suplhuricum KAI (SO4) x 12H2O
 21. Zincum chloratum = ZnCl2
 22. Calcium carbonicum Hahnemanni = CaCO3
 23. Natrium bicarbonicum = NaHCO3
 24. Arsenicum iodatum = AsJ3

 

Bunkové soli sa vyrábajú len v potenciách D3, D6 a D12, vyššie potencie neprichádzajú v úvahu, potom sa už nejedná o bunkové soli.

 

 

Calcium fluoratum:

 

Calc Fluor vytvára obaly a chráni spojivové tkanivo: zubná sklovina, povrch kostí, vrchná vrstva pokožky, stien ciev.

Soľ strácame často dôsledkom chronického prekyslenia organizmu. Kalcium neutralizuje kyseliny vytváraním kalciových solí týchto kyselín, ktoré sa ukladajú ako kalcifikáty. Kyselina spôsobí eróziu najskôr vrchnej vrstvy tkaniva (Calc Fluor), potom začne „vyžierať“ štruktúru tkaniva (Silicea), nakoniec sa môžu dostaviť zdravotné problémy a obrazy deficitu popri Calc Fluor a Silicei aj Calc Phos a Calc Sulph.

Calc Fluor sa nachádza v epidermis, v spojivovom tkanive – väzy, šľachy, na povrchu zubov a kostí a v stenách žíl a lymfatických ciev a v očnej rohovke.

Jeho výskyt medzi mozgom a mozočkom sa spája s blahodárnym pôsobením u ľudí trpiacich strachom z finančného krachu.

Súvisí s tvorbou keratínu (rohoviny).

Deficit sa prejaví ako hromadenie keratínu – zatvrdnutá koža, mozole, kurie oko, tvrdé päty a ako prasklinky na koži, aj ako tzv. kútiky úst, popraskané pery, praskliny na jazyku a lámavé nechty.

Elasticita – biochemická soľ na elasticitu, udržiava pružnosť tkanív. Podporuje elasticitu muskulo-skeletárneho systému a elasticitu telových obehových sústav. Nedostatok Calc Fluor má súvis s nefunkčným cievnym a lymfatickým systémom, žilový návrat krvi je obtiažny.

Nefunkčnosť sa prejaví najskôr okolo oka, keď je pokožka veľmi tenká ako hnedočierne kruhy alebo ako rozšírené a popraskané kapiláry kdekoľvek na koži. Na väčších cievach ako rozšírené cievy a žily, ďalej ako modrasté zafarbenie pier, celulitída (strata elasticity lymfatických ciev), kŕčové žily a hemoroidy, fisúry (prasklinky vrchnej vrstvy kože okolo konečníka) alebo ako lámavosť kapilár (spolu so Siliceou). Nedostatok Calc Fluor spôsobí prolaps maternice, ochabnutie brušných stien (ovisnuté brucho). Pomáha pri fimóze (Nat Mur).

Pomáha pri hypermobilite kĺbov, pri padnutej klenbe alebo pri naopak zníženej mobilite kĺbov, kontraktúrach a strikatúrach šliach, spolu s Calc Phos je stavebným minerálom pre šľachy a väzivo. Pomáha pri presilení šliach pri športe, natiahnutých šľachách, padnutej klenbe a pod. Treba ju pridať na problémy kĺbov s obmedzenou pohyblivosťou.

Biochemický lifting tváre, má omladzujúci efekt, zlepšuje elasticitu. Calc Fluor vytvára zubnú sklovinu, je vhodný na prevenciu zubného kazu (vnútro zuba Calc Phos), pri obnažených krčkoch zubov, pomáha pri citlivých zuboch, slabej a popraskanej zubnej sklovine.

V tehotenstve je prevenciou zubného kazu a tvorby strií (dobré je aj lokálne použitie Calc Fluor a Silicei).

Príliš rigidným a ustráchaným ľuďom prináša táto soľ flexibilitu do života nielen fyzicky ale aj psychicky.

Katarakt – šedý zákal, rozmazané, neostré videnie, bolestí oči, zlepšujúce sa oddychom (Silicea, Nat Mur, Nat Sulph).

Podporuje trávenie, elasticitu tráviacich orgánov a ich peristaltiku a tak pomáha pri tráviacich ťažkostiach: lenivé črevo, neschopnosť vylúčiť stolicu, spomalené trávenie a pohyby žalúdka.

Lieči problémy na povrchu kostí: exsudácia, ktorá vytvára uzlovité zatvrdliny, ulcerácia, uzly a veľmitvrdé cysty. Liek na kostné výrastky. Pomáha zlepšiť elasticitu jaziev (zlepšuje elasticitu keloidného tkaniva jaziev, pričom Kali Mur napomáha regulácii fibrínu a tkanivo jazvy je bohaté na fibrín, formuje sa jeden rok, Silicea pomáha, ak majú jazvy typický glazúrový lesk). 

Poznámka: Calc Fluor pôsobí pomaly, efekt výrazne zlepšuje použitie lokálneho prípravku na postihnuté miesto (fisúra, hemoroidy, kŕčove žily, kĺby).

Nedostatok Calc Fluor môže spôsobiť výskyt stvrdnutých novotvarov (veľmi tvrdé, hromadeniekeratínu a odpadových látok). Zatvrdliny vznikajú v dôsledku straty schopnosti lymfatických ciev a spojivového tkaniva odvádzať pevnejšie odpadové častice. Nedostatok Calc Fluor sa prejaví aj ako inkontinencia moču u žien (Ferr Phos pri atónii zvierača).

Tvárová diagnostika.
Hnedočierne alebo červenočierne zafarbenie okolo očí
. Jemné a početné predčasné vrásky na tvári v tvare mriežky, začínajú sa v kútikoch oka (vejárikovité, prekrižujúce sa). Zhrubnutá, prípadne popraskaná koža na rukách, nohách. Popraskaný jazyk. Popraskaná a slabá zubná sklovina. Modré pery. Praskliny kdekoľvek na koži, pri exéme, fisúry, v kútikoch úst a pod.

 

 

 

 

 

 

Calcium phosphoricum:

 

Calc Phos má funkčnú aj stavebnú úlohu. 99% kalcia sa nachádza v kostiach, 1% ako voľné ióny v bunkách a 0,1% v medzibunkovej tekutine. Regulácia kalcia sa mimo bunky deje prostredníctvom hormónov príštitnych teliesok (kalcitonín, parathormón) a vitamínu D3 – hormónu cholekalciferolu, ktorý sa tvorí v obličkách. Stavebná funkcia súvisí s metabolizmom bielkovín. Calc Phos je nevyhnutné na spracovanie bielkovín z potravy a pre tvorbu potrebných bielkovín v tele. Z toho dôvodu je nevyhnutné pre tvorbu spojivového tkaniva a organickej výplne obalov, vytvorených Calc Fluor.

Tejto minerálnej látky ja v organizme najviac, tvorí 57% hmoty kostí. Kalcium je spolu s Calc Fluor dôležité pre tvorbu kostí, spolu s Calc Fluor a Siliceou pre tvorbu šliach, spolu s Nat Mur pre tvorbu chrupaviek. 

Funkciou kalcia je svalová kontrakcia, vďaka kalciu sa môže sval stiahnuť. Ďalej je nevyhnutné pre tvorbu krvi a krvných buniek v kostnej dreni. Je dôležité aj pre zrážanlivosť krvi. Kalcium je dôležité pre tvorbu a uvoľňovanie hormónov (v nadobličkách, hypofýze), ktoré majú bielkovinovú povahu.

Calc Phos má špecifickú afinitu k albumínu. Albumín je bielkovina, ktorá sa syntetizuje v pečeni a tvorí 55-65% všetkých proteínov tela. Preto ochorenia spojené s únikom albumínu obličkami alebo nosovou sliznicou, čo sa prejavuje albumínovým exsudátom (priesvitný, konzistencia surového bielka), majú súvis s narušením rovnováhy tejto soli. Strava bohatá na bielkoviny vyžaduje veľa tejto látky a môže vyvolať jej nedostatok. S tým súvisí tzv. proteínová tučnota, kedy sa zhluky bielkovín ukladajú v tele (tučnota s pevným telom). Nedostatok Calc phos sa prejavuje naopak aj ako náhla a nechcená strata hmotnosti (najčastejšie u starých ľudí) a ako problémy s priberaním a nechutenstvom u detí.

Calc Phos reguluje kalcifikáciu kostí a zubov. Vykazuje piezoelektrický jav, t.j. jeho stlačením vzniká napätie na povrchu kosti, ktoré „priťahuje“ ďalšie ióny kalcia. Preto je cvičenie veľmi zdravé a prospešné pre kosti. Nachádza sa v kostiach, zuboch, spojivovom tkanive, mlieku, žalúdočnej kyseline. Je nevyhnutné pre rast a tvorbu organickej hmoty. 

Podporuje krvotvorbu, preto túto soľ zvažujeme vždy pri zdravotných problémoch spojených so stratou krvi (pôrod, úrazy, operácie) a pri anémii hladina železa je v poriadku, no znížený je počet červených krviniek). Nízky počet leukocytov, trombocytov. Rekonvalescencia po ťažkých ochoreniach. Pacient uvádza: Odvtedy, čo som bol chorý (prepracoval som sa, zrútil som sa), sa neviem dostať do pôvodného zdravotného stavu, nevládzem cvičiť a pod. Podporuje chuť do jedla a priberanie v prípade rastových problémov u detí alebo náhleho nechceného schudnutia.
Kalcium v muskulo-skeletárnom systéme umožňuje svalovú kontrakciu, naopak magnézium relaxáciu svalu. Nedostatok tejto soli spôsobuje svalové kŕče (aj srdcového svalu) a stuhnutosť svalov.

Calc Phos potrebné vo zvýšenej miere v tehotenstve (rast plodu). Jeho nedostatok v tehotenstve sa prejavuje kŕčami. Lekári zvyčajne proti kŕčom predpisujú magnézium, to ale môže viesť k prenášaniu plodu. Oveľa logickejšie a fyziologickejšie je podávať Calc Phos. Schüssler podával magnézium až v 9. mesiaci, resp. posledných 6 týždňov pred pôrodom, aby podporil kvalitu pôrodných kontrakcií. 

Vhodná soľ pre ženy vyčerpané dojčením alebo silným menzesom. Dobrá na obnovu krvi po pôrode (spolu s Ferr phos - doplnenie železa a prevencia zápalov).

Podporuje hojenie fraktúr, lieči osteoporózu, osteopéniu, rachitídu a iné choroby kostí.

Detská soľ. Podporuje deti, ktoré neprospievajú a hyperaktívne deti. Pomáha deťom, ktoré majú bolesti hlavy v dôsledku vysokého tlaku v škole. Bolesti hlavy z preťaženia. Vhodná na rastové bolesti detí. Pre deti, ktorým sa fontanely pomaly zatvárajú. Na mäkké tenké kosti. Pomáha podávané matke, ak dieťa odmieta materské mlieko pre zlú chuť (napr.: pri menzes).

Pomáha pri alergii na bielkoviny, mlieko a problémoch s trávením mlieka.

Pomáha pri meteosensitivite. Chlad a zmena počasia zhoršuje zdravotné problémy. Neznášanlivosť ľadových nápojov. Studené končatiny a pocit chladu v údoch (akoby nimi pretekala studená voda) pri artritíde.

Zvracanie po studených nápojoch. Potrava leží v žalúdku ako masa a nehýbe sa. Bolesti všetkých kĺbov prí každej zmene počasia. Reuma s pocitom chladu. Calc Phos je soľ na reumatické bolesti kĺbov, ktoré reagujú na zmenu počasia. Bolesti bývajú najmä v noci a vystreľujú do celého tela. Teplo robí dobre.

Kalcium pri prekyslení pôsobí ako neutralizátor kyselín, vápenaté soli sa potom ukladajú a vytvárajú kamene. Častou príčinou nedostatku Calc phos je prekyselenie organizmu,  vhodné je v týchto prípadoch kombinovať Calc phos a Nat phos. Použitím Calc Phos sa rozpúšťajú kalcifikáty (kĺby, ateroskleróza) a kamene. Silicea je hlavným liekom, ktorý čistí solí kyselín z tkanív, preto ju vždy treba kombinovať s Nat Phos (prevencia akútneho prekyslenia).

Pomáha pri akútnej alebo chronickej nefritíde s albuminúriou. Calc Phos je liekom pre polypy a cysty s obsahom bielkovín.

Ak Mag Phos nezaberie v rozumnom čase pri kolikových bolestiach a opakovaných kŕčoch (ako horúce magnézium), vymeníme ho za Calc Phos alebo ich striedame. Calc Phos a Mag Phos pôsobia ako partneri v svalovej práci. Pre opakované kŕče svalov je hlavným liekom Calc Phos a Nat Phos (soľ na odkyslenie), kým magnézium pôsobí hlavne ako akútny liek pri kolikových bolestiach a na uvoľnenie spazmu alebo pri spastickom kašli. Často je dobré užívať Calc Phos  a Mag Phos súčasne.

Calc Phos spolu s Mag Phos sú liekom pre zaspanie – Calc Phos uvoľní svaly, Mag Phos uvoľní nervy. Niektoré problémy s nespavosťou pri intenzívnom strese a vyhorení však vyžadujú Kali Phos (strach, hyperaktívna myseľ). Vhodné pre deti, ktoré škrípu zubami a ľudí s napätými čelusťami (zaťaté zuby, prehrýzanie sa životom). Vhodné pri strate citlivosti.

Calc Phos je tkanivová soľ pre nosové polypy (Kali Mur), pre polypy vo všeobecnosti a cysty sú účinné tieto: Calc Phos, Nat Sulph, Nat Phos, Silicea, Calc Sulph v závislosti od charakteru a od obsahu cysty.

Deficit Calc Phos sa prejavuje ako extrémna chuť na mlieko alebo neznášanlivosť a odmietanie mlieka, chuť na horčicu, údené, kečup (deti), potreba bielkovín, odmietanie zeleniny. Nedostatoksa môže prejaviť aj ako rýchly pulz, nervozita a spazmus srdcového svalu.

Tvárová diagnostika a signály
Voskové zafarbenie, teplý biely odtieň slonovej kosti, akoby vosková figurína. Najčastejšie na krídlach nosa, na ušiach a na výrazných nadočnicových oblúkoch. Priesvitné, odvápnené zuby, rozpadavé zuby. Veľmi studené ruky a nohy a ihličkové pichanie v končatinách. Necitlivosť končatín, ktorá sa zhoršuje až tŕpnutie. Mravenčenie v rukách alebo nohách. Stuhnuté svaly šije. Hypertónia - zvýšený svalový tonus. Svalový pancier (zachovávanie odstupu, nemajú radi tesné objatia).

 

Ferrum phosphoricum:

Nachádza sa najmä v červených krvinkách, pečeni, svaloch a vlasoch. Človek s hmotnosťou 65 kg má 2,82 g železa. 40% červených krviniek cirkuluje a asi 60% „čaká“ v slezine.

Biochemická prvá pomoc pri teplote, zápale a krvácaní. Zápal a zvýšená teplota je biochemicky nedostatok kyslíka a teda tento stav vyžaduje nosič kyslíka – železo. Zvýšením kyslíka sa zápal a teplota odstránia. Ferr Phos je dôležitý pre prenos kyslíka krvným riečiskom, podporuje funkciu cirkulačného a imunitného systému. Je súčasťou hemoglobínu, červeného farbiva, ktoré viaže kyslík. Ak je málo železa v krvi a tkanivách, dochádza k dilatácii ciev a následnej hyperémii, aby sa zabránilo hypoxii. Vo svaloch je Ferr phos zodpovedné za základný svalový tonus a preto je liekom pre všetky druhy hypotónie (ochabnuté svalstvo).  Ferr Phos potláča akékoľvek zápaly (infekčné aj neinfekčné) v ich počiatočnom štádiu pokiaľ sa neobjaví tvorba hlienu. Prináša úľavu od pulzujúcej bolesti spojenej so zápalom (zhoršuje sa pohybom a teplom a zlepšuje chladom). Zápal je forma boja. Vhodná prvá pomoc pri všetkých „itídach“. Je liekom pre prvé štádium zápalu a choroby.

Tzv. bojová kombinácia Ferr Phos – Kali Phos – Nat Mur prináša energiu a posilnenie tela v akútnej fáze akéhokoľvek ochorenia. V tehotenstve (1. trimester) pomáha vyrovnať sa s novou situáciou, pri nauzei a pôsobí aj ako prevencia potratu.

Ferr Phos pôsobí v počiatočnom štádiu infekcie (len zápal bez hlienu), pri infekciách a bežných nachladnutiach s „nižšou“ zvýšenou teplotou (do 38,5 - 39 °C). Je výborné pri zápale stredného ucha (Ferr Phos striedať s Kali Mur). Pomáha pri slabej imunite (ľuďom, ktorí „všetko chytia“), prechladnutí a chrípke, pri bakteriálnych, mykotických a parazitárnych ochoreniach, detských chorobách ako kiahne (striedať s Kali Mur) a pod. Pomáha pri suchom akútnom dráždivom kašli (zápal, bolesť), pri reumatizme v akútnej fáze (horúce kĺby, bolesť). Vhodné pri zápaloch močových ciest s nutkaním na močenie (počiatočné štádium, spolu s Nat Phos), pri prerezávaní zúbkov, pri bolestiach žalúdka po malom množstve jedla a gastritíde (spolu s Nat Mur a Nat Phos), zvracaní nestrávenej potravy (aj v tehotenstve pri rannej nevoľnosti), prekrvených, červených a zapálených očiach, zápale čriev, Crohnovej chorobe (spolu s Nat Sulph), borelióze, pri premohnutých hlasivkách u rečníkov a spevákov. 

Vo všetkých prípadoch 1. fázy zápalu dochádza veľmi rýchlo k úbytku Kali Mur a preto je dobré tento liek pre druhé štádium podávať už preventívne a striedať s Ferr Phos.

Ferr Phos zastavuje krvácanie v dôsledku mechanického poškodenia vazokonstrikciou. Krv je svetločervenej farby (podávanie každých 10 min). Prvá pomoc pri úrazoch, fraktúrach na zastavenie krvácania a ochranu okolitého tkaniva. Prvá pomoc pri popálenínach – lokálne kaša.

Pomáha pri anémii z nedostatku železa alebo pri veľkej strate železa (napr. pôrodom) spolu s Calc Phos, pri silnej menštruácii a zastavuje krvácanie z nosa (svetločervená krv). Pri veľmi nízkej hladine železa: Ferr Phos + Manganum sulphuricum + Cuprum arsenicosum.

Ak železo chýba deťom, tieto pomalšie rastú, sú slabé a unavené a otupelé.

Je prevenciou svalovej horúčky. Liečba svalovej horúčky: Kali Sulph. Ľudia s nedostatkom Ferr Phos sa pri zvýšenej telesnej námahe ľahko zadýchajú, trpia hnačkami alebo zápchami (hypotónia čriev), silným menzes, únavou, nízkym tlakom krvi, bolesťami hlavy, najmä po slabej námahe, ľahko sa unavia a majú problémy s imunitou. 

Nedostatok Ferr Phos spôsobuje vazodilatáciu, nízky tlak krvi, nedostatočné prekrvenie a slabú imunitu, spomalenie odvádzania odpadových látok z tela von, tie sa potom v tele hromadia a spôsobujú zápaly. Nedostatok spôsobuje pulzujúce bolesti hlavy v dôsledku hyperémie, hyperémia môže na mentálnej úrovni spôsobiť maniakálne nálady, vertigo alebo pískanie a bzučanie v uchu (zvuky v ušiach: Ferr Phos – porucha prekrvenia, Kali Mur – hustá krv, zlé prekrvenie, Nat Phos – prekyslenie, Calc Fluor a Silicea – nedostatočná funkcia ciev).

Únavový syndróm: Ferr Phos, Kali Phos, Nat Mur, prípadne Calc Phos - obnova krvi. Vhodný liek na doplnenie železa, posilnenie po pôrode a ako prevencia mastitídy a zápalov maternice. (Calc Phos ako tonikum a doplnenie vápnika pri dojčení a na obnovu krvi). Antioxidanty: Ferr Phos, Kali Sulph, zinok, selén, mangán. Káva, kakao, čierny čaj "vykrádajú" železo. Nedostatok Ferr Phos súvisí s neznášanlivosťou slnka. Ferr Phos a Kali Phos posilňujú koncentráciu.

Tvárová diagnostika
Akútny nedostatok: teplá prekrvená červená tvár – uši, líca (ako po behu, keď sa zadýchame). Na rozdiel od červene pri deficite Mag Phos je pri deficite Ferr Phos na dotyk vyššia teplota pokožky v dôsledku rozšírenia ciev a hyperémie. (Deficit Mag Phos môže človek cítiť ako vnútornú teplotu, ale navonok teplota nie je.)

Chronický deficit: sa prejaví belosťou a magentovým, modročiernym zafarbením v okolí očí. Magentové zafarbenie začína na bokoch koreňa nosa pri kútiku oka. Ľudia sa rýchlo unavia, neznášajú slnko.

 

 

Kalium muriaticum, chloratum:

 

Kali Mur je úzko spojené s tvorbou vláknitých bielkovín (fibrín, elastín, kolagén). Kali Mur pôsobí ako lepidlo na proteíny, vytvorené vďaka Calc Phos v proteosyntéze. Je dôležité pre stavbu svalov a nervov a funkčnosť epitelu.

Zvýšená spotreba Kali Mur má súvis s drážením bunky a traumou (zápal, infekt, očkovanie, popáleniny, mechanické dráždenie, operácie, prudké zmeny teplôt, podchladenie).

Poruchy funkcií tejto soli sa prejavujú fibrínovým exsudátom (biely hlien, biely povlak na jazyku) a zmenou viskozity krvi. Vláknité bielkovinové štruktúry tvoria pevné časti buniek a regulujú hustotu krvi. Fibrinogén je rozpustná bielkovina zodpovedná v krvi za jej zrážanie a po poranení sa zmení na fibrín. Kolagén je vláknitá štruktúra kože a spojivového tkaniva, ktorá sa nekontrolovane premnoží napr. pri tvorbe jaziev. Elastín súvisí s elasticitou tkaniva.

Kali Mur sa nachádza v krvinkách, vo svaloch, mozgu a nervoch, v epiteliálnych bunkách a koži. Podráždením, iritáciou buniek dochádza ku strate Kali Mur (draslík je vnútrobunkový ión) a dôsledkom toho začína fibrínová exsudácia, fibrín sa hromadí v lymfatických uzlinách, ktoré opuchnú (mäkké opuchy). Je to druhé štádium zápalu a Kali Mur je preň liekom. Je to pravdepodobne preto, že chloridový ión Cl- z KCl vytvára spolu s vodíkovým iónom H+ kyselinu chlorovodíkovú HCl, ktorá štiepi tvoriaci sa fibrín, ktorý sa tak nemôže hromadiť. Po doplnení KCl sa biely hlien vstrebe. K takémuto podráždeniu dochádza aj pri kiahňach, osýpkach, šarlachu, ruži a pod.

Nedostatok Kali Mur zvyšuje hustotu krvi (zvýšením hustoty fibrínu) a riziko vzniku embólie (aj po traumách, operáciách). Kali Mur sa nazýva aj biochemickým anopyrínom. Reguluje zrážanlivosť krvi. (Naopak, riedka krv vyžaduje Nat Mur alebo Nat Sulph kvôli vylúčeniu vody z obehového systému).

Kali Mur podporuje funkčnosť respiračného systému, pôsobí dekongestívne. Druhé štádium zápalu je spojené s opuchom, Kali Mur pôsobí upokojujúco na sliznicu dýchacích ciest a preventívne proti opakujúcim sa zápalom dýchacích ciest. Tento účinok platí na sliznice vo všeobecnosti, je dôležitý pre správnu funkciu slizníc (Calc Sulph má synergický účinok s Kali Mur). Nedostatok Kali Mur spôsobuje opuch slizníc, biely výtok, či už v dýchacích cestách alebo v pohlavných orgánoch, mäkký opuch uzlín (napr. mandle, prsníky), opuchy spojivového tkaniva, kĺbov a kože vo všeobecnosti v dôsledku zápalu alebo traumy. 

Kašeľ. Kali Mur je liekom pre produktívny kašeľ, pomáha rozpustiť a vstrebať hlien. (Mag Phos a Calc Phos - bronchodilatácia, Nat Sulph - detoxikácia, Nat Mur - na suchosť slizníc a opuch v dôsledku suchosti).

Kali Mur je dôležitý prostriedok na fungovanie všetkých žliaz, napr. pri problémoch s vylučovaním mlieka. Problémy s vylučovaním tráviacich štiav (žalúdok a pankreas). Všetky opuchy žliaz. Štítna žľaza potrebuje Kali Mur a Kalium iodatum. (pri hyperfunkcii nasadiť najskôr Kalium bromatum - upokojenie a po 3 dňoch pridať Kalium iodatum). Silné emócie a myšlienky aktivujú žľazy (psychosomatika). 

Štítna žľaza - nedostatočná funkcia: Kalium iodatum, Cuprum arsenicosum, Selenium, Nat Sulph; - hyperfunkcia: Kali Mur, Kalium bromatum, Kalium iodatum, Mag Phos.

Kali Mur podporuje obeh tekutín, pomáha pri stagnácii tekutín (napr. pri hustej krvi), pomáha vylúčiť toxíny, napr. po očkovaní, anestéze). Kali Mur vylučuje z tela chemické jedy. (Nat Mur je vhodné na biologické jedy – po poštípaní, histamín).

Pôsobí podporne pri kožných výrastkoch, bradaviciach (spolu s Nat Sulph - vnútorne aj zvonka ako kaša) a fibróznych tumoroch. Je biochemickým liekom voľby po rozsiahlych popáleninách na reguláciu fibrínu a prevenciu hypertrofických a keloidných tuhých jaziev (spolu s Calc Fluor). Podpora pri angíne, zdurených uzlinách (2. štádium zápalu), akútnych, opakovaných aj chronických zápaloch uší (spolu s Ferr Phos), sinusitídach, uzatvorení Eustachovej trubice opuchom, pri zápaloch slizníc s tvorbou hustého bieleho hlienu, chronických opuchoch slizníc, alergiách s bielym exsudátom alebo bielym povlakom na jazyku. (Ak je opuch slizníc spojený s výraznou suchosťou sliznice, Nat Mur je vhodnejším liekom). Podporuje činnosť epitelu močových ciest a obličiek (cystitída, nefritída).

Kali Mur pomôže vtedy, ak je krv vo výlučkoch tmavá a hustá, tvoriaca niekedy až hrudky (menzes, stolica).

Je liekom pre nedoslýchavosť a poruchy prekrvenia ucha v dôsledku hustoty krvi. Pomáha pri bolestiach končatín pri varixoch a pri hemoroidoch riedením krvi (ako heparín).

Kali Mur je biochemickým liekom pre epilepsiu (Kali Phos, Mag Phos, Silicea). Pomáha pri opuchu mliečnych žliaz a podporuje vylučovanie mlieka. Zregenerovanie štruktúry spojivového tkaniva: energetický mix Kali Phos - Ferr Phos - Nat Mur (dodanie energie) spolu s Kali Mur. 

Nedostatok Kali Mur sa prejaví na koži ako fibrózne erupcie kože, šupiny múčneho vzhľadu, acnerosacea (červená tvár), ako pavúkovité cievky. Akné, obzvlášť, ak je spojené so zápalom žalúdka alebo zápalmi ženských pohlavných orgánov (biely jazyk).

Tvárová diagnostika

Biely povlak na jazyku. Biele kruhy okolo očí, akoby neopálené za slnečnými okuliarmi. Zafarbenie začína v kútiku oka a rozširuje sa ako polmesiac pod okom. Silnejší nedostatok – mliečne biela tvár (ako po šoku), biela maska - horná časť tela, tvár, dekolt alebo až mliečne červené alebo mliečne modré zafarbenie, napr. pod očami a/alebo nad očami. Acne rosacea. Pavúkovité cievky kdekoľvek na koži. Znamienka nad úrovňou kože bezfarebné, červené, hnedé, kožné výrastky. Pery zafarbené do biela.  Milie na koži.

 

Kalium phosphoricum:

 

Kali Phos je nevyhnutný pre život a životnú energiu bunky vo všeobecnosti, spolu s Nat Mur sú potrebné pre život bunky, vytvárajú tkanivá a ochraňujú bunky pred predčasnou smrťou. (Kali Phos - energia pre bunkové delenie a tvorba bunkových membrán, Nat Mur – fyziologické vodné prostredie). Kali Phos sa spája s tvorbou fosfolipidovej bunkovej membrány a lecitínom. Najvýznamnejšiu úlohu plní v mozgu, nervoch, krvinkách a svaloch, najcitlivejšie na jeho nedostatok sú mozgové a nervové bunky.

Kali Phos je generálnym prostriedkom pre všetky stavy vyčerpania, fyzického aj psychického. Draslík je vo všeobecnosti vnútrobunkový (intracelulárny) ión, zatiaľ čo sodík je extracelulárny. Nachádza sa vo všetkých bunkách.

Treba si uvedomiť, že na to, aby telo mohlo bojovať s chorobou, potrebuje v prvom rade energiu. Preto v prípade vážnych a vyčerpávajúcich ochorení môžeme mať veľký úžitok z energetického (bojového) mixu Kali Phos - Nat Mur - Ferr Phos. Ide o organizmus vyčerpaný chorobou, operáciou alebo nádorovým ochorením. Až v druhom kroku je možné liečiť príčinu ochorenia.  Kali Phos, Nat Mur a Ferr Phos je kombinácia pre tehotné ženy ako prevencia potratu.

Sila nervov a mysle. Kali Phos podporuje funkčnosť celého nervového systému a činnosť srdca. Nachádza sa vo všetkých živých bunkách, no v mozgu a nervoch je jeho podiel a význam najväčší. Kali Phos je veľmi vďačný liek, nakoľko veľmi rýchlo pomôže prepracovanému biznismenovi alebo vystresovanej matke chorého dieťaťa, pri psychickej traume a kontinuálnom strese, pri žiali a zármutku, plačlivosti, melanchólii, pomáha prelomiť depresiu, apatiu. Pôsobí podporne ako tonikum vitality, je vhodný na slabosť a únavu, ktorej príčinou je prepracovanosť, starosti či nervové rozrušenie.

Kali Phos pomáha udržiavať dobrú pamäť a koncentráciu, energiu, entuziazmus a pocit pohody. Koriguje hyperaktívne správanie. Pomáha v skúškovom období študentom. Spolu s Calc Phos podporuje deti, ktoré majú problémy s učením, sústredením sa. Škrípanie zubami: Kali Phos a Calc Phos (prehrýza sa ťažko životom).

Táto minerálna soľ je veľmi vhodná pre starých ľudi vo všeobecnosti, no najmä ak trpia samotou, navracia im psychickú pohodu, vitalitu a životnú iskru, pomáha pri únavových bolestiach v nohách pri dlhšej chôdzi (ak sú mobilní, ale z bytu nevychádzajú, lebo nevládzu).

Vhodný na nervozitu, podráždenosť, precitlivelosť na zvuk a svetloplachosť, nekoncentrovanosť, poruchy krátkodobej pamäte. Zlepšuje všetky druhy depresie a demenciu, Alzheimerovu chorobu, schizofréniu, psychické problémy, pomáha pri agorafóbii (strach z otvoreného priestranstva). Vhodný pri všetkých problémoch mozgu, otrase mozgu (Nat Sulph pri opuchu), delírium tremens (hlavným liekom je Nat Mur), mäknutie mozgu. Epilepsia (Mag Phos, Silicea). Strata citlivosti na dotyk. Nervová paralýza. Závrate nervového pôvodu.

Nat Mur a Kali Phos sú výborné antidepresíva. Pomáhajú aj pri plačlivosti (spolu s Nat Mur). Kali Phos je potrebné na výkon a angažovanie sa v živote.

Pri nervovom vyčerpaní je dobrá kombinácia Kali Phos a Mag Phos. Pre učenie je dobrá kombinácia Kali Phos a Ferr Phos, v niektorých prípadoch Calc Phos.

Nervové poruchy a celková únava môžu byť zapríčinené nahromadenými toxínmi, na vylúčenie jedov z organizmu je kombinácia Kali Mur, Kali Phos a Nat Sulph.

Upravuje rytmus srdcového svalu pri arytmiách, palpitáciách (po malom nervovom rozrušení alebo menšej námahe).

Sila svalov. Pomáha pri svalovej slabosti (časté u starých ľudí). Športovci – doping na posilnenie svalov (Ferr Phos, Mag Phos).

Pomáha pri teplote nad 38,5 °C (spolu s Ferr Phos a Nat Mur) a všetkých prudkých a rýchle sa zhoršujúcich stavoch. Biochemické antiseptikum. Je vhodný pri silných neefektívnych pôrodných bolestiach na zotavenie po ťažkom pôrode (hlavná tkanivová soľ na zotavenie po pôrode je Ferr Phos a Calc Phos ako tonikum pri dojčení a na obnovu krvi).

Veľké vyčerpanie Kali Phos vedie k bunkovej smrti - nekróze, gangréne, atrofii svalov a nervov, prímesi krvi v exsudáte, krv je tmavá a nezráža sa a zapácha. Krvácavé ďasná. Zápach z úst. Pacient máva veľký hlad a jedlo robí mu dobre. Chuť na orechy.

Poznámka: pri únave môže pomocť okrem Kali Phos aj Nat Mur, Ferr Phos, Nat Phos (pri prekyselení), Calc Phos (krvotvorba), Calcarea carbonica (ťažké vyčerpanie).

Prejavmi nedostatku môžu byť: iritabilita, netrpezlivosť, podráždenosť, hystéria, súbor príznakov nazývajúci sa neurasténia. Syndróm vyhorenia. Nespavosť, nervozita, pacient nevie zaspať, upokojiť myseľ, strach, podozrievavosť, túžba po domove, ustráchanosť. Psychický stres, priveľa mentálnej aktivity, neustále analyzovanie a vracajúce sa myšlienky  sú veľmi vyčerpávajúce. Nastáva bludný kruh. Udržanie pokojového potenciálu ako istého nerovnovážneho stavu vyžaduje energiu. Nepokojné deti nespia, ľahko sa budia, chcú byť nosené na rukách. Škrípanie zubami.

Tvárová diagnostika
Strata iskry a zdravej farby z tváre. Popolavá farba (akoby cigaretový popol) tváre. Najlepšie vidno okolo úst a na spánkoch. Vpadnuté spánky. Chýbajúca iskra v očiach prezrádza nedostatok vitálnej energie. Výzor neprítomný až apatický. Hnilobný zápach z úst. Hnilobný zápach kdekoľvek na tele. Kali Phos dáva žiaru tvári. Podráždenosť a netrpezlivosť alebo apatia a únava.

 

 

Kalium Sulphuricum:

 

Dôležitý minerál pre vnútorné dýchanie. Je to pomaly pôsobiaci minerál, ktorý dôkladne detoxikuje vnútro bunky, nie je však schopný vylúčiť toxíny z tela von. Preto by sa mal vždy užívať v kombinácii s Nat Sulph. Inak by mohlo dôjsť k otrave, bolestiam hlavy alebo k ukladaniu toxínov v končatinách, vačkoch pod očami a pod.

Nedostatok Kali Sulph spôsobuje pitie veľa kávy, fajčenie, grilované potraviny a všetko, čo je spálené.

Kali Sulph, Ferr Phos sú popri seléne a zinku, vitamíne C a E výborné biochemické antioxidanty. Spomaľujú starnutie buniek a predchádzajú oxidačnému stresu buniek. Oxidačný stres po slnení: Kali Sulph a Ferr Phos. Kali Sulph je dobré vždy podávať pri vrcholovom športe.

Nedostatok kyslíka vo vnútri bunky sa môže prejaviť ako túžba po čerstvom vzduchu, najmä navečer alebo až ako astma, či klaustrofóbia. Takíto ľudia sa vyhýbajú malým miestnostiam, v ktorých je veľa ľudí. Psychicky nerozlišujeme medzi nedostatkom vzduchu a nedostatkom priestoru. Depresia neskorého popoludnia, poobedňajšia nepohoda a ťažkopádnosť. Lapanie po dychu. Časté zívanie.

Bunkový čistič, stimuluje pečeň. Kali Sulph je dôležitý pre vnútrobunkové dýchanie, čiže oxidáciu, aeróbny metabolizmus. Dýchanie, čiže výmenu kyslíka rozdeľujeme na vonkajšie: výmena kyslíka medzi krvou a okolitým vzduchom – prebieha v pľúcach, zodpovedná minerálna soľ je Ferr Phos a vnútorné: výmena kyslíka medzi krvou a bunkami – prebieha v tkanivách, zodpovedná minerálna soľ je Kali Sulph. Prenáša kyslík do bunky a vo vnútri bunky. Je dôležitým minerálom pre sliznicu pľúc a preto pomáha pri liečbe astmy a chronického kašľa s tvorbou nazelenalých hlienov. Kombinácia pre cystickú fibrózu: Kali Sulph, Nat Suplh a Kali Mur.

Popri Nat Sulph je to liek pre diabetes, podporuje tvorbu inzulínu (Mag Phos, Zincum chloratum, Selenium, Kalium bichromicum). V prípade diabetes II. typu, keď sa uvoľňuje dostatok inzulínu, ale bunky sú naň rezistentné a pacient trpí obezitou, je potrebné pridať Nat Phos.

Je biochemickým liekom pre tretie štádium zápalu, resp. infekcie, keď sa choroba usídli v tele na úrovni bunky a telo sa nevie zbaviť toxínov (po Ferr Phos - 1. štádium a Kali Mur - 2. štádium), pre chronické infekcie a zápaly. Pomáha pri všetkých dlhodobých zápaloch kože, slizníc a spojivového tkaniva a pri tvorbe striedavo lepkavého alebo riedkeho žltozeleného hlienuz ktorejkoľvek časti tela (hustý výtok je hnisavý – Silicea, Calc Sulph. Tvorba žltozeleného hlienu napovedá prítomnosti patogénov ako možnej sekundárnej infekcie. Zápal zvyšuje metabolizmus a nároky na kyslík a detoxikáciu bunky. Vhodný, keď sa nedarí doliečiť chorobu.

Kali Sulph je popri Calc Fluor základným minerálom pre kožu. Zodpovedá za tvorbu melanínu. Pomáha pri poruchách pigmentácie, nadmernej tvorbe pieh, pri pigmentačných škvrnách (aj v tehotenstve), stareckých škvrnách, vitiligu (spolu s Kali Mur). Nedostatok Kali Sulph v potrave telo kompenzuje tým, že ho spotrebúva z kože, deficit sa prejaví jej olupovaním, preto pomáha pri lupinách, šupinách, pri psoriáze kože aj kĺbov, pri ekzémoch popri Nat Sulph, (pri exéme môže pomôcť Silicea a  Nat Phos), seboree, chronickom akné, pri tvorbe nažltlých lepkavých šupín. Akné býva sprievodným javom hormonálnych zmien v puberte, s čím súvisí zrýchlenie metabolizmu. Pomáha pri chronicky zapálenej koži a neurodermitíde. Kali Sulph by malo byť súčasťou všetkých kombinácií pre lokálne použitie na regeneráciu kože.

Liek pre epitelióm (rakovinu kože). O Kali Sulph možno uvažovať pre jeho detoxikačný účinok ako o lieku na rakovinu vo všeobecnosti (popri Silicei, Nat Phos a Nat Sulph). Zmes pre materské znamienka ako kaša lokálne: Kali Phos, Nat Mur, Kali Sulph a Nat Sulph.

Trávenie: deficit Kali Sulph sa prejavuje tak, že ľudia zjedia málo a sú plní.

Zatiaľ čo prevenciou svalovej horúčky je Ferr Phos, jej liečba spočíva v Kali Sulph.

Všetky problémy spojené s deficitom tejto soli ako bolesti hlavy, kašeľ a pod. sa zlepšujú na čerstvom chladnom vzduchu. Dusivý pocit, túžba po čerstvom vzduchu. Neznášanlivosť vlhka. Pocit plnosti z malého množstva jedla (po 3 lyžičkách).

Kali Sulph a Nat Sulph intenzívne detoxikujú pečeň, následne sa obnovujú jej funkcie, upravuje sahladina cholesterolu a pečeňových parametrov. Kali Sulph sa označuje za biochemickú látku zodpovednú za „olejové horenie“, v podstate ide o oxidáciu tukov.

Tvárová diagnostika
Okrová, hnedožltá farba pokožky s poruchami pigmentácie. Pigmentové fľaky, poruchy pigmentácie, starecké škvrny, napríklad na rukách, na tvári. Vitiligo (spolu s Kali Mur), pehy. Šupiny, lupiny, exém, chronický zapálená koža, žltkasté šupiny. Žltozelený výtok. Žltozelený povlak na jazyku.

Poznámka: pri dlhodobom užívaní je potrebné Kali Sulph doplniť Nat Sulph.

 

 

Magnesium phosphoricum:

 

Hlavným miestom pôsobnosti Mag Phos sú svaly a nervy. Je pohonnou látkou pre činnosť svalov a svalový výkon (Kali Phos). Jeho význam pre nervy má súvis s činnosťou žliaz. Zodpovedá za peristaltiku čreva ako aj kontrakcie srdca, riadi vegetatívny nervový systém. Zvýšená spotreba magnézia súvisí práve s psychickými tlakmi alebo so zvýšenou činnosťou svalov. Zvýšená potreba: alkoholici, tehotenstvo, elektrosmog, vrcholový šport, diuretiká, psychické tlaky.

Magnézium je vnútrobunkový ión, ale 50 až 70% sa ho nachádza v kostiach. V tele by mala byť zachovaná jeho rovnováha s vápnikom (kalcium a magnézium sú partneri pri svalovej práci). Nachádza sa okrem kostí aj v zuboch, nervoch, chrbtici, mozgu, krvných bunkách, štítnej žľaze a samozrejme vo svaloch (hladkých, priečne pruhovaných aj v srdcovom svale).

Magnézium je nevyhnutné na úplnú relaxáciu svalu. Je základným liekom na koliky a spazmysvalov. Mag Phos asistuje vo funkčnosti muskulo-skeletárneho systému, nervového systému a pri činnosti srdca. Pri kontrakcii svalu sa z endoplazmatického retikula bunky uvoľňuje kalcium, ktoré zabezpečí kontrakciu svalových vlákien. Na uvoľnenie kontrakcie je potrebné vrátiť kalcium naspäť do endoplazmatického retikula. Na to je potrebná energia a horčík (Ca/Mg ATP-áza). Magnézium (horčík) sval uvoľní a pripraví ho pre ďalšiu kontrakciu. Mag Phos a Calc Phos teda pracujú ako partneri.

Zabezpečuje relax svalov a nervov. Pri nedostatku magnézia vznikajú kŕčové stavy hladkých aj priečne pruhovaných svalov. Magnézium stabilizuje uvoľňovanie mediátorov v nervoch. Pôsobí ako veľmi rýchly liek na spazmy a spastické bolesti. Pri dlhodobých problémoch so zvýšeným svalovým tonusom, ztuhnutosťou svalov, tetánii sa skôr odporúča podávať Calc Phos, prípadne užívať Mag phos  a Calc phos spolu. V zásade platí pravidlo, že ak magnézium neprinesie v krátkom čase úľavu, treba ho striedať s Calc Phos. 

Calc Phos a Mag Phos je dobrou kombináciu na spanie, ktorá pomáha napätým ľuďom uvoľniť sa a „vypnúť“ kontrolu nad dianím. Mag Phos uvoľní nervy a Calc Phos svaly (napr. ľudia, ktorí majú veľmi stuhnuté trapézy). Kali Phos je naopak liekom skôr pre nespavosť z náhleho stresu, šoku a psychického prepracovania. Horúce magnézium je možné podať aj pri zaspávaní aj pri prebúdzaní. Pomáha pri nervozite, ohrýzaní nechtov a pri trase končatín.

Magnézium má mnoho indikácií, podobne ako Kali Phos, je to príklad toho, ako deficit jednej minerálnej substancie rýchlo zapríčiní vyčerpanie ďalšej minerálnej soli. Vtedy je dobré doplniť obe tieto soli nervov. Magnézium pomáha stabilizovať nervy a funkcie nervových mediátorov. Pomáha pri pažravosti – prejedanie stresu a pri enormnej chuti na horkú čokoládu (sladká čokoláda – Nat Phos, len lieskovcová čokoláda – Kali Phos). Jedením sa stimuluje parasympatikus. Magnézium prináša úľavu pri nervovom vypätí. Spolu s Kali phos pomáha ľuďom, ktorí kladú na seba veľké nároky a chcú podať enormný výkon.

Uľavuje pri náhlych, prudkých, bodavých, spastických, migrujúcich, obťažujúcich a prerušovaných bolestiach (rýchly účinok pri neuralgii). Pri akútnej bolesti rozpustíme 5 tabliet v horúcej vode a naraz vypijeme. Pre tieto bolesti je typické, že sa uvoľňujú tlakom a teplom. Spastický kašeľ až dusenie – použiť „horúce magnézium“. 

Je účinné pri migréne v počiatočnom štádium - pri spazme ciev, neskôr, pri opuchu okolitého tkaniva v dôsledku dlhodobej následnej vazodilatácie, je potrebné použiť Nat Sulph.

Pomáha pri nadúvaní, nadmernej plynatosti a črevných kolikách, obličkovej a žlčníkovej kolike, pri „seknutí“ v krížoch, pri nervovej tenzii, strachu a skúškovom strese, pri kŕčovitých bolestiach pri menštruácii. Zúženie trubice pri prehĺtaní (Calc Phos). Nedobrovoľné tiky očného viečka, mykanie hlavou. Koliky dojčiat (Mag Phos, Calc Phos, Nat Sulph).

Soľ vhodná pre športovcov – zlepšuje svalový výkon. Kvalitnej konstrikcii svalu musí predchádzať kvalitná relaxácia (pre energetický doping Mag Phos, Ferr Phos, Nat Mur, Kali Phos).

Srdcové tonikum. Zvyšuje výkon slabého srdcového svalu. Pomáha znižovať vysoký krvný tlakjednak relaxáciou veľkých ciev, ďalej prekrvením obličiek, zvýšením výkonu srdca a rozšírením kapacitných ciev. Carey píše o magnéziu ako o výbornom lieku na všetky problémy srdca, okrem embólie.

Relaxácia, nielen svalová ale aj psychická a nervová (neistota, strach zo zlyhania). Harmonizuje činnosť žiaz tým, že relaxuje napäté nervy. Pomáha pri hyperfunkcii štítnej žľazy, pri diabete I. typu.

Magnézium je „elektrický“ minerál. Redukuje elektrické napätie na nervoch, žľazách, na nervovosvalovej platničke, chráni pred dôsledkami elektromagnetického smogu. Miesto, na ktorom spíme by malo byť bez elektromagnetických žiaričov.

Mag Phos je najlepší pre minerál pre pôrod. Zatiaľ čo prevencia spazmov v tehotenstve vyžadujeviac Calc Phos (Mag Phos je skôr akútnym liekom), podávanie Mag Phos počas celého tehotenstva by mohlo viesť k prenášaniu a uspatiu svalov. Užívanie počas posledného mesiaca alebo 6 týždňov pred pôrodom je však výbornou prípravou na pôrod a dobré kontrakcie.

Tvárová diagnostika a signály.
Zafarbenie a signály: utiahnutá povaha s postojom prekrížených rúk pred solárnym plexom. Jasne červené líca a tvár. Pri Mag Phos koža nie je teplejšia v dôsledku hyperémie ako pri Ferr Phos. Červené fľaky na krku, dekolte, na tvári pri strese. Hanbliví ľudia, často očervenejú od hanby. Nervózni. Neobsedia, syndróm nepokojných nôh, neustále trasenie nohami. Žravosť a túžba po čokoláde.

 

 

Natrium muriaticum, chloratum:

 


V prírode sa nachádza ako kuchynská soľ. Tejto soli sa nachádza v tele druhej najviac hneď po Calc Phos, pretože riadi pohyb vody a vody býva v tele  60-70%. Nachádza sa vo všetkých tkanivách a telových tekutinách.

Biochemický distribútor vody. Nat Mur riadi hydratáciu buniek a elimináciu nadbytočných tekutín. Od tejto soli závisí resorpcia vody v čreve rovnako ako jej vylučovanie a resorpcia obličkami. Je zodpovedná aj za prestup vody do buniek a ich hydratáciu. Ak nie je v tkanivách Nat Mur v dostatočnom množstve, voda sa hromadí v medzibunkovom priestore a vznikajú problémy ako opuchy a potreba nadbytočnú vodu vylúčiť slinením, slzením, vodnatým sekrétom z nosa, zvracaním, hnačkami a pod. a na druhej strane bunky ostávajú dehydratované. Nat Mur pomáha pri neschopnosti stráviť vodu, ak sa po vypití čistej vody dostavuje pocit na zvracanie. Takíto ľudia majú problém s pitím vody, no bez pitného režimu minimálne 2 l čistej vody denne nie je možné dehydratáciu vyliečiť. Vodu treba piť najmä doobeda, po siedmej hodine by sme mali piť len minimálne. Aj opačný extrém súvisí s deficitom Nat Mur - neustály smäd a pitie veľkého množstva vody, potreba piť aj v noci, no voda sa rýchlo vylúči.

Tvorba tepla a energie. Nedostatkom Nat Mur sa spomaľujú všetky procesy v bunkách (voda je základné rozpúšťadlo, v ktorom prebiehajú všetky biochemické procesy). Navyše hromadiaca sa voda mimo buniek spôsobí, že krv je príliš riedka, svetlá a nezráža sa. Znižuje sa cirkulácia krvi, prekrvenie obličiek a telesná teplota. Prejaví sa to v dôsledku ako malátnosť, spavosť, slabosť, ťažkopádnosť, ráno sa zobúdza unavený, prípadne znížená telesná teplota. Spánok neprináša osvieženie. Pri extrémnom nedostatku sa môže dostaviť kolaps obehového systému a slabosť (napr. po vodnatých hnačkách, zvracaní alebo strate tekutín potením sa pri extrémnom športovom výkone). Nat Mur je základným liekom pre chlad (obraz chladu je aj pri Calc Phos a Silicei), problémy sa zhoršujú ráno. 

Nat Mur sa často používa v tzv. bojovej kombinácii: Nat Mur – Kali Phos – Ferr Phos (Calc Phos v prípade straty krvi na jej obnovu), ktorá je výborná pre akúkoľvek vyčerpanosť, psychicku aj fyzickú. Najskôr dodáme bunkám energiu a potom ich liečime.

Táto kombinácia (Nat Mur – Kali Phos – Ferr Phos) je veľmi dobrá aj na začiatku tehotenstva (1. trimester) alebo aj ako príprava na tehotenstvo, ako prevencia potratu a proti tehotenskej nevoľnosti, Calc Fluor sa pridáva neskôr na prevenciu zubného kazu a strií (aj lokálne) spolu s Calc Phos ako prevencia kŕčov a podporu proteosyntézy a rastu plodu, pred pôrodom (4 až 6 týždňov) je dôležité magnézium.

Nat Mur je veľmi dôležité na ochranu slizníc, vďaka nemu sa na slizniciach vytvára mucín. Nedostaok Nat Mur a mucínu spôsobí, že sliznica je suchá, opuchnutá, prípadne vodnatú sekréciu. Chronické problémy s dutinami.

Nat Mur je najdôležitejšia minerálna látka pre málo prekrvené tkanivá: najmä oko, chrupavku a medzistavcové platničky. Pomáha pri praskaní a vŕzganí v kĺboch alebo pri vode v kolene. Vytvára a reguluje klbové mazivo. Používa sa pre syndróm suchého oka a glaukóm, vysoký vnútroočný tlak (Mag Phos – relaxácia svaloviny).

Normálne sa NaCl a voda vylučuje močom, potom a najmä slzami. Kali Mur a Nat Mur sú najdôležitejšie minerály pre sliznice horných dýchacích ciest. Kým Nat Mur je soľou s najväčšou osmotickou aktivitou a má súvis s telovými tekutinami, Kali Mur sa spája skôr so sformovanými štruktúrami tela. Nat Mur pomôže pri opuchu slizníc s výraznou suchosťou, prípadne silným svrbením, kým Kali Mur pomáha pri opuchu sliznice pri zápale, po opakovaných zápaloch a pri tvorbe bieleho hlienu.

Ak Nat Mur chýba, dostaví sa prehnaná chuť na slané jedlá, no pokiaľ nie je táto soľ podaná v minimálnej dávke, nevie sa dostať do buniek a preto sa hromadí spolu s vodou v medzibunkových priestoroch, vylučuje sa obličkami a prehlbuje dehydratáciu buniek.

Pálenie záhy - ak záha páli v oblasti žalúdka, použijeme soľ na odkyslenie Nat Phos, ak ale záha páli aj vo vyšších častiach až po krk, ide o suchosť slizníc a použijeme teda Nat Mur. V žalúdku sa denne tvorí 1 - 1,5 l žalúdočnej šťavy, pre funkciu žalúdočnej sliznice je práve Nat Mur najdôležitejší minerál. 

Nat Mur zneškodňuje bilogické jedy v tele a preto je dobré pri poštípaní jedovatým hmyzom a pri alergických reakciach – histamín (liečba vodou). Niektorí  ľudia sú precitlivelí napríklad na poštípanie komárom, štípance dlho svrbia - vtedy pomôže Nat Mur vnútorne aj lokálne.

Na detoxikáciu sa vo všeobecnosti používajú: Nat Mur (biologické jedy, problémy s pitným režimom), Nat Sulph (vylučovanie toxínov a vody z extracelulárneho priestoru), Kali Sulph (vylučovanie toxínov z intracelulárneho priestoru), Calc Sulph (spriechodňuje tkanivá), Silicea (vypudzuje cudzorodé látky a uložené soli kyselín), Nat Phos (vylučuje kyselinu).

Nat Mur je vhodná soľ pri silnom štipľavom alebo pŕhlivom svrbení kože, suchej koži a pri suchých lupinách. Pomáha pri syndróme suchého oka, suchých perách, suchých a opuchnutých slizniciach (aj s tvorbou chrást), ale aj naopak pri vodnatej sekrécii (tečúci nos, tečúce sliny, stále tečúce slzy), ďalej pri strate čuchu a chuti, pri suchosti vagíny. Ako liek pre solárnu alergiu sa uprednostňuje Nat Sulph.

Narušenie funkcie a pohybu tejto soli sa prejavuje aj vodnatou hnačkou, vodnatým zvracaním, polyúriou, silným vodnatým alebo slaným potením (silné potenie so smädom - Nat Mur, bez smädu - Nat Sulph) alebo naopak, spomalenou činnosťou obličiek, suchou stolicou a problémami s vyprázdňovaním a neschopnosťou potiť sa. Človek je stále smädný, musí piť aj v noci, pije veľa, trpí suchosťou v ústach alebo naopak neznáša vodu a je mu z nej zle alebo jednoducho nepije (pije menej ako 2 l vody denne).

Na psychickej rovine Nat Mur pomáha pri extrémnej plačlivosti, smútku, sklamaní, negatívnych myšlienkach (nevidí riešenie, orientácia na problém), hypochondriálnych náladách, melanchólii a depresiách, ale aj naopak pri neschopnosti vyplakať sa, kedy by plač priniesol úľavu.  Nat Mur vyrovnáva veľa slnka (spáleniny, úpal - podať Ferr Phos a Nat Mur) aj málo slnka (depresie).

Nat Mur je základným biochemickým liekom na vysoký krvný tlak reguláciou vody v obehu, pomáha pri lokálnych opuchoch rôzneho druhu (iných ako spojených so zápalom – Kali Mur). Vysoký krvný tlak možno chápať ako chorobu z dehydratácie. Vodné hospodásrstvo je regulované obličkami. Podporuje funkciu obličiek. Obličkami prejde denne 1000 l krvi, z toho sa vytvorí cca. 100 l prvotného moču a nakoniec 1 - 1,5 litra finálneho moču. Táto funkcia obličiek je závislá na Nat Mur. Zlyhanie obličkových funkcií. Pálenie po močení. 

Nat Mur pomáha pri riedkej krvi a pri vode v pľúcach odvodnením. Potenie, návaly a depresívne nálady v klimaktériu (jazyk bez povlaku) – vyrovnanie sa s ukončením obdobia materstva v živote ženy. Suchý reziduálny kašeľ zhoršujúci sa v suchom prostredí (jazyk bez povlaku). Najlepšia liečba alergie, sennej nádchy a pod. je detoxikácia a liečba čistou vodou (Nat Mur pomáha pre dehydratácii bunkám a tkanivám vodu vstrebať, Nat sulph pomáha naopak vodu a toxíny vylúčiť). 

Tvárová diagnostika
Opuchy – celá tvár je akoby opuchnutá (vidno najviac na lícach a nasolabiálnej vráske) a má vlhký želatínový vzhľad, opuchy okolo očí (Nat Sulph). Želatínový lesk, ako stopa po slimákovi, vlhko sa ligotajúci lesk, najčastejšie na viečkach, okolo očí. Suchá koža a sliznice.

 

 

 

 

 

Natrium phosphoricum: 

 

pH rovnováha - biochemický neutralizátor kyselín. Nat Phos je alkalická soľ. Nat Phos reguluje metabolizmus tukov (emulguje tuky) a metabolizmus cukrov. Esenciálnym a najdôležitejším metabolickým orgánom uhľohydrátov (cukrov), tukov ako aj dusíkatých živín (bielkovín) je pečeň. Tu dochádza k rozkladu škrobu a sachrózy, bielkovín a vzniku kyseliny močovej a močoviny (finálny produkt k eliminácii obličkami), vzniká glykogén (ktorý sa krvou transportuje do svalov a vytvára zásobu glukózy a energie) a glukóza. Ďalej sa v pečeni vytvára žlč, ktorá prispieva k tráveniu v čreve a emulgácii tukov. Aditívnou úlohou pečene je zbavovanie krvi starých krviniek v systéme kapilár. 

Nedostatkom Nat Phos a teda následným prekyslením krvi dochádza k zahusťovaniu žlče a jej sťaženému vylučovaniu, kryštalizácii cholesterínu a k ďalším súvisiacim problémom (žltačka, hepatálna kolika, bolesti hlavy, nedostatočné trávenie tukov). Preto vznikajú problémy s trávením, respektíve organizmus netrávi. Nestrávená potrava v hrubom čreve spôsobuje dyspepsiu, odchádza stolicou, ktorá kyslo zapácha, takisto býva plynatosť – kyslo zapáchajúca. Nat Phos pomáha pri žlčníkových kameňoch (spolu s Nat Sulph).

Pomáha upraviť pH prekysleného organizmu. Nat Phos sa zúčastňuje na metabolizme glukózy, glukóza sa najskôr anaeróbne rozpadá na 2 molekuly kyseliny mliečnej a tá sa vďaka tejto soli oxiduje na CO2 (respektíve kyselinu uhličitú) a vodu, jedna molekula Nat Phos je schopná viazať 2 molekuly kyseliny uhličitej a "odprevadiť" ich do pľúc, aby prebehla výmena CO2 za O2. Nat Phos pomáha udržiavať pH v rovnováhe a vylučovať kyselinu dýchaním. Hydrogénuhličitanový pufrovací systém je v tele najvýznamnejší. Druhým najvýznamnejším vylučovacím orgánom kyselín sú obličky a potom koža (koža sa metaforicky nazýva treťou obličkou). Nat Phos „šetrí“ obličky a predchádza erupciám na koži. Ak kapacita dýchania a obličiek nestačí neutralizovať vytvárané kyseliny, prichádzajú na rad ďalšie pufrovacie systémy: bielkoviny, vápnik extracelulárny a aj intracelulárne zásoby. 

Nat Phos je dôležitá látka pre vylučovanie kyseliny močovej a liečbu a prevenciu dny. Je generálnym prostriedkom proti chronickému reumatizmu a chorôb z prekyslenia. Pri dne sa kyselina močová mení na svoju sodnú soľ, ktorá je zle rozpustná vo vode a kryštalizuje v tkanivách, kĺboch a spôsobuje zápaly. Kyselina sa ukladá najskôr do malých kĺbov prstov na rukách, nohách, až neskôr do dôležitejších väčších kĺbov v dôsledku prekyslenia synoviálnej tekutiny.

Prekyslenie spôsobuje zahusťovanie tukov, upchávajú sa póry, vytvárajú uhry, pleť je nečistá, mastná problematickáakné, mastné vlasy. Nedostatok Nat Phos môže spôsobiť aj opačný obraz: suchá koža s nedostatkom tuku a suché vlasy (Nat Phos a Nat Mur). Kyslé výlučky spôsobujú ranky na koži a slizniciach.

 Kyseliny „vyžierajú“ spojivové tkanivo, narúšajú najskôr obaly (úbytok Calc Fluor) a potom aj hlbšie štruktúry (neutralizácia Siliceou). Takto vznikajú kŕčové žily a arterioskleróza. Pre kŕčové žily treba kombináciu: Calc Fluor, Nat Phos, Silicea. Pre arteriosklerózu Silicea a Nat Phos. Prekyslenie vyvolá eróziu a zápal, cholesterol tieto „ranky“ na cievach „zalepí“. Neskôr sa pláty na cievach môž aj kalcifikovať (Calc phos rozpúšťa kalcifikáty).

Pozor: prekyslenie existuje na úrovni tekutín a tkanív. Prekyslovaním tkanivá stvrdnú a spomaľuje sa pohyb látok tkanivami. Silicea rozpúšťa kyseliny z tkanív, prudko čistí a môže vyvolať napr. až záchvat dny, mala by sa vždy užívať s Nat Phos. Calc Sulph takisto dáva do pohybu kyseliny a spriechodňuje tkanivá a pri jeho užívaní, v prípade,´že sa objaví vyrážka na koži, je tiež dobré doplniť Nat Phos, príp. aj Nat Sulph.

Neutralizáciou kyselín proteínmi lymfy vznikajú hrčky v lymfatickom systéme a celulitída. Nat Phos je významným liekom na zdurené uzliny. Lymfa má za úlohu odvádzať škodliviny a kyselinu z tela von. Má byť zásaditá. Pri prekyslení dochádza ku stagnácii lymfy a k opuchom. Na detoxikáciu lymfatického systému po chorobe sú vhodné Nat Phos a Nat Sulph, aj pri zatvrdnutých uzlinách (Nat Phos, Nat Suplh, Calc Fluor - elasticita).

Ďalšou známkou prekyslenia je sklon k mykózam a črevným parazitom. Prekyslenie organizmu spôsobujú: stres, sladkosti, tučné jedlá, veľa hovädzieho mäsa, káva, mlieko, biela múka a výrobky z nej, príliš veľa sladkého ovocia, ryža, zemiaky, chudnutie, cukrovka. Vhodná diéta: náhrada múky za špaldovú, pšeno, celozrnné pečivo, celozrnná ryža, brokolica, zelený jačmeň, voda s citrónom, zelenina, jogurt, acidofilné mlieko, nízkotučné potraviny, slivky (umeboshi), umeocot, mandle. Prekyslenie je choroba dnešnej doby, pretože sa prejedáme. Zníženie kyslosti vnútorného prostredia spomaľuje množenie rakovinových buniek úpravou pH prostredia.

Nat Phos podporuje činnosť obličiek, vylučovanie moču, jeho tvorbu v pečeni, premenu kyseliny močovej na močovinu, pomáha pri obličkových kameňoch (Nat Phos, Calc Phos - kamene sú vapenaté soli kyselín a Mag Phos - uvoľnenie žlčovodu).

Je vhodné na sterilitu v dôsledku kyslého sekrétu v pošve (spolu s Calc Sulph).

Nat Phos upravuje trávenie narušené prekyslením organizmu (spomalené vylučovanie tráviacich štiav a žlče, problémy s trávením, dyspesia). Typická je chuť na bielu alebo mliečnu čokoládu a sladkosti (obraz cukrovkára - veľká chuť na cukor), pri pažravosti na tuky, napr. chuť na samotné maslo alebo tučné a múčne jedlá. Pocit kedykoľvek v priebehu dňa, že sa treba okamžite niečoho najesť (čokoľvek).

Tráviaca sústava. Pomáha pri chudnutí (pri vyváženej diéte), pri pálení záhy (ak záha páli len v oblasti žalúdka - Nat Phos, ak páli až ku krku – Nat Mur), pri nadprodukcii žalúdočnej kyseliny, žalúdočných vredoch, bolestiach žalúdka aj po malom množstve jedla (aj 2 h po jedle), pri zvracaní kyslej povahy, kyslej chuti na jazyku ráno po prebudení, ak je stolica kyslo zapáchajúca s nestrávenou potravou, pri kyslom pote. Zažívacie problémy sú často u detí, pretože sú prevažne kŕmené sacharidmi a mliekom: koliky so zvracaním zrazeného mlieka, zelené kyslo zapáchajúce hnačky, črevné parazity. Ďalšie príznaky sú zlatožltý krémový exsudát, ktorý ráno zalepí oči, krémový zlatožltý povlak na zadnej časti jazyka. Kyslý agresívny moč, kyslé grganie. Veľa kyseliny v žalúdku – pocit tlaku a pálenia. Nat phos treba nasadiť pri zápale močových ciest na odkyselenie moču (nutkanie na močenie  a bolestivé močenie, rezavá bolesť pri močení). 

Prekyslenie sprevádza únava, výrazná je únava pri šoférovaní (už po 20-tich minútach). Potreba kávy a životabudičov. Prekyslenie znižuje vodivosť nervov.

Prekyslenie oslabuje imunitu (vhodné kombinovať s Calc Sulph) a spôsobuje hnisanie (kombinovať s Calc Sulph). Prekyslený organizmus je náchylný na choroby a ťažko sa uzdravuje. Rany sa hoja veľmi zle a pomaly.

Kyselina „rozožiera“ aj zuby (obal a neskôr aj vnútro) – kombinácia solí pri kazivosti zubov Calc Fluor, Calc Phos a Nat Phos.

Nat Phos upravuje hladinu cholesterolu a tukov (ako podporný liek sa môže pridať Nat Sulph a Mag Phos). 

Pomáha pri cukrovke II. typu, ak je táto spojená s obezitou (Nat Phos, Nat Sulph, Kali Sulph, chróm). 

Tvárová diagnostika
Mastná pleť. Mastný matný lesk najčastejšie vidno na nose, na čele a na brade. Mastná T-zóna aj vlasy, nečistá pleť, začervenalá, vyrážková, mastné póry s bielymi alebo čiernymi bodkami -uhrami, červená brada. Prípadne pokožka bez tuku alebo suché vlasy. Citrónové ústa.  Obezita.Dvojitá brada a strata obrysu tváre v oblasti sánky. Výrazné ukladanie podkožného tuku. Krémový žltý alebo zlatožltý povlak vzadu na jazyku, ktorý je možné odstrániť, kyslá chuť v ústach. Chuť na sladké, múčne jedlá alebo tuky. Vyrážky bez hnisavého obsahu (keď obsahujú hnis - Calc Sulph). Exsudát má zlatožltý obsah (ako med).

 

 

Natrium Sulphuricum:

 

Všeobecne je známa ako Glauberova soľ, v medicíne využívaná ako osmoticky aktívne preháňadlo, ktoré so sebou strháva vodu a nevstrebáva sa. Nachádza sa v morskej vode a vo vode z minerálnych prameňov.

Ľudské telo obsahuje 60-70% vody podobne ako oceány Zeme. Znečistením oceánu ľudského tela, podobne ako aj oceánov Zeme, ubúda a stráca sa korál. Za znečistenie tela môžeme považovať nielen produkty metabolizmu ale aj emočnú toxicitu - prežívanie emočného utrpenia. prudké emócie.

Nat Sulph premieňa odpadové látky tak, aby ich telo dokázalo vylúčiť. Nenachádza sa vo vnútri buniek, ale iba v medzibunkovej tekutine. Jeho úlohou je vylučovanie vody, ktorá vznikla rozkladom živín, z tela von obličkami a pečeňou. Táto voda obsahuje rozpustené odpadové látok a toxíny a Nat Sulph takto bráni ich hromadeniu a ukladaniu.

Nat Sulph je základná soľ funkciu a detoxikáciu pečeňe, lymfatického systému, vylučovanie hrubým črevom a tvorbu žlče. Vďaka Nat Sulph sa v kapilárach pečene čistí krv aj od starých buniek, ktoré sa tu rozpadávajú. Preto mnohí odporúčajú Nat Sulph pri leukémii.

Pri deficite tejto soli sa v tele začne hromadiť voda a dochádza k opuchom (končatiny, vačky pod očami, šija), rýchlemu priberaniu hmotnosti a mnohým zdravotným problémom, ktoré majú spoločné jedno - zhoršujú sa vo vlhkom prostredí, za daždivého počasia. Pri nedostatku Nat Sulph je celé telo nasiaknuté vodou. K zlepšeniu dochádza v suchu a teple. Voda, ktorú pijeme, nemôže nikdy spôsobiť zavodnenie organizmu na rozdiel od odpadovej vody z metabolizmu a vodnej pary vo vzduchu pri vysokej vlhkosti (tropické podnebie), vo vlhkom byte alebo pracovnom prostredí.

Kým Kali Sulph a Calc Sulph dávajú toxíny do pohybu, Nat Sulph ich vylučuje z tela von. Preto je dobré vždy ku Kali Sulph pridať aj Nat Sulph. Ak sa užívaním Calc Sulph objaví vyrážka, treba tiež pridať Nat Sulph a Nat Phos na podporu detoxikácie.

Nat Sulph je základný liek pre diabetes. Podporuje sekréciu inzulínu v pankrease a preto je spolu s Kali Sulph liekom pre diabetes mellitus I aj II typu. I typ: Kali Sulph, Nat Sulph, Mag Phos, zinok. II.typ: Nat Phos, Nat Sulph, Kali Sulph, Mag Phos, chróm.

Imunita. Nat Sulph je významným liekom pre astmu (spolu s Kali Sulph, niekedy: Ferr Phos, Mag Phos, Kali Mur, Kali Phos, Nat Mur, zinok ). Čistí lymfatický systém, preto je liekom pre alergiu, solárnu alergiu (aj vonkajšie použitie), nádchu, chrípku, herpes – spolu s Nat Mur (pri emočnom strese), edematózne zápaly, spolu s Nat Phos čistí lymfu po chorobe.

Nat Sulph je vhodný pri chronickom kašli. (Nat Sulph, Kali Sulph, Mag Phos). Chronické respiračné problémy majú úzky súvis s tráviacou sústavou. Okrem diéty veľmi pomôže detoxikácia.

Spolu s Kali Sulph podpora pri všetkých autoimunitných ochoreniach (skleróza multiplex, reumatoidná artritída, ASLO, lupus, diabetes typu I (závislý od inzulínu) a pod.) – sebadeštruktívne uzavretie problému vo vnútri.

Nat Sulph je potrebný na spracovanie alkoholu, je dobrý po „opici“ ale aj na pečeň poškodenú alkoholom.

Ak je v žlči príliš veľa vody a jej vylučovanie je sťažené, potom tieto tekutiny kolujú po tele a spôsobujú žlté zafarbenie kože. Preto je Nat Sulph biochemický liek voľby pri žltačke. Pomáha pri žlčníkových kameňoch, zabraňuje kryštalizácii cholesterínu, ďalej pomáha pri zväčšenej pečeni, cirhóze. Čistí pečeň aj pri emočnej toxicite v dôsledku prudkých emócií (pozn.: podľa čínskej medicíny je pečeň centrom hnevu) a pri energetickej blokáde. Nat Sulph čistí telo pri užívaní liekov nadmerne zaťažujúcich pečeň, napr. psychofarmák alebo hormónov (napr. antikoncepcia). Chrániť pečeň pri zápaloch pomáha tiež selén. Nat Sulph môže pomôcť popri Nat Phos pri dne a artritíde.

Pomáha pri nauzei s chuťou žlče na jazyku a zvracaním žlče. Zvýšená potreba Nat Sulph je vo vlhkom vzduchu, preto je táto soľ liekom voľby v prípade tropických ochorení ako malária (v latinčine – zlý vzduch) ako aj ich prevenciou. Telo sa zbavuje vody zimnicou a studeným potom, opakované spazmy vaskulárneho a muskulárneho systému akoby „žmýkali“ vodu z tela von. Potenie je masívne a bez smädu. Táto minerálna soľ sa viac spotrebováva v teplom a vlhkom alebo daždivom počasí alebo vo vlhkom byte alebo na vlhkom pracovisku (napr. práčovňa). Potrebné doplňanie je aj v prípade prejedania sa a nezdravého jedálnička. Pomáha pri chudnutí a detoxikácii (pri vyváženej diéte, spolu s Nat Phos). Pomáha pri migréne a celulitíde (Nat Phos).

Pomáha v urgentnej medicíne pri ascite (voda v brušnej dutine) a vode v osrdcovníku alebo pri edéme mozgu po úraze. Mentálne problémy po páde alebo inom zranení mozgu. Riedka krv (Nat Mur), hemofília.

Koža. Vylučované toxíny spôsobujú na koži svrbenieexém, hryzenie, v závažnejších prípadoch vznikajú mokvavé rany a vredy (napr. vred predkolenia - bércový vred). Exsudát je serózny. Vo vredoch predkolenia prebiehajú dva procesy, detoxikácia a hojenie - ak sa snažíme zavrieť ranu bez detoxikácie, zápal sa môže zhoršiť. Nat Sulph a Calc Sulph sú vhodné aj lokálne na obväzy vo forme kaše. Bradavice (spolu s Kali Mur - vnútorne aj lokálne ako kaša), hrčky pod kožou – sklad toxínov, vírusov. Neurodermatitída.

Toxíny sa ukladajú v nohách, lýtkach, ťažké nohy, ledva sa vlečú, v prstoch, vytvárajú vačky po očami, niekedy až na líca alebo tlak v ušiach. Unavené údy (ako pri začinajúcej chrípke).

Trávenie. Nat Sulph pomáha pri potravinovej intolerancii, Crohnovej chorobe, syndróme dráždivého čreva. Nat Sulph je rýchly liek na dyspepsiu a nadúvanie. Nadúvanie: Mag Phos a Nat Suplh, nadúvanie a koliky u detí: Mag Phos, Nat Sulph a Calc Phos (ak pijú veľa mlieka, trávenie mliečnej bielkoviny).

Nat Sulph je liekom na cysty, v ktorých sa ukladajú toxíny.

S pečeňou podľa čínskej medicíny majú súvis oči. Nat Sulph môže preto pomôcť pri chronických zápaloch očí.

Tvárová diagnostika
Typické prejavy deficitu Nat Sulph: nazelenalý povlak na jazyku pri koreni, chuť žlče na jazyku, zvracanie žlče (zelené vodnaté), vodnatá zapáchajúca hnačka, bolesti v oblasti pečene.

Telo je nasiaknuté vodou ako špongia, vačky pod očami (tak ako pri Nat Mur). Červený nos (niekedy až do modra) alebo okraj ušnice (ako alkoholici), tieto zmeny sa môžu rozšíriť aj ďalej na líca. Väčší deficit sa prejaví žltým zafarbením kože, žltou farbou očných bielok. Vlhké žltkasté šupiny, exém, 

žltá vodová sekrécia na koži.

 

 

 Silicea:

  

Prírodná forma silicei je horský kryštál. Po kyslíku je to druhý najrozšírenejší minerál na našej planéte. Štandardne sa ako liek Silicea používa vo forme oxidu kremičitého. (Silikát sodný známy ako vodné sklo je rozpustný vo vode - tento sa používal len podľa jedného autora.)

V rastlinách je súčasťou nestráviteľnej vlákniny – veľa sa ho nachádza aj v bambuse, prasličke, tráve, obilí, pancieroch živočíchov. (Lokálne obklad Silicei pripravíte silným odvarom zo sena alebo z prasličky). U stavovcov sa silicea nachádza v stopovom množstve v žlči, moči, krvi, viac v pokožke, nechtoch a vlasoch. Je súčasťou spojivového tkaniva, kostí (periosteum), kĺbovej výstelky, povrchu nervových vlákien, miechy a mozgu a žliaz. Dospelý človek má 1,4 g silicei v tele.

Silicea poskytuje tkanivám pevnosť a štruktúru. Posiľňuje tkanivá v zmysle pevnosti, pôsobí proti lámavosti. Berie sa dlhodobo, až roky. Silicea je dôležitý rastový faktor, vytvára štruktúru tkaniva, má súvis s tvorbou štruktúry kolagénu a je nevyhnutná pre vápenatenie kostí. Pri jej deficite vyzerá človek oveľa staršie, jej užívaním omladne.

Spolu s Calc Fluor je prevenciou strií, trhlín a hernií, obe soli majú omladzujúci účinok na spojivové tkanivá. 

Prekyslenie na úrovni tkaniva „vyžiera“ najskôr obal (Calc Fluor), no neskôr aj hlbšie štruktúry, teda Siliceu. Dochádza k atrofii svalov a nervov. Silicea čistí tkanivo, vypudzuje neživé nečistoty, dáva do pohybu kyseliny z tkaniva a môže spôsobiť až záchvat dny. U prekysleného organizmu je potrebné pridávať k Silicei aj Nat Phos v pomere 1:2.

V nervoch sa nachádza v myelínovej pošve. Chráni nervy a napomáha ich vodivosti. S ochrannou funkciou nervov (akoby izolant okolo vodičov) súvisí priaznivý účinok Silicei na precitlivelosť, hypersenzitivitu, nervové „skraty“, nočné mory, desivé sny, precitlivelosť na hluk a svetlo, prehnané reflexy, epilepsiu (nočné ataky) a pod. Pri nervových poruchách treba popri Kali Phos a Mag Phos mať na pamäti aj tento minerál. Silicea je vhodná pre hypersenzitívnych ľudí a ľudí citlivých na fázy Mesiaca. Pacient je podráždený a unavený so sklonom k vyčerpávajúcim vruchom. Potme vidí zle.

Pomáha pri ischiatických bolestiach.

Čistí tkanivo pri infiltrovaných hnisavých ložiskách, Pomáha pri fibróznych tumoroch, pri zarastaní nechtov, panaríciu. V prípade hnisavého ložiska, je schopná ako biochemický chirurg otvoriť tkanivo, aby sa hnis mohol vylúčiť lymfou alebo von cez kožu či sliznice. Ak sa potom vyčistená rana nehojí, je potrebné ju vymeniť za Calc Sulph, ktorý podporuje granuláciu a uzatvorenie rany.Vypudzuje cudzie telesá, napr. tŕň hlboko v svale (aj u zvierat). Čistí ložiská po očkovaní (TBC) a upchaté slzné kanáliky. Hnisavý zápal žliaz, hnisavá tonzilitída (zápal mandlí), hnisavá otitída (hustý žltý exsudát). Pretože vypudzuje cudzie telesá, treba byť opatrný v prípade implantátov, ktoré nie sú úplne telom prijaté. 

Doležitý liek pri artritíde na vypudenie kyselín, kacifikátov a vyčistenie tkaniva, čistí ložiská urátov z kĺbov pri dne, aterosklerotické kalcifikované pláty zo stien ciev (podávať vždy spolu s Nat Phos). Pomáha pri lámavosti ciev, zvýšenej tvorbe modrín (prevencia aj vstrebanie modrín).

Omladzovanie – biochemický kondicionér spojivových tkanív. Silicea pomáha udržiavaťzdravú a pevnú kožu, vlasy a nechty. Podporuje funkciu nervového a muskulo-skeletárneho systému. Prevencia predčasného starnutia, vypadávania vlasov a údajne aj ich šedivenia. Silicea vyhladzuje vrásky - biochemický lifting tváre. Odporúča sa na podporu rastu a pevnosti nechtov, na lámavosť nechtov. Silicea zlepšuje kvalitu jemných a nekvalitných vlasov. Tkanivo chdobné na Siliceu vyzerá staršie, jej užívaním omladne.

Výborný liek pri atopických ekzémoch, najmä ak koža je veľmi citlivá, hladká a jemná ako pergamen. Pomáha pri katarakte – šedý zákal (Calc Fluor). Pretože sa nachádza v kostich, pomáha pri bolestiach a zápaloch kostí, stavcov hernii platničiek

Silicea chýba v prípade podvýživy, porúch vstrebávania a atrofie. Často sa to prejavuje silýmzapáchajúcim potením nôh a rúk ale aj podpazušia a silným nočným potením a potením hlavy u detí. Pacient je zimomrivý, slabý; túžba ležať, chlad robí veľmi zle, naopak teplo a leto stav zlepšuje. Zhoršenie v noci a za splnu. Mentálny obraz: melanchólia a znechutenie životom.

Tvárová diagnostika
Vypadávanie vlasov, slabé lámavé nechty. Hlboké predčasné vrásky, ktoré sú hneď pri ušiach, na čele, krku, hlboké vejárové vrásky od vonkajších kútikov očí. Lesklá špička alebo chrbát nosa alebo čelo. Glazúrový lesk, ako sklo, bez štruktúry kože. Silné zapáchajúce potenie.

 

 

Calcium Sulphuricum:

  

Calc Sulph sa vyskytuje v prírode ako sadra, selenit alebo alabaster. Je príčinou tvrdosti vody. Nachádza sa a plní svoju úlohu najmä v pečeni, slizniciach a koži.

O tejto soli Schüssler pochyboval a prestal ju používať posledné roky života, no nakoniec sa ukázalo jej dôležité a právoplatné miesto v systéme. Preto je v nemeckom číslovaní podľa abecedy na poslednom mieste za Siliceou ako číslo 12. Schüssler ju nahradil Nat Phos a Siliceou. Zvyšok sveta používa normálne abecedné poradie. Pozn.: Zaujímavé je, že tyrkysovú soľ nahradil Schüssler modrou a zelenou soľou, tyrkysová farba vznikne zmiešaním modrej a zelenej.

Je spolu s Kali Mur hlavný chemický kondicionér epiteliálnych tkanív. Nevyhnutná soľ pre integritu a odolnosť tkaniva. V tele pôsobí ako "omietka" a biochemický systémový čistič. Prekyslenie „vykráda“ Calc Sulph (a vápnik vo všeobecnosti). Calc Sulph nielen posilňuje epiteliálne tkanivo a kožu, ale aj spriechodňuje spojivové tkanivá a takto ich čistí. Pri prekyslení dochádza k stagnácii a zatvrdnutiu spojivového tkaniva, lymfatických ciest, prípadne k hnisaniu. Calc Sulph dáva podobne ako Silicea kyseliny a odpadové látky opäť do pohybu. Calc Sulph čistí tkanivá, odstraňuje infiltrované časti a tak ochraňuje zdravé okolité bunky (preto aj názov systémový čistič). Ak sa stane, že pri užívaní Calc Sulph sa tvoria hnisavé vyrážky, treba pridať Nat Phos a Nat Sulph. Nat Phos (soľ na odkyslenie) vždy podporí účinok Calc Sulph.

Calc Sulph a Silicea sú soli na hnis. Odumreté zvyšky krvných buniek sa odstraňujú v pečeni do žlče. Pri nedostatočnej funkcii pečene sa odumreté zvyšky buniek dostávajú ku slizniciam a koži, kde spôsobujú zápal a erupciu a vylučujú sa ako hnis. Calc Sulph podporuje funkcie pečene a takto pôsobí proti hnisaniu. Toto je hlavný rozdiel v účinkoch Calc Sulph a Silicei na hnis. Silicea ako biochemický chirurg otvára uzatvorené hnisavé ložisko, aby hnis mohol vytekať buď do lymfy alebo von cez kožu a sliznice. Hromadenie hnisu v uzavretom priestore je obyčajne veľmi bolestivé (panarícium, hnisavé ložiská na mandliach a pod.). Silicea posilňuje pevnosť tkanív a vypudzuje anorganické látky.

Calc Sulph pomáha pri aftách a pri mokvavých nehojacich sa ranách a herpesoch alebo pri často sa opakujúcich herpesoch.

Calc Sulph pomáha pri vredoch predkolenia (ak sú silné opuchy, prípadne vodnatá exudácia treba pridať Nat Sulph), nehojacich sa, mokvavých, hnisavých ranách, dlhodobých hnisavých stavoch, pri všetkých vredoch, chronických infekciách močových ciest, erózii (narušení) žalúdočnej sliznice. Pomáha pri vrede rohovky (jednom z najbolestivejších ochorení), ďalej pri crusta lactea (chrasty na hlave u dojčiat) a erupciách na koži s typickým hnisavým hustým žltým alebo bieložltým esxudátom, prípadne aj s prímesou krvi. Krvácavé ďasná a nosová sliznica.

Calc Sulph je vhodný na akné a hnisavé vyrážky. Na kožu je potrebné dávať detoxikačné soli aj lokálne (Nat Sulph, Kali Sulph, Calc Sulph, Nat Phos) vo forme krémov akebo ako kašu na obväzy.
Pomáha pri funkčnej sterilite a slabej imunite (spolu s Nat Phos). Imunodeficiencia býva pritom sprevádzaná normálnym počtom buniek. Funkčnú sterilitu charakterizujú normálne, fyziologicky funkčné pohlavné orgány bez anatomických zmien.

Feichtinger uvádza Calc Sulph ako soľ pre šoky – fyzické alebo psychické. Môžme to chápať aj tak, že Calc Sulph má synergický efekt s Kali Mur nielen na slizniciach, ale aj pri stagnácii tekutín v tele. Na rozdiel od Kali mur, ktorá je prevenciou zvýšeného zrážania krvi ide však o traumuspojenú s dlhodobým prekyselením tkaniva (najviac prekysľuje stres a nevhodná strava), hromadením sa toxínov v tele, oslabením imunity a integrity tkaniva.

Tvárová diagnostika
Alabastrová biela tvár. Akné s hnisavými vyrážkami. Biely ako stena (veľmi ťažko sa rozlišuje s Kali Mur).  Mokvavé, zle sa hojace rany, afty v ústach, opakované herpesy, chronická tvorba hnisu.

 

 

 

 

 

Kalium jodatum:

 

20% jódu sa nachádza v štítnej žľaze a tvorí kľúčový prvok v jej hormónoch. 

Vyskytuje sa v riasach, kumuluje sa v moriach a vodných nádržiach.

Prsné žľazy sú v potrebe jódu hneď na druhom mieste.

Deficit jódu v dnešnej dobe a s ním spojená porucha funkcie štítnej žľazy sú priam ako epidémia.

Za posledných 30 rokov sa hladiny jódu znížili na 50%. Otázkou je prečo? Odpoveď môžeme hľadať v toxicite v dnešnom spôsobe života. Vstrebateľnosť jódu je ovplyvňovaná ďalšími 2 halogénmi: brómom a fluórom (fluoridové zubné pasty). Nedostatok sa prehlbuje v tehotenstve.

Štítna žľaza
Jód je dôležitou súčasťou hormónov štítnej žľazy a jeho nedostatok spôsobuje poruchy funkcie – znížená činnosť žľazy (príznaky: chronická únava, apatia, zlé vyrovnávanie sa s chladom, priberanie na hmotnosti, zväčšenie žľazy, struma), autoimunitný zápal, tvoria sa uzly a cysty v žľaze. Chudí ľudia s problémami s touto žľazou vďaka jódu môžu pribrať a obézni naopak schudnúť. Spomalenie funkcie štítnej žľazy spôsobuje spomalenie metabolizmu a hromadenie tuku. Jód zastavuje progres hypofunkcie štítnej žľazy. Doplnenie jódu môže pomôcť pri chudnutí, keď sa ani cvičením a úpravou stravy nedostavuje želaný efekt. Disfunkcia štítnej žľazy môže spôsobiť aj nepokojné srdce (Calc Phos, Mag Phos).

Používa sa pri hypofunkcii štítnej žľazy ale aj pri hyperfunkcii spolu s brómom (bróm sa nasadí o 3 dni skôr).

Ďalej je jód dôležitý pre zdravé orgány: ováriá, prsníky, prostata. Ak tkanivo obsahuje málo jódu, je senzitívnejšie na estrogén a jeho proliferačný a stimulačný účinok. Práve mliekovody vychytávajú jód z krvi a tak zabezpečujú jeho dostatok pre dieťa v mlieku. Jód zabraňuje fibróze prsného tkaniva, pri fibrocystickom ochorení znižuje bolestivosť a hustotu prsného tkaniva. Pomáha pri chronickej bolesti prsníkov a odporúča sa v prevencii rakoviny prsníkov. To, čo je dobré pre ženy na zdravie prsníkov, je dobré pre mužov na zdravú prostatu - jód bol s úspechom použitý na pacientoch s vysokým PSA.

Primeraná suplementácia je prevenciou rakoviny štítnej žľazy, ovárií, prsníkov, prostaty a endometria.

Znížená funkcia štítnej žľazy môže mať za následok aj nedostatok estrogénu, progesterónu, androgénu, zníženie libida. Nedostatok môže viesť k zastaveniu ovulácie a k neplodnosti.

Jôd môže upraviť PMS. Pri nerovopváhe pohlavných hormónov a neplodnosti treba mať jód vždy na pamäti a skontrolovať funkciu štítnej žľazy. Odporúča sa popri Calc Phos pri osteoporóze, prechode, nočnom potení (Calc Phos, Nat Mur).

Bolo zistené, že deti s nedostatkom jódu majú nižšie IQ. Nedostatok jódu u detí môže vyústiť do mentálnej retardácie, u dospelých môže spôsobiť depresiu. Súvisí so strachom z požiadaviek a nárokov druhých, s problémami s autoritou, pocit zovretia alebo tlaku v krku, stres.

Suplementácia jódu ochraňuje štítnu žľazu pred jej poškodením stresom, ožiarením a rádioaktivitou, štítna žľaza je veľmi citlivá na ožiarenie a stres.

Tvárová diagnostika

Zväčšená štítna žľaza, opuch, struma, vypúlené oči ako pri Basedowovej chorobe (hyperfunkcia).

 

 

 

Cuprum sulphuricum:

 

Meď je po železe a zinku ďalším významným kovom, vytvárajúcim množstvo metaloenzýmov. Obsah medi v ľudskom tele sa pohybuje v rozmedzí 80-150 mg. Je viazaná na proteín, voľnej medi je veľmi málo. 

10% medi sa uskladňuje v pečeni, vyšší obsah medi je v mozgu a obličkách. Meď sa vylučuje žlčou. Denná potreba prísunu stravou je 2-3 mg. Jej nedostatok v strave je vzácny. Vsetrebateľnosť medi sa výrazne znižuje pri užívaní vysokých dávok zinku, vitamínu C (dávky nad 1 g denne, vitamín C je tiež antioxidant) a niektorých liekov (napr. H2 blokátory). Takto vyvolaný deficit predstavuje oveľa vážnejší problém. Estrogén naopak zvyšuje jej resorbciu. Najviac medi obsahujú ustrice a pečeň. Intoxikácia meďou je veľmi vzácna.

Meď je súčasťou mnohých enzýmov. Najdôležitejšiu úlohu plní ako

 • Súčasť cytochróm C oxidázy (tvorba energie) a Zn-Cu superoxid dizmutázy (antioxidačxná, protizápalová)

 • Súčasť enzýmu sieťujúceho navzájom molekuly elastínu a kolagénu (pevnosť kostí, kože, ciev)

 • Podporuje vstrebávanie železa, tvorbu hemoglobínu a červených krviniek

 • V produkcii melanínu, tmavého farbiva v koži, vlasoch a očiach

 • Imunitná funkcia

Zinok má s meďou podobný vzťah ako vápnik a horčík, možno povedať aj antagonistický. Pri pomere zinku k medi viac než 10:1 dochádza k deficitu medi. Často sú takto, bohužial, nastavené dávky v rôznych multivitamínových a multiminerálnych prípravkoch.

Známe prejavy deficitu medi:

 • Anémia hypochrómna (z nedostatku vstrebávania železa)

 • Neutropénia, znížený počet leukocytov

 • Neuropatia

 • Osteoporóza

 • Autoimunita

 • Srdcové abnormality

 • Aneuryzma

 • Zvýšený LDL cholesterol, glukóza a triglyceridy

 • Hypertenzia vyvolaná stresom

 • Nedostatočná tvorba pigmentu melanínu v koži a vlasoch

Anémia
Meď je dôležitá pri vstrebávaní železa a rovnako ako železo sa aj meď podieľa na tvorbe hemoglobínu a preto, ak sa anémia nezlepší dostatočne pri užívaní železa, treba pridať aj meď. Nedostatok medi alebo železa možno však rozpoznať len tak, že sa vyskúša užívanie jedného a druhého. Nápoveďou by mohol byť znížený počet neutrofilov (meď je potrebná pri tvorbe neutrofilov a aktiváciu fagocytózy). Meď nie je potrebná len pre kosti ale aj pre funkciu kostnej drene. Bol preukázaný súvis medzi deficitom medi a myelodysplastickým syndrómom (preleukémia, porucha tvorby krvných buniek).

Antioxidačná úloha
Meď je súčasťou Cu-Zn superoxid dizmutázy, enzýmu vychytávajúceho voľné radikály, ktorý kontroluje zápal, degeneratívne procesy a spomaľuje starnutie. Toto sa v minulosti využívalo pri dlhodobých degeneratívnych zápaloch, napr. artritíde, kedy postihnutí nosili medené náramky, pretože meď sa veľmi dobre vstrebáva kožou. Meď je výborné protizápalové liečivo, ktorého používanie vytesnili steroidy. Hrá dôležitú úlohu pri liečbe artritídy a pri opotrebovaní organizmu. Napríklad, ľudia s kolitídou majú málo superoxidizmutázy v čreve a ľudia s Alzheimerovou chorobou majú málo tohoto enzýmu v mozgu.

Koža
Meď bola od pradávna považovaná za prostriedok pre peknú kožu. Vedecké poznatky to potvrdili, zúčastňuje sa na tvorbe pigmentu a aj na spevňovaní (sieťovaní) kolagénu a elastínu, čo má význam nielen v koži, ale aj v kostiach a krvných cievach. Meď spolupracuje s vitamínom C pri tvorbe kolagénu. Neexistuje žiadna štúdia, ktorá by skúmala šedivenie vlasov a deficit medi, no dá sa predpokladať súvis. Používa sa pri vitiligu a keď sa netvorí hnedé farbivo.

Cievy
Meď má dôležitú úlohu v stavbe ciev (angiogenéze) a v ich hojení. Ďalej je potrebná pre vstrebanie a využitie železa. Je potrebná pri liečení aneurizmy (častá príčina úmrtia, 4-6% Američanov umiera na aneurizmu aorty, predpokladá sa, že ju má až 40%, hazard so životom predstavuje, ak jej priemer je 1,5 x väčší ako normálna aorta), aneurizma v mozgu predstavuje ďalšiu oblasť rizika -  krvácanie do mozgu. Úprava medi a liečba hemoroidov – v literatúre sa uvádza, že túto tému treba preskúmať, pretože z fyziológie medi vyplýva tento potenciálny účinok (sieťovanie elastínu a kolagénu). Ľudia s kŕčovými žilami vykazujú deficit medi v cievach. Nedostatok medi môže zvýšiť riziko trombózy (meď je súčasťou kaskády zrážania krvi).

Kosti
Nedostatok medi spôsobuje osteoporózu a spomalenú hojivosť zlomenín. Liečba osteoporózy predstavuje vo všeobecnosti kalcium a vitamín D. Rovnako dôležité sú pre tvorbu kolagénu aj meď, zinok a mangán.

Kardiovaskulárne choroby a poruchy metabolizmu
Nedostatok medi má súvis so zvýšením cukru v krvi, glukózovou intoleranciou, zvýšením „zlého“ LDL cholesterolu v krvi a zníženie „dobrého“ HDL cholesterolu a aterosklerotickej chorobe ciev (aorty a koronárnych ciev). Pri infarkte myokardu býva takisto hladina medi znížená. Srdcovocievne choroby sú sprevádzané paradoxom dobre známym v mechanizme pôsobenia tkanivových solí: meď v krvi sa zvýši, zatiaľ čo meď v tkanivách (pečeni a aorte) sa zníži. Vysoký tlak krvi spôsobený stresom. Meď chráni pred aterosklerotickou degeneráciou ciev, zápalmi ciev a trombózou. Je chybou predpisovať lieky proti cholesterolu bez kontroly hladiny medi.

Nervy a mozog
Úloha v tvorbe kolagénu je esenciálna aj pre myelínové obaly nervov. Dlhodobý deficit medi vedie k demyelinácii a neurodegenerácii a príznakom ako zápaly nervov, roztrúsená skleróza, periférna neuropatia. Je dôležitou súčasťou premeny dopanínu a norepinefrín a adrenalín (odpoveď na stres), metabolizme serotonínu, a celkovo pre „chémiu nálady“ Preukázal sa súvis medzi nedostatkom medi a epilepsiou. Mozog konzumuje až 20% kyslíka a preto potrebuje najviac železa, medi a zinku. Je vhodná pri degeneratívnych ochoreniach ako Prakinson, Alzeimerova choroba.

Meď je liekom pre kŕče nervového pôvodu (napr. febrilné kŕče, epileptické kŕče). Treba nad ňou uvažovať, ak nedostatočne zaberá Mag Phos – kŕče svalov, ktoré neovládame vôľou, syndróm nepokojných nôh a Calc Phos – kŕče kostrových svalov a zatvrdnutie svalov.

Diabetes
Nedostatok medi môže ireverzibilne poškodiť pankreas a produkciu inzulínu.

Imunita
Deficit znižuje imunitnú odpoveď a najmä fagocytózu. Meď je súčasťou enzýmu odbúravajúceho histamín. Ľudia s alergiou a nadprodukciou histamínu by sa mali uistiť, či je ich meď v poriadku. Meď chráni pred chemickou precitlivelosťou.

Detoxikácia
Meď je okrem superoxid dizmutázy súčasťou viacerých detoxikačných enzýmov a jej nedostatok vedie k poškodeniu pečene toxickými látkami.

Meď je dôležitá na premenu mnohých hormónov na aktívnu formu. Deficit sa prejaví napríklad ako znížená funkcia štítnej žľazy (deficit Cu, Zn a Se spôsobuje zníenie funkcie štítnej žľazy).

Tvárová diagnostika
Biele „V“ vo vnútornom kútiku oka.

 

 

Zincum chloratum:

 

Deficitom zinku trpí odhadom 2 miliardy ľudí, najmä v rozvojových krajinách, v dôsledku podvýživy (najmä sacharidová strava), no i vo vyspelom svete je minimálne 10% ľudí v ohrození deficit zinku. Ohrozené skupiny sú najmä, starší ľudia (znížená acidita žalúdka, Zn potrebuje žaludočnú kyselinu na vstrebávanie), deti, tehotné a dojčiace matky, alkoholici, diabetici, vegeteriáni, ľudia s poruchami vstrebávania (parazity, infekcia H. pylori, Crohnova choroba, zápaly GIT a pod), pacienti trpiaci na chronické ochorenia pečene a obličiek. Ľudské telo obsahuje normálne 2-3 g zinku.

Väčšina zinku sa nachádza vo svaloch a kostiach, potom v očiach, mozgu, nadľavinkách, prostate a pohlavných žľazách, spermiách, koži, vlasoch, nechtoch, obličkách, pečeni, v plazme sa nachádza len 0,1% celkového zinku. Zinok je prevažne vnútrobunkový ión, a preto žiadne laboratórne vyšetrenie nevie spoľahlivo deficit určiť (stanovuje sa palzmatický zinok alebo zinok vo vlasoch).

Najväčší problém predstavuje v našej oblasti znížená vstrebateľnosť. Z potravín sú bohaté na zinok: chudé mäso, ryby, pečeň, vajcia, ustrice, semená, najmä tekvicové, pšenica, avokádo. Dhodobé užívanie zinku spôsobuje deficit medi a železa.

Hlavné oblasti využitia:

 • Imunita
 • Koža, vlasy, nechty
 • Diabetes
 • Chronické zápaly gastrointestinálneho traktu
 • Prostata a ine chronické zápaly a degeneratívne ochorenia

Zinok podporuje najmä bunkovú imunitu (funkciu NK buniek, produkciu tymulínu -hormónu týmusu, ktorý je esenciálny pre vyzrievanie T-lymfocytov zodpovedných za pomalú imunitnú odpoveď). Zinok je nevyhnutný pre funkciu neutrofilov (rýchla imunitná odpoveď).

Využitie: chronické vírusové bradavice, chronické infekcie dýchacích ciest, opakované herpesy na perách, chronická hepatitída, HIV pacienti, ale aj znížená tvorba protilátok, rakovina (napr. prevencia rakoviny prostaty u rizikových mužov a rakoviny prsníka u rizikových žien, ale aj doplnok liečby). Zinok pomáha aj pri bežnom nachladení. Pôsobí proti parazitom - znižuje intenzitu a skracuje čas ochorenia. Oslabenie imunity sprevádzanej chronickými zápalmi a infektami. Zinok znižuje riziko zápalu pľúc. Vo vyššom veku klesá jeho absorpcia a to je spojené so zápalmi a degeneráciou, napr. oka, ciev. Vhodný pri chronickej astme.

Antioxidant
Zinok ako súčasť Cu-Zn superoxid dizmutázy kontroluje zápal, vychytáva reaktívne radikály. Aj preto ho môžeme označiť ako „anti-aging“, prípravok proti starnutiu. Je vhodný vždy pri chronických zápaloch a degeneratívnych ochoreniach.

Hnačky
Prevencia a liečba akútnej hnačky, chronické hnačky u detí, Crohnova choroba.

Ochrana DNA
Normálna hladina zinku je esenciálna pre ochranu poškodenia DNA. 30% vnútrobunkového zinku sa nachádza v jadre. Zinok je dôležitý pre bunkové delenie, tvorbu DNA a opravu poškodenej DNA. DNA zdravých buniek ochraňuje a naopak inhibuje opravu DNA rakovinových buniek.

Vlasy, koža, nechty
Nedostatok zinku má za následok vypadávanie vlasov, slabý rast nechtov, fľaky na nechtoch, slabé lámavé nechty, problematickú kožu, napr. akné, exémy, psoriáza. Koža vykazuje spomalené hojenie a chronické alebo opakované zápaly. Odporúča sa pri abscesoch, chronickom akné.

Zinok je dôležitý pre hojenie a regeneráciu slizníc pri ateroskleróze, chronických hnačkách, žalúdočných vredoch, zápaloch a poškodení sliznice GIT a pri parazitoch.

Rast
Zinok je esenciálny v proteosyntéze a stavbe spojivového tkaniva, podporuje rast u detí a ich normálny psychomotorický vývin. Užívanie vysokých dávok železa znižuje príjem zinku, veľmi často v tehotenstve. Zinok je dôležitá látka pre tvorbu kolagénu a rast, deficit sa môže prejaviť ako nízky vzrast a veľký obvod hlavy, oneskorený pohlavný vývin detí. Môže pomôcť ako doplnkový minerál pri osteomalácii a osteoporóze.

Zinok a tehotenstvo
Zvýšená potreba zinku a užívanie vysokých dávok železa môže mať za následok deficit: spomalenie rastu, preeklampsiu, spomalenie mentálneho aj fyzického vývinu plodu. Zinok znižuje riziko predčasného pôrodu a problém s vysokým tlakom krvi v tehotenstve.

 Zvyšuje hladinu leptínu (leptín je látka, ktorá je správou pre hypothalamus o množstve tukov v bunkách a súvisí s pocitom hladu, nízku hladinu leptínu hypothalamus číta ako nízku hladinu tukov v tele a spôsobuje pocit hladu a naopak, vysoká hladina leptínu potláča pocit hladu a príjem potravy a zvyšuje metabolizmus a energetický výdaj a priamo inhibuje množstvo vnútrobunkových tukov, znižuje krvný cukor. Poruchy príjmu potravy: nízka hladina leptínu u anorexie, bulímie, vysoká hladina pri obezite – rezistencia na leptín, nezdravá strava, obsahujúca cukor, potláča tvorbu leptínu, ktorého nedostatok vedie k obezite. Normalizácia hladiny krvného cukru je významná pre diabetikov.

Zinok je z hormónov najviacej prítomný v inzulíne, kde tvorí jadro molekuly, v organizme pôsobí ako inzulín: znižuje krvný cukor a podporuje vstup glukózy do buniek (prevencia degeneratívnych zmien ciev, oka a diabetickej neuropatie).

Odporúča sa pri diabete aj I. Aj II. typu.

Zinok a mozog
Nízka hladina zinku má súvis s Alzheimerovou chorobou, autizmom, dyslexiou, letargiou, poruchy nálady vrátane depresie, poprôrodnou depresiou, anxietou, problémami s učením a čítaním, slabá pamäť, pohybové poruchy. Toxicita zinku je práve v mozgu, predávkovanie spôsobuje smrť mozgových buniek. Poruchy spánku a mentálna únava a iritabilita.

Zinok a pohlavné orgány
Nedostatok zinku má za následok znížený „sex-drive“, poruchy plodnosti (znížený počet a pohyblivosť spermií). Zinok je vhodný pri zväčšenej prostate, chronickom zápale a hroziacej rakovine.

Oči
Výskyt zinku je na sietnici oka veľmi vysoký a jeho nedostatok spôsobuje šeroslepotu, zhoršenú adaptáciu na tmu a poruchy zraku spojené s vekom, makulárnu degeneráciu. Pomáha pri degeneratívnych ochoreniach oka a pri zlej adaptabilite na šero. Šedý očný zákal.

Pečeň
Deficit zinku - akútna a chronická hepatitída, alkoholická hepatitída (zinok je súčasťou enzýmu metabolizujúceho alkohol), cirhóza. Dysfunkčná pečeň. Zinok pôsobí ako hepatoprotektívum voči toxickým látkam. Ochrana pečene pri alkoholizme

Obličky
Podporuje obličkové funkcie a vylučovanie kyseliny močovej.

Zinok a štítna žľaza
Suplementácia zinku upravuje hladinu hormónov pri zníženej funkcii štítnej žľazy.

Deficit zinku sa prejavuje ako chronická hnačka, degenerácia oka - oslepnutie (alkoholom, vekom), chronické vírusové bradavice, zlé hojenie na koži a sliznici, akné, vypadávanie vlasov, spomalenie rastu detí, mentálne abnormality, ako depresia, únava, dyslexia, abnormálny cholesterol alebo inzulín, vysoký krvný cukor, nekontrolovaný zápal, poruchy vnímania chute potravy a oslebená imunita (časté infekcie alebo chronické zápaly).

Diagnostika na tvári
Biely okraj okolo pery, vypadávanie vlasov, obočia, mihalníc. Znakom deficitu sú biele fliačky na nechtoch alebo zuboch.

 

 

Selenium mettalicum:

 

Vyskytuje sa v ľudskom tele v množstve 10-30 mg. Nachádza sa približne v 20-tich rôznych selenoproteínoch, napr. antioxidačne pôsobiace enzýmy, enzým premieňajúci neúčinný hormón štítnej žľazy na účinnú formu, enzýmy hrajúce rolu v reprodukcii alebo DNA syntéze. 

Kumuluje sa v kostiach, pečeni, obličkách, slezine, pankrease a v mužských semenníkoch. V Európe je jeho výskyt v porovnaní s napr. Amerikou veľmi malý. Nachádza sa hlavne v cesnaku, cibuli, horčici, moriach, vodných nádržiach podobne ako jód, bohatým zdrojom selénu sú morské živočíchy a vnútornosti: pečeň, obličky. Ohrozenou skupinou sú napríklad vegetariáni žijúci v oblastiach s nízkym obsahom selénu v pôde (Čína), pacienti na dialýze. Selén je z pôdy v priemyselných oblastiach vyplavovaný kyslými dažďami.

Prevencia rakoviny
Vedecky bol preukázaný opačný súvis medzi hladinou selénu a výskytom rakoviny prostaty, kolorektálneho karcinómu, karcinómu pľúc, močového mechúra, kože, ezofageálneho, žalúdka a úmrtnosťou v dôsledku zhubného ochorenia. Nepreukázal sa vzťah medzi selénom a rakovinou prsníka. (kombinácia účinku antioxidačného, imunitného, detoxikačného a metabolického).

Antioxidačný účinok
Ako súčasť enzýmu glutatión peroxidázy (závisí aj od železa), chráni organizmus pred voľnými radikálmi, podobne ako vitamín E. Podporuje funkciu vitamínu E v kontrole oxidácie lipidov. Glutatión sa vytvára v pečeni a je dôležitý v detoxikácii pečeňových ale aj ostatných buniek. S týmto sa spája selénu pripisovaný protektívny účinok voči srdcovocievnym chorobám, spomalenie starnutia a degenerácie spojenej s vekom a zápalom, pomáha pri liečení autoimunitných a degeneratívnych chorôb .

Chráni organizmus proti vírusovým infekciám. Selén má svoju úlohu v normálnej imunitnej odpovedi. Zlepšuje bunkovú imunitu (týmus) a funkciu cytokínov.

Ako antioxidant ochraňuje pečeň a posilňuje jej funkcie. Jeho nedostatok súvisí s gastrointestinálnymi problémami, potravinovou neznášanlivosťou, Crohnovou chorobou. Selén je dôležitý pre detoxikáciu ťažkých kovov. Je vhodný pri chronickej hepatitíde. Chronická hepatitída zvyšuje riziko rakoviny.

Nedostatok selénu môže mať za následok slabosť svalov a kardiomyopatiu. Keshenova choroba postihuje deti a ženy v oblasti Číny, kde je najväčší deficit selénu. Je to náhla srdečná nedostatočnosť, pri chronických stavoch je zväčšené srdce, pri poškodení srdca hrá svoju rolu vírová infekcia a infekčný zápal srdca.

Selén podobne ako jód hrá dôležitú úlohu vo funkcii štítnej žľazy, zvyšuje jej účinnosť a podporuje zmenu tyroxínu T4 na účinný trijódtyrozín T3. Preventívne pôsobí na jej opuch a poškodenie tkaniva. Vhodný je u pacientov trpiacich autoimunitným zápalom štítnej žľazy. Obzvlášť môže pomôcť pri Gravesovej chorobe a exoftalme s tým spojeným. Nedostatok selénu môže zvýšiť nedostatok jódu.

Deficit, rovnako ako intoxikácia sú zriedkavé.

Využitie selénu
Detoxikácia pečene pri chronických zápaloch, alkoholizme, poruchy látkovej výmeny v pečeni, detox pečene od ťažkých kovov, prevencia a podporná liečba rakoviny, náchylnosť k trombózam, podpora imunity pri vírusových ochoreniach, poruchy štítnej žľazy (premena T4 na účinný T3, synergický úćinok s jódom, antioxidačný účinok pri autoimunitnom zápale), diabetes I. a II. typu.

Vylučovanie selénu dychom alebo kožou je spojené s cesnakovým zápachom.

Tvárová diagnostika
Jamka v mieste vnútorného kútika oka.

 

 

Manganum sulphuricum:

 

V ľudskom tele sa nachádza približne 10 mg mangánu. Mangán sa koncentruje v mitochondriách eukaryotických buniek v kostiach, mozgu, chrupavkach, pečeni, pankrease a vo vlasoch. Vďaku obsahu mangánu sú kosti ohybnejšie a menej krehké. 

Je to veľmi rozšírený prvok v zemskej kôre, podobný železu, využíva sa v oceliarstve, zvyšuje pružnosť ocele. Nachádza sa najmä v rastlinnej strave: orechoch, semenách, špenáte, čaji, avokáde, špargli, brokolici a strukovinách ale aj bylinách ako púpava, mäta atď. Mangán v tele úzko súvisí s kalciom a fosforom, a preto zvýšený úbytok kalcia môže mať za následok zvýšený úbytok mnagánu.

Úloha v organizme:

 • Antioxidant: Mn-superoxid dizmutáza
 • Normálny vývin pohybového aparátu
 • Glukózový metabolizmus
 • Lipidový metabolizmus
 • Metabolizmus cholesterolu
 • Metabolizmus nukleových kyselín
 • Správne fungovanie pankreasu
 • Prevencia sterility
 • Správna tvorba hormónov štítnej žľazy

Metabolizmus
Je esenciálny pre tvorbu energie, karbohydrátový metabolizmus, metabolizmus tukov, cholesterolu (chráni pred zlým LDL cholesterolom) a metabolizmus proteínov chrupaviek, ďalej pre vstrebávanie vápnika, reproduktívne funkcie, stavbu kostí a chrupaviek, zdravé nervy a normálne funkcie štítnej žľazy. Je súčasťou mnohých enzýmov, najmä antioxidačne pôsobiacej superoxiddizmutázy (tvorba energie a imunitná funkcia). Úlohou superoxiddizmutázy je ochrana bunkových membrán a DNA pre oxidačným stresom (radiácia, zápal). Ako antioxidant kontroluje zápal, má ani-aging úćinok.

Diabetes I a II typu
Mn má úlohu v karbohydrátovom metabolizme. Ako súčasť superoxiddizmutázy je prevenciou diabetickej neuropatie a poškodeniu ciev. Vhhodný je aj preventívne pri ateroskleróze.

Deficit mangánu je oveľa menej popísaný než intoxikácia mangánom.

Absorpcia mangánu z potravy a vody je veľmi nízka a rýchlo sa vylučuje, tomu vďačíme za ochranu pred intoxikáciou mangánom z vody.

Deficit mangánu sa môže prajaviť ako:

 • Duševná choroba, ťažkosti s koncetráciou
 • Neplodnosť (mužská)
 • Narušenie glukózového metabolizmu
 • Poruchy pohybového aparátu: kosti, chrupavky
 • Dysfunkcie pankreasu, znížená produkcia inzulínu
 • Reumatoidná artritída
 • Anémia

Príjem „non-organic“ potravy, vyšších dávok kalcia, železa a zinku môžu spôsobiť deficit mangánu. Deficit sa prejavuje ako problémy s reprodukciou, metabolické zmeny: nedostatočná tvorba energie, glukózová intolerancia, diabetes, zníženy HDL-cholesterol (dobrý cholesterol), spomalený rast, anémia, PMS. Znížený sérový mangán je u epilektikov, diabetikov (cca 50%) a pacientov s osteoporózou. Pomalá liečba zlomenín, problémy s platničkami majú súvis taktiež s nízkym obsahom mangánu, zinku a medi. Deficit mangánu spôsobuje psychické poruchy, pri liečbe mangánom sa pacienti cítia ľahšie.

Mozog a nervy
Mangán je dôležitý pre duševné zdravie. Mangán pomáha pri zápale sedacieho nervu, zlej pamäti, závratoch, nervozite, podráždenosti, dokonca až pri parkinzonizme, niektorých druhoch schizofrénie (najmä počiatočné fázy) a epilepsii. Pomáha pri myastenii gravis (porucha nerovovo svalového prenosu a svalová slabosť, autoimunitné ochorenie) a pri patologicky zäčšenom týmuse pri MG, ďalej pri hyperthyreoidizme so svalovou slabosťou, ďalej pri maniérovej chorobe (spolu s meďou, lítiom a Calc Phos – nakoľko spravidla kalcifikácia), problémoch s ušami: strate sluchu a tinitus.

Kosti a chrupavky
Prevencia a liečba osteoporózy: mangán spolu so zinkom, meďou a kalciom. Mangán je dôležitý pre tvorbu a regeneráciu chrupaviek. Pôsobí proti zápalu pri akútnej a chronickej reumatoidnej artritíde. Pomáha pri zápale šliach. Podporuje regeneráciu chrupaviek pri artróze, praskaní a zvukoch pri pohybe, preťažení. V týchto indikáciach použite v kombinácii s Nat Mur.

PMS
Spolu s kalciom zlepšuje PMS symptómy ako kolísavé nálady, napätie a kŕče. Ženy s PMS majú znížený obsah kalcia, chrómu, medi a mangánu.

Koža
Chronické zápaly: lupus erythematodes, seborea, akné, psoriáza.

Anémia
Ľudia s anémiou – typu nedostatok železa, vstrebávajú viacej mangán ako ostatní. Ak pri nedostatku železa je podávanie železa nedostatočne účinné, pridáme ešte meď a/alebo mangán.

Otravy mangánom
Ohrození sú robotníci v oceliarňach a baniach, ktorí dýchajú mangán ako výpary a ľudia s poruchami pečene, nakoľko mangán sa rýchlo vylučuje pečeňou do žlče. Intoxikácia sa prejavuje ako strata chuti do jedla, bolesti hlavy, kŕče v nohách, svalová rigidita, tras, kŕče, extrémna podráždenosť, agresivita, halucinácie, duševná choroba, problémy s motorikou, svalová slabosť, narušenie metabolizmu železa a kalcia, znížená produkcia dopamínu a GABA, demencia, Parkinzonizmus a tremor, tzv. „mangánové šialenstvo“, tendencia k bronchitídam a pneumóniám. Maximálna denná tolerovaná dávka je 11 mg mangánu.

 

Tvárová diagnostika

Tmavé hnedookrové až hnedočierne vejárikovité zafarbenie postranách vonkajších kútikov očí. 

 
Chromium chloratum:

Normálne množstvo celkového chrómu v ľudskom tele v tkanivách sa pohybuje v rozmedzí 0,4 až 6 mg, v krvi sa jeho obsah pohybuje okolo 0,12 až 0,34 μg/l krvného séra. Trojmocný chróm sa kumuluje v epidermálnom tkanive, kostiach, pečeni, obličkách, slezine, pľúcach a v hrubom čreve.

 

Chróm je súčasťou GFT – tolerančného faktora glukózy, ktorý podporuje väzbu inzulínu na jeho receptor v bunke. Chróm pracuje rovnako ako inzulín. Normalizuje hladinu krvného cukru, normalizuje hladinu cholesterolu. Pomáha pri diabete II. typu, kedy sa vylučuje dostatok inzulínu v pankrease, avšak bunky sú na neho rezistentné. Nedostatočný metabolizmus glukózy spôsobuje potom zvýšenú tvorbou triglyceridov a ukladanie tukov v organizme. Chróm sa podieľa na znižovaní podielu tukov a zvyšovaní podielov svalov (bielkovín) v organizme, zvyšuje príjem aminokyselín bunkami, tieto účinky sa však pripisujú pôsobeniu inzulínu, chróm podporuje účinok inzulínu.

 

Chróm je dôležitý pre normálny metabolizmus cukrov, tukov a bielkovín.

 

Počas stresu (psychický, fyzický – vrcholoví športovci, emocionálny, metabolický – sacharidová strava) sa zvyšuje potreba chrómu v organizme počas celej doby stresu. Normálna hladina chrómu zvyšuje odolnosť voči stresu.

 

Chróm sa komerčne odporúča ako prostriedok na redukciu hmotnosti a tukového tkaniva, avšak v prvom rade treba upraviť stravu a pohyb.

  

Terapeuticky možno chróm využívať pri zhoršenej tolerancii glukózy, rezistencii na inzulín a v prevencii tvorby aterosklerotických zmien na cievach pri diabete. Je to doplnková soľ k Nat Phos.

  

Využitie

 

 •  Diabetes II (Adler pharma odporúča aj pri type I)

   Dlhotrvajúci stres a následné priberanie zo stresu

   Vysoké triglyceridy

   Stukovatená pečeň

   Akné s mastnou kožou a zápalom a pod. (v tomto prípade s Nat Phos)

   Žlčové cholesterínové kamene

   

 Reguluje cukor v krvi a preto spolu s Nat Phos funguje ako brzda v chuti na sladké.

 Pomáha pri kombinácii 4 dôvodov predčasného úmrtia: nadváha, zhoršená glukózová tolerancia, vysoký krvný tlak, zvýšené triglyceridy a cholesterol.

 Adler uvádza, že ho používajú pri kataroch so zahlienením, chronické zahlienenie ako doplnková soľ (s Kali Mur a Nat Sulph).

Tvárová diagnostika
Depoty tuku okolo očí, opuch na vonkajšom konci vonkajšieho viečka. Pacient zodpovedá diagnostike Nat phos. Pažravosť na sladké a ukladanie tukov.

 

 

Aurum chloratum:

 

Kráľovská modrá je spojená s vnútorným zrakom a vyššími mentálnymi a zmyslovými funkciami ako telepatia a jasnozmyslovosť. Zlatá sa nachádza v oblasti solárneho plexu, predstavuje úplný stred bytosti, múdrosť a kompetentnosť („vnútorné zlato“ = talenty). Zlaté energetické centrum je zdroj vedomého konania a zároveň jemným spôsobom otvára srdce – vyrovnanosť namiesto prudkých emócií. Ak sme vycentrovaní, vieme ľahšie narábať s rôznymi citmi a emóciami, ktoré nás zaplavia.

 

Zlato je v prvom rade výborný vodič. Jeho pôsobenie sa spája s epifýzou, ktorá vylučuje melatonín, ktorý reguluje denný cyklus a spánok. Sú to naše biologické hodiny. Táto funkcia epifýzy je veľmi spojená so zrakom a s vizuálnym vnímaním svetla/tmy. Nosenie slnečných okuliarov a používanie umelého osvetlenia (v noci je svetlo) narúšajú činnost epifýzy.

Aurum upravuje denný rytmus a veľmi pomáha pri poruchách spánku (napr. neskoro ide spať a ráno vyspáva alebo starí ľudia – spia cez deň a nemôžu spať v noci, „jetlag“, práca na smeny a pod.).

Epifýza, alebo šišinka (podľa šiškovitého tvru) je spojená s vnútorným zrakom (tretím okom), ktorý sa zlepšuje meditáciou, zdravou stravou, ktorá posilňuje auru a podobne. Pravdepodobne s tým súvisí použitie zlata pri závislostiach na alkohole a omamných látkach, ktoré sú kompenzáciou v tejto oblasti (cesta k zmenenému stavu vedomia bez námahy). Prenesene teda vodivé vlastnosti zlata ovplyvňujú vodivosť v našom tele a pomáhajú budovať silnú auru, resp. elektromagnetické pole okolo fyzického tela a zlepšujú vodivosť nervových buniek. Možno práve s týmto účinkom je spojená zlatá kráľovská koruna, pitie zo zlatého kalicha alebo jednoduchý fakt, že v Číne existuje tradícia variť ryžu s 24 karátovým zlatom. Egypťania používali elixír zo zlata na očistenie mysle, ducha a tela.

V minulosti používali alchymisti zlatý prášok do nápojov ako liek na upokojenie boľavých končatín. Zlato sa používalo aj v klasickej liečbe proti reumatoidnej artritíde (zlúčeniny zlata sa podávajú injekčne do miesta zápalu), kvôli výrazným nežiadúcim účinkom vysokých dávok sa však používa veľmi obmedzene. Iný spôsob je implantáty z kúskov zlata pod kožou v mieste zápalu. Zlato má výrazný upokojujúci a zápal tíšiaci účinok na artritídu.

Srdce
V dávnejšej minulosti bolo zlato liekom na choroby srdca, rovnako ako v dnešnej homeopatii. Kvôli svojim výborným elektrickým vlastnostiam zlepšuje vodivosť autonómneho nervstva srdca a upravuje tak prirodzený rytmus tvorby a šírenia vzruchov.

Nervy, mozog
Zlepšovanie vodivosti nervov a v mozgu súvisí so zlatu pripisovanými účinkami ako zlepšenie inteligencie, nálady (hlavne pri suicidálnych náladách a ťažkých depresiách, anorexii), podpora koncentrácie, vôle a pozornosti.

Koža
V súčasnosti sa komerčne zlato ponúka na kozmetické účely: podporuje mikrocirkuláciu krvi, regeneračné procesy, zvláčňuje pokožku a redukuje vrásky. Turčianske kúpele sa opäť vrátili k procedúram so zlatom proti starnutiu a stresu.

Pri neliečiteľnej rakovine sa v minulosti používalo zlato na zlepšenie kvality života a úľavu od bolesti.

Adler odporúča Aurum a Kali Mur na neurčité bolesti vaječníkov.

Hormonálna regulácia
Pravdepodobne súvisí so zlepšenou vodivosťou v žľazách, prenos vzruch – sekrécia: rozlady pri PMS, upravuje nepravidelný cyklus, ako doplnková soľ sa používa na cysty prsníkov, ovárií, myómy, polypy a endometriózu.

Povaha
Zlato je spájané s temperamentom prirodzeného vodcu, líder rodiny, veľmi zodpovedný, môže sa sám cítiť opustený alebo zanedbaný.

Tvárová diagnostika
Svetlé fľaky na koreni nosa.

 

 

Lithium carbonicum:

 

Nachádza sa vo všetkých tkanivách, najviac sa ho nachádza v mozočku a počas prvej fázy embionálneho vývinu. Vylučuje sa najmä obličkami. Lítium z potravy sa v tele nachádza v intracelulárnej a extracelulárnej tekutine asi v rovnakom pomere. Deficit lítia je veľmi zriedkavý, ohrození sú len ľudia s chorobami obličiek a pacienti na dialýze alebo diuretikách. Názov je odvodený od lithos – kameň, pretože v stopovom množstve je prítomný v mnohých kameňoch a kryštáloch. Má silný polarizujúci účinok, ide o veľmi malý ión.

Nedostatok lítia v tehotenstve vedie k nižšej pôrodnej hmotnosti.

Lítium je v klasickej medicíne liekom voľby na manickú fázu u bipolárnej poruchy (striedavá manická fáza s depresívnou fázou). Upokojuje bez sedácie. Je to predpisovaný liek s pomerne malými nežiaducimi účinkami. Normálna hladina lítia má nielen antidepresívny ale aj antiagresívny účinok (samovražda, vražda). Intoxikácia lítiom z vody sa prejavila takisto zmenou psychiky: psychózami, agresivitou, vraždy, samovraždy, schizofrénia.

Lítium rozpúšťa kryštály kyseliny močovej. Z tohto dôvodu sa používalo od 19. storočia pri liečbe dny a žlčových kameňov. Kyselina močová je produkt metabolizmu dusíkatých látok – bielkovín. Obličkami sa vylučuje veľmi obtiažne, preto aj druhá cesta jej eliminácie hrá dôležitú úlohu – v pečeni sa kyselina močová mení na močovinu (obsahuje 2 atómy dusíka). Príliš veľa bielkovín v strave preťažuje pečeň. Optimálne stači denný príjem 8 g bielkovín/kg hmotnosti. Ak eliminácia kyseliny močovej presiahne kapacitu obličiek a pečene, začnú sa jej soli sa ukladať vo forme kryštálov v malých kĺboch nôh a rúk. Tie sa v dôsledku chronického zápalu zdeformujú a opuchnú. Toto ochorenie sa volá dna.

Lítium môže pomôcť podľa Adler pharma pri herpes simplex, edematóznych zápaloch a zápaloch močových ciest (Ferr Phos, Nat Mur, Nat Phos, Calc Sulph, Litium) a hyperfunkcii štítnej žľazy, bolestiach obličiek (Ferr Phos, Nat Phos, Nat Mur, Lítium).

Zvýšená hladina kyseliny močovej v krvi, dna, jej ukladanie v kĺboch sú oblasti použitia lítia, ďalej všetky reumatické kĺbové ťažkosti, najmä tie, ktoré sa týkajú malých kĺbov. Predispozícia ku vysokej hladine kyseliny močovej v krvi. Chronická dna, polyartritída a reuma, opuchy a zápaly kĺbov. Vylúčenie piesku z obličiek (Mag Phos, Nat Phos, Silicea, Lítium).

Lítium je dobré mať na pamäti pri obličkových ochoreniach so zhoršenou funkciou, nielen zhoršená eliminácia kyseliny močovej ale aj zadržiavanie vody v celom tele.

Diagnostika
Zdeformované kĺby prstov, artritické. Kyslé pH moča.