Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.

NOVINKY

arr3KONTAKThomeopat.liptov@gmail.com... arr3PRIPRAVUJEM - kukni a teš sa:)HOMEOPATICKÉ SEMINÁRE. RIADENÉ MEDITÁCIE. Nakukni do záložky AKCIE. ... arr3HOMEOPATICKÁ DOMÁCA LEKÁRNIČKAAk máte záujem o kompletné zostavenie domácej homeopatickej lekárničky na akútne prípady, prosím...

Bachove esencie
Bachove esencie

Dr. Bach:

"Zdravie je naše dedičtvo a naše právo. Je to komplexné a plné spojenie medzi dušou, mysľou a telom a nie je ťažkým a vzdialeným ideálom, ako ho dosiahnuť, je to tak ľahké a prirodzené, že mnoho z nás to prehliada."

 

"Súľad s našou dušou je predpokladom našeho zdravia."

 

Bachove esencie miešam "na mieru".

Keď dostanem možnosť pripraviť pre niekoho esencie, nestačia mi k tomu strohé informácie, chcem poznať celý príbeh človeka, alebo zvieratka, navnímam si ho a "hrám sa" s príbehom, vciťujem sa do príbehu a opravujem vo v "éteri" rôznymi esenciami. Až keď zladím esencie s príbehom a problémami namiešam fľaštičku a zasielam.

 

 

 

 

 

 

 

Trápia Vás strachy, obavy, úzkosti alebo podobné emócie?

 

 • Poruchy adaptácie v škôlke?
 • Stále hľadáte svoje miesto v živote?
 • Opakujú sa vám stavy panických porúch?
 • Nevysvetliteľné obavy?
 • Strachy z konkrétnych vecí, miest, udalostí?...

 

 

 

 

 

 

 

Nechajte si pripraviť SVOJU osobnú esenciu namiešanú presne na mieru.

Napíšte mi o tom, s čím potrebujete pomôcť prostredníctvom Kontaktného formulára a ja Vám rada namiešam Bachove esencie presne pre Vás.

 

 

 

 

38 pomocníkov z prírody vo forme esencií z kvetov, ktoré pôsobia na emočnej rovine, vyrovnávajú v nás stres, strachy, obavy, úzkosti, netrpezlivosť, hnev, beznádej, depresívne stavy...

 

 

Každá choroba sa najskôr udeje na psychickej rovine, tam pociťujeme negativne emócie a následne táto energia postupuje nižšie, do nášho fyzického tela. Pokiaľ sa nám podarí zachytiť a zastaviť tento presun emócií, k fyzickej chorobe nemusí dôjsť.
 
 
 

Bachova terapia vám pomôže:

        keď prežívate ťažké životné obdobie

 • podliehate stresu, nervozite, podráždenosti

 • podliehate nevysvetliteľnej únave

 • necítite sa dobre, ale ste bez konkrétnej lekárskej diagnózy

 • prežívate negatívne emócie a máte pocit, že vás to vyčerpáva

 • chcete nájsť v sebe harmóniu

 • hľadáte jemnú doplnkovú liečbu k vašim zdravotným problémom

 • chcete viac spoznať sám seba a porozumieť svojim pocitom

 

 

Keďže Bachove kvety pôsobia na energetickej úrovni, nie je možné sa nimi predávkovať alebo si vytvoriť návyk. Sú úplne bezpečné bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Môžu sa používať súčasne s akoukoľvek inou liečbou. Sú vhodné pre všetky vekové kategórie aj pre tehotné ženy a deti. Úspešne sa používajú aj pri liečení zvierat a rastlín.

 

 

Cieľom Bachovej kvetovej terapie je podporiť človeka v boji s chorobami. Týmto spôsobom sa oslovia pocity človeka, akými sú depresie, strach, úzkosť, traumy, ktoré bývajú prekážkou nielen pri liečení, ale aj na ceste ku zdraviu. Kvetové esencie môžeme používať preventívne aj obdobiach vypätých a stresových životných situácií. Za stres považujeme všetko, čo nám škodí a vytvára mentálnu, či fyzickú nepohodu. Bachove esencie sú vhodné aj pre ľudí, ktorí sa cítia unavene a indisponovane bez akéhokoľvek dôvodu, či diagnózy.

 

 

Bachovým kvetom treba rozumieť do hĺbky, treba ich dlhšiu dobu študovať, preciťovať na rôznych úrovniach, aby sme ich pochopili v celej ich hĺbke a veľkosti, nestačí si ich päť, či desaťkrát prečítať, každý kvet má svoj mentálny aj fyzický obraz, každý má svoju duchovnú aj čakrovú úroveň a súbory kvetov opäť vytvárajú úplne jedinečné obrazy na mentálnej a fyzickej úrovni. 

 

 

Esencie sú vhodné, presne tak ako homeopatické lieky pre ľudí, zvieratá i rastliny.

 

 

Každá Bachova esencia má veľmi široký obraz, ktorý nie je možné na stránkach webky dokonale popísať, snažila som sa v článkoch ponúknuť široký záber popisu jednotlivých esencií, avšak aj tak sa mi neustále stáva, že si ľudia nevedia na seba a svoju situáciu esencie napasovať. Prosím, ak nemáte istotu, alebo esencii, esenciám nie správne rozumiete, dajte si esencie s popisom Vašich ťažkostí namiešať na mieru, bude Vám to na osoh. Náš subjektívny pohľad na seba samého je skreslený naši prežívaním a mentálnymi vzorcami prevzatými výchovou, preto je cennejší a osožnejší pohľad terapeuta.

 

 

 

AGRIMONY - repík pravý

kľúč: skrývanie problémov za bezstarostný výraz tváre

cieľ: otvorenosť a vnútorný kľud

 

 

 

Popis materskej rastliny:
 
latinsky: Agrimonia eupatoria
slovensky: Repík lekársky
názov Bachovej esencie: Agrimony
 
 
Repík rastie do výšky 30 až 60 cm, predovšetkým na poliach a stráňach, kvitne v letných mesiacoch, kvety sú na dlhých kónických stonkách, podobajú sa klasom obilia, zaujímavosťou je, že každý kvietok repíka kvitne iba tri dni.
 
 
Pre koho je AGRIMONY určený?
Pre ľudí, ktorí sa pokúšajú ignorovať negatívne stránky života. Na verejnosti majú vždy nasadenú usmievavú masku, sú zábavní, v spoločnosti veľmi obľúbení, nik by o nich nepovedal, že sú vo svojom vnútri mučení obavami a strachmi, tieto strachy sa týkajú materiálnych starostí, chorôb, toho, že prídu o peniaze, problémov v zamestnaní...ak by mali niekomu toto priznať, to by si radšej jazyk odhryzli. Je to skutočný herec-vždy zachováva dekórum. Sú to ľidia veľmi závoslí na harmónii a súčasne sú veľmi senzitívni, veľmi trpia hádkami a disharmóniou a radšej si zahryznú do jazyka a nasadia masku, skrátka, obetujú sa za to, aby bol doma zachovaný kľud. I keď sú chorí, žartujú, nechcú priznať vážnosť situácie, rozveselia aj doktorov v nemocnici. Keď je však tento človek sám, tak ho valcujú problémy, preto vždy vyhľadáva spoločnosť: podniká všetko možné, chodí do spoločnosti, len aby sa vyhol samote, často siaha po poháriku, alebo liekoch, aby unikol...Keď človek potrebuje repík, stále sa trápi nad dennými maličkosťami- nevybavenými telefonátmi,nedoslanou poštou...ženy sa trápia tým, že nedokážu dodržať dietu a tak mučené vnútorným nekľudom chodia v noci vyjedať chladničku.
Deti typu Agrimony sú normálne veselé, ich slzy rýchlo uschnú, keď sa nachádzajú vo vývojom období, ktoré je plné samoty a smútku, pomôže im esencia k lepšiemu sebevyjadreniu. Vnútorný nekľud je vidieť aj navonok: tras rúk, poťahovanie za vlasy, ohryzávanie nechtov, škrípanie zubami v noci...
 
 
Agrimony + Scleranthus dokážu vyrovnať problémy u ľudí pracujúcich na pracovné smeny.
 
 
Ako nám AGRIMONY pomôže?
Dosiahneme pravú, nie falošnú radosť, vyrovnanosť, súdnosť, objektivitu.
Stane sa z nás dôveryhodný optimista, diplomat, ktorý vždy správne vyhodnotí problémy.
Denné starosti, nad ktorými sme sa trápili nám prídu na smiech, pretože sme pochopli ich relatívnu bezvýznamnosť.
 
 
Symptomaticky používame Agrimony napríklad pri:
 
 
Epilepsii spojenej s kŕčami.
Silných bolestiach v krížoch.
Ischiase (+Star of Betlehem).
Izolovanosti, ktorá je spojená s psychickou bolesťou v detstve.
V situácii, kedy sa pretvarujeme, aby sme potlačili konflikt.
Kŕčoch, ktoré sú obrazom vnútornej strnulosti.
Pre deti, ktoré neustále klamú.
Pre deti, ktoré kvôli chorobe rodiča potlačia svoje vlastné potreby.
Psychickej chorobe, ktorá vznikla zo starostí.
Nespavosti pri splne.
Pre deti, ktoré by často radi niečo povedali, s niečím sa zverili, ale cez sa tvávia, že sa nič nedaje a v noci sa pomočujú.
Kožných problémoch spôsobených podráždenosťou a nervozitou.
Kŕčovitom a silne bolestivom pôrode.
Strachu pred konfliktom.
Pri ľuďoch, ktorí nemajú žiadnu výdrž a len zriedka niečo dokončia.
Pri ľuďoch s degenaratívnymi chorobami, ktorí si nie sú schopní priznať svoje bolesti.
Pri zármutku, ktorý je potlačovaný.
 

 

 

BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 

 

 

 

 

 

 

ASPEN - topoľ osika

kľúč: strachy a obavy z neznámych príčin

cieľ: dôvera a nebojácnosť

 

Bachovka ASPEN Topoľ osika

 

 

Popis materskej rastliny:

 
latinsky: populus tremula
slovensky: topoľ osika
 
Bachova esencia: ASPEN
 
 
Je to štíhly strom, dorastajúci do výšky 2-2,4metra. Samčie kvety sú bahniatka, samičie sú maličké guľôčky nájdeme na strome v marci a apríli, pred vypučením listov.
 
 
Pre koho je ASPEN určený?
Pre všetkých, ktorí sú neustále a náhle bombardovaní nevysvetliteľnými strachmi a obavami, zlými snami. Je pre veľmi senzitívnych ľudí, ktorí sú nevedomky zachytení v predstavách strachu..."Mám veľký strach, ale neviem z čoho...". Celé telo trpí s človekom. Tras, pot, chvenie žalúdku. Strach ostáva, človek je proti nemu bezbranný, nemôže nič robiť. A tým človek dostáva ešte väčší strach...alebo má človek taký silný sen nabitý negatívnym zážitkom, že sa človek  zobudí s takým strachom, že sa bojí opäť zaspať. Títo ľudia cítia nadchádzajúce konflikty a psychické poruchy v iných ľuďoch. Stáva sa im často, že sú v spoločnosti, výborne sa bavia, ale naraz im príde zle, cítia sa nepríjemne a musia odísť. Ich senzitivita im hlási každý konflikt, cítia stresom nabitú atmosféru v preplnenom rannom autobuse, konflikty na pracovisku...
ASPEN je aj strach zo strachu...
 
 
Pre deti, ktoré vyžadujú, aby ich dvere v detskej izbe ostali otvorené, lebo sa boja, že sa im budú snívať sny o strašidlách.
 
 
Ako nám ASPEN pomôže?
Strachy sa budú zmenšovať.
Porastie naša vnútorná istota a sebadôvera.
Pochopíme, cez vyššiu perspektívu, že všetok strach je zbytočný.
 
 
Symptomaticky ASPEN používame pri:
 
 
agresivite spojenej so strachom
epilepsii so zlými predtuchami
iracionálnom záchvate hnevu
psychických chorobách na zmiernenie precitlivenosti
napätí z nejasných obáv
atopickom ekzéme
strachu z tmy a z tmavých miest
nedefinovateľnom strachu v bolasti srdca
strachu z davu  a z mnostva ľudí
hnačke zo strachu z nezmámej situácie...
 
 
 
 
 
 
 
 
BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE  
 
 
 
 
 
 
 

BEECH - buk lesný

kľúč: netolerancia  a kritika voči ostatným

cieľ: tolerancia, precítenie, porozumenie

 

 


 

Popis materskej rastliny:

 
latinsky: Fagus sylvatica
slovensky: Buk lesný
 
Bachova esencia: BEECH
 
Tento 3O metrov vysoký strom, bol niekedy v Anglicku nazývaný matkou lesa. Kvitne v apríli a máji, súčasne vtedy, keď mu pučia lístky.
 
 
Pre koho je BEECH určený?
 
Pre všetkých, ktorí sú kritickí, arogantní, netolerantní. Odsudzujú druhých bez akéhokoľvek vcítenia. chyby druhých im ihneď padnú do oka, k nedostatkom iných nemajú pochopenie, nevedia sa vcítiť do iných, lebo ich vlastné city sú blokované. Vnútorne stále súdia iných, v každej situácii hľadá to, čo sa dá vytknúť a vôbec nevníma to pozitívne. Obťažuje ich hlúposť a pomalosť iných. Robia narážky na také veci, ako jazykový akcent iných ľudí, mimiku, gestikuláciu...Vnútorne sú napätí, zatvrdnutí, bránia sa, súdia, chcú mať vždy pravdu. V stave BEECH je človek veľmi , veľmi arogantní. Vidia triesku v oku druhého, ale nevidia brvno v tom svojom. Aby boli títo ľudia vlastným bolestivým zážitkom menej vystavení, zatlačujú svoje vlastné pocity čo najhlbšie a tým eliminujú na minimum možnosť vcítiť sa do druhých. Ich vlastné negatívne myšlienky sa im vracajú a v ich tele potom vzniká podráždenosť.
 
 
Ako nám BEECH pomôže?
 
Naša kritika sa zmení v porozumenie, netýkavosť voči ľuďom sa zmení na citlivosť.
Z arogancie sa stane tolerancia.
Získame duchovný bystrozrak a pochopenie pre iných, pre všetkých, ktorí inak žijú, inak rozprávajú...
 
 
Symptomaticky BEECH používame pri:
 
 
potlačenom odpore
alergických reakciách pri atopickom ekzéme
problémoch v kontakte s ľuďmi kvôli predsudkom
izolovanosti kvôli kritickému postoju k vlastnému okoliu
hneve  na chyby iných
egoistickom pohľade, kedy človek akceptuje len vlastný pohľad
alergii na kvetový peľ, perie, zvieraciu srsť
tom, keď je človek navonok prehnane toleranstný, ale vnútri je neznášanlivý
agresívnej reakcii po chybe alebo kritike
 
 
 
 
 
 
 
 
BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 
 
 
 
 
 
 

 

CENTAURY - zemežlč menšia

kľúč: slabá vôľa a ovplyvniteľnosť

cieľ: identita, schopnosť osobných hraníc, sila presvedčenia

 

 

 

 

Popis materskej rastliny:
latinsky: Centaurium umbellatum
slovensky: Zemežlč menšia
 
 
Bachova esencia: CENTAURY
 
 
Rastlinka rastie do výšky 5-35 cm a má rada kraje ciest a opustené miesta, má malé, ružové kvietky, ktoré kvitnú v období jún-august. Otvárajú sa len keď je krásne slnečné počasie.
 
 
Pre koho je CENTAURY určená?
 
Pre všetkých, ktorí nevedia povedať nie, nevedia druhým odoprieť žiadne prianie, všetko robia na svoj úkor. Nevedia sa presadiť, majú v sebe potrebu zapáčiť sa iným  a potrebujú si potvrdiť, že ich druhí za to, čo pre nich robia, uznávajú. Sú to viac otroci ako vedomí pracovníci, ich ochota býva často zneužívaná dominantným partnerom, šéfom, rodinou...ľahko sa nechajú prehovoriť na to, čo vlastne nechcú urobiť/ robiť, ich sebavedomie je také malé, že
si nechajú ľahko diktovat od iných, čo majú robiť, v podstate nevedia zastupovať svoje záujmy. Majú narušený vťah ku vlatnej vôli. malé deti, ktoré patria tie jednoduchšie: sú ochotné, poddajné, úslužné, fungujú na pochvale a vyhrešení, nerobia rodičom problémy, ale v škole sa nechávajú kamarátmi ľahko využiť a v dospelosti sa tak dotanú pod vplyv silnejšej oosobnosti, ktorá neužíva ich vrodenú ochotu...napríklad: dcéra, ktorá s anikdy nevydala, pretože ochotne ošetrovala chorobou postihnutú matku, yn, ktorý chcel robiť v ivote niečo iné, ale podľahol otcovi a preval od neho rodinnú firmu, novomanželka, ktorá svojmu, od maminky rozmaznanému, manželovi, splní všetko, čo mu na očiach vidí...ostatní ľudia často krútia hlavou nad tým, ako títo ľudia fungujú, ako nechávajú zo seba urobiť  duševnú rohožku...často sa sťažujú na únavu a prepracovanosť, pretože kvôli svojej ochote si na seba naložili príliš...v podstate sa ale nesťažujú, lebo ani nevidia, že kvôli svojej úslužnosti iným prešvihli svoj život a nemali šancu rozvinúť svoju individualitu...títo ľudia patria medzi veľmi senzitívnych a sú citliví hlavne na diharmonické energie. Často sú neistí, rozrušení, zranitelmí, bývajú náhle chorí a nevedia, že sú chorí práve tento svoj postoj...neuvedomujú si, že druhému vôbec takto nepomáhajú, pretože takto pomaľujú rast a rozvoj seba, aj druhého človeka. Aby sa vyhli vlastnému dospievaniu, aby sa vyhli procesu rozlišovania a rozhodovania, radšej prijmú túto rolu Popolušky.
 
 
Ako nám CENTAURY pomôže?
 
Naučí nás kedy povedať áno a kedy povedať nie.
Aj keď budeme pmáhať druhým, zachováme si vlastnú identitu.
Budeme "slúžiť" iným nenútene a múdro, podľa nášho vnútra a nie preto, aby sme sa zapáčili.
 
 
Symptomaticky používame CENTAURY pri:
 
sklamaní z prianí, ktoré sa neuskutočnili, pretože neboli vypovedané
rýchlom vyčerpaní z nedostatku energie, pri veľkej slabosti
situácii, keď na človek nevie brániť proti vydieraniu
črevných pliesňových ochoreniach v prípade, keď sa človek necíti ochránený vlatnými hranicami
alsolútna rezignácia pred vôľou a prianím iných ľudí
deťoch, ktoré trpia dominantným alebo agresívnym chovaním iných detí a uvoľnia sa iba v noci-z toho nočné pomočovanie
masochizme-bitá osoba, ktorá však príliš toho druhého miluje
komplexe z nedostatku uznania
tom, keď sa bojíme konfliktu zo strachu, aby sme druhým neublížili
tom, keď sa čovek hanbí za konflikt a usiluje sa stále len o dobro
potlačenom hneve, ale zo strachu zo straty lásky človek nevie nič odmietnuť
veľmi nízkej energii, pri unavenom, zoslabnutom a bojácnom človeku, ktorý je stiahnutý do seba
depresii z prepracovanosti, nedostatku energie a sklamaní
podceňovaní sa voči ostatným
po užívaní antibiotík, keď nastala zvýšená aktivita žliaz
 
 
 
 
 
 
 
BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 
 
 
 
 
 
 

 

CERATO - rohoblizník

kľúč: hľadanie rady a utvrdzovanie sa u iných

cieľ: intuícia, obrátenie sa k sebe

 

 

 

Popis materskej rastliny:

latinsky: Ceratistigma willmottiana
slovensky: Rohoblizník
Bachova esencia:  CERATO
 
 
Do Anglicka dovezenú z Himalájí 60cm vysokú rastlinku nájdete v anglických záhradkách, jej kvety sú modrej farby a dlhé ai 1cm, zbierajú sa v augustu a septembri.
 
 
Pre koho je CERATO určený?
 
Pre tých, ktorí nemajú dôveru vo vlastnú intuíciu, vo vlastný úsudok, neustále žiadajú o radu iných, nervujú ich skákaním do reči, prehnane si cenia mienky druhých, hromadia vedomosti, ale nepoužívajú ich, nechajú sa proti vlatnému úsudku chybne viesť inými, hľadajú povtrdenia u autorít, svoje rozhodnutie okamžite spochybňujú a neveria mu, majú veľký sklon ku napodobňovaniu druhých ľudí, sú to deti, ktoré v testoch v škole preškrtávajú akurát tie správne odpovede...Človek sa má rozhodnúť, má zaujať stanovisko, ale i keď vie správne rozhodnutie vo svojom vnútri, túto odpoveď si nepripustí a veľmi rýchlo
si tú svoju odpoveď prekryje logickými argumentami, ktoré mu ponúka jeho hlava a rozhoduje a na základe toho. A tak vzniká rozpoltenosť. Vnútorne to cíti inak, a rozhodne a inak. Druhých bombardujú otazkami ku svojim problémom: "Ako by si to vyriešil Ty?....Ja to viem, ale na to a predsa nemôžem spoľahnúť....Tak jednoduché to predsa nemôže byť..." Často držia nezmyselné moderné diéty, ktoré im nerobia dobre a vedia to, ale keďže to v TV povedal taký veľý odborník, pán profesor, pán doktor, tak to musí predsa byť pravda...Títo ľudia si často škodia, vedia to a tak na svoje okolie pôsobia naivne až prihlúplo.
 
 
Ako nám CERATO pomôže?
 
Začneme silnejšie vnímať náš vnútorný hlas.
Na základe našej rastúcej dôvery vo vlastnú intuíciu, budeme vedieť robiť bleskové rozhodnutia, správne diagnózy, presné interpretácie...
Získame stanovisko kľudnej istoty a nenecháme sa vyviesť z rovnováhy vonkajšími argumentami.
Budeme jednať múdro a stáť si za vlastným rozhodnutím.
Naučíme sa dobre nielen zbierať informácie, ale ich budeme správne používať.
CERATO podporuje snívanie snov, ktoré si budeme pamätať.
 
 
 
 
 
 

BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 

 

 

 

 

 

 

CHERRY PLUM - slivka čerešňoplodá

kľúč: strach zo straty sebakontroly

cieľ: kľud, trpezlivosť, sebakontrola

 

 

Popis materskej rastliny:
 
latinsky: Prunus cerasifera
slovensky: Slivka čerešňová
Bachova esencia: CHERRY PLUM
 
 
Strom dorastá do výšky 3-4 metre, má krásne biele kviety, ktoré sa otvárajú pred vyrašením listov od februára so apríla.
 
 
Pre koho je CHERRY PLUM určená?
 
Pre ľudí, ktorí sú si vedomí toho, že sedia na časovanej bombe, vnútri sú tak extrémne napätí, že sa boja, že sa zbláznia, stratia rozum, boja sa, že sa prestanú ovládať, boja sa kopiacich sa násilníckych myšlienok vo svojom vnútri. Ich nervy sú napäté na prasknutie a vnútri počujú časovanú bombu, ktorá už už vybuchne. Do hlavy sa im tlačia myšlienky na sebazničenie, deštruktívne myšlienky...strnulý pohľad, malý počet žmurknutí. je aj pre ľudí, ktorí už v minulosti boli "liečení" v ústavoch a obávajú sa, že by sa tam mohli vrátiť. Pre ľudí, ktorí sa pohrávajú s myšlienkou sebevraždy. Pre ľudí, ktorí majú neovládateľné výbuchy temperamentu, zápasia so sebaovládaním, zúfalstvo pred nervovým zrútením, obávajú sa, že proti svojej vôli ale predsa spravia niečo strašného, trpia utkvelými predstavami a šialenými nápadmi, prehnane sa pozorujú, trpia vnútorným kŕčom, rodičia, ktorí sa nevedia ovládnuť a hrozí týranie detí.
Pre deti, ktoré trpia nekontrolovateľnými výbuchmi hnevu, hádžu sa od zlosti o zem, trieskajú si hlavu o múr, alebo naopak, pre deti, ktoré sa  tak veľmi cez deň ovládajú, že sa z toho v noci pomočujú, pre deti, ktoré sú veľmi cez kontrolované rodičmi, vychodávateľmi, že sa vedia uvoľniť iba v noci (uvoľnenie= pomočovanie)...
 
 
Ako nám CHERRY PLUM pomôže?
 
Naučí nás odvahe, sile, spontánnosti.
Získame odolnolnosť voči tomu, keď sa naša psychika ocitne na "húsenkovej dráhe".
 
Symptomaticky používame CHERRY PLUM pri:
 
vracaní po návaloch zlosti (najmä u detí)
problémoch, ktoré sú v žalúdočnej oblasti kvôli negatívnym myšlienkam
stave, keď nevieme naprike našej snahe dosiahnuť žiadne uvoľnenie
rodičoch, ktorí sú preťažení a majú pocit, že nezvládajú výchovu a stratia sebaovládanie
rakovine, kde človeka prepadá panický strach (+ Rock Rose)
iracionálnych myšlienkách po potrate spojených s myšlienkami samovraždy
nepríjemnej svrbitej pokožke, alebo vyrážkach, kedy má človek pocit, že to nevydrží
nervozite s obavou, že človek nemôže mať všetko pod kontrolou
myšlienkach na samovraždu
vnútornom konflikte medzi emóciami a rozumom
klikaktériu, ktoré je sprevádzané hystériou, psychózami, prehnanou sexuálnou túžbou
kašli, ktorý je prejavom vnútorného kŕču
hysterickom záchvate, kde je rozpor medzi emócialnou a racionalinálnou zložkou
vysokej horúčke, najmä u detí
pri prehnanej agresívnej reakcii...
 
 
 
 
 
 
 
 
BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 

 

 

 

 

 

 

CHESTNUT BUD - púčik pagaštanu konského

kľúč: neschopnosť sa poučiť z chýb

cieľ: vedomie, zrelosť, štúdium

 

 

 

Popis materskej rastliny:
 
latinsky: Aesculus hippocastanum
slovensky: Pagaštan konský-púčiky
 
Bachova esencia: CHESTNUT BUD
 
Do tinktúry sa dávajú púčiky pagaštanu, , ktoré majú pod 14-timi vrstvami lepkavého povrchu ukyté listy súčasne s kvetmi.
 
 
Pre koho je CHESTNUT BUD určená?
 
Pre všetkých, ktorí opakujú tie isté veci, tie isté chyby stále dookola, bez možnosti,aby sa z nich poučili. Pre vonkajšieho pozorovateľa sa zdá, že sa títo ľudia vôbec ničomu nepriučili a nepoučili. Ženy si kupujú stále oblečenie istej farby, ktorá im nesedí a ony o tom naviac vedia, muži sú zameraný len na istý typ žien, s ktorým nikdy neboli a nie sú šťastní...v mysli sú vždy o dva kroky skôr ako v realite. Nevedia robiť medzibilanciu, nevedia ťažiť zo svojich minulých skúseností, idú životom v rytme : pokus-omyl. Títo ľudia nie sú ani zvlášť nešťastní. V priebehu života sa u nich vyvinie periodická choroba, v akejkoľvek podobe, migrény, záchvaty, problémy so žlčníkom pri rozvohore s rovnakým človekom na stále tú istú tému...Človek si povie-no a čo-užije si tabletky a nikdy ho nenapadne hľadať súvislosť medzi situáciou a chorobou, alebo nepríjemným stavom. Títo ľudia sú ako závodné parkúrové kone s klapkami na očiach, ktoré vždy zhodia tú istú prekážku...Kým jazdec nezliezie z koňa a nepozrie sa, prečo je tá prekážka taká ťažká, nič nevyrieši, ďalej sa nedostane...Títo ľudia sami pred sebou utekajú, nezaoberajú sa vôbec svojim minulým ani prítomným životom. Preto nepokračujú ďalej poučení, ale stále stoja na jednom mieste, stále nepreskočia tú prekážku...
človek sa stále dostáva do opakovaných problémov, to tých istých dohadov, privoláva si tie isté úrazy, z minulosti nezískava poučenie, hneď sa vrhá do nvej skúsenosti, ani len nepríde na to, že by sa mohol poučiť zo svojich, alebo cudzích skúseností
Na drzhých ľudí pôsobí naivne a bezstarostne.
Pre deti je to často potrebná esencia: pôsobia trochu nepozorne a netrpezlivo, niektoré veci jednoducho neregistrujú, aj napriek tomu, že to urobili veľa krát, stále si zabudnú desiatu, píšu v diktátoch tie isté chyby, žijú si v úplne odlišnej realite ako ostatní. Deti sa pomaly učia, ich vývoj je spiatočnícky alebo spomalený.
 
 
Ako nám CHESTNUT BUD pomôže?
 
Naučíme sa koordinovať myšlienky a realitu.
Začneme sa učiť z vlastných aj z cudzích skúseností.
Získame dobrú schopnosť učenia.
Naučíme sa pozorovať svoje omyly a poučiť sa z nich.

 

 

 

 

 

 

BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 

 

 

 

 

 

 

CHICORY - čakanka obyčajná

kľúč: privlastňovanie, prehnaná ochrana

cieľ: uvoľnenie v citovej oblasti, láska bez podmienok

 

 

 

 

Popis materskej rastliny:
 
latinsky: Cichorium intybus
slovensky: Čakanka obecná
 
Bachova esencia: CHICORY
 
Čakanka narastie takmer do výšky jedného metra, rada sa vetví v prašnej štrkovitej pôde, takisto pri neupravených cestách. Má prekrásne žiarivo modré kvietky, z  ktorých rastlinka otvára len niekoľko naraz. Kvietky sú veľmi chúľostivé a zvädnú okamžite po odtrhnutí.
 
 
Pre koho je CHICORY určená?
 
Ako z názvu rastlinky vyplýva, je pre tých, ktorí očakávajú...majú majetnícky postoj k rodine, známym, manipulujú nimi..a pritom očakávajú, že sa im dostane plnej podpory a pochopenia...neustále si vyžadujú pozornosť rodiny, a je jedno, či sa jedná o deti, alebo niektorého rodiča, starého rodiča...
Deti CHICORY často potrebujú, je pre deti, ktoré keď necháte chvíľu  samé a nevšímate si ich, reagujú nemilosrdným plačom, keď trochu vyrastú a zitia, že plačom už nič nezmôžu, vytiahnu z rukáva iné tromfy:maznanie, prehnanú úslužnosť, malé vydieranie chorobou alebo taktizujú-domáce úlohy si napíšem, ale len vtedy, keď mi dáš zajtra ospravedlnenku na telesnú...
Matky CHICORY majú k sebe priviaznané svoje deti neviditeľnými šnúrami neutále aj v dospelosti. V sústavnej starostlivosti o rodinu a priateľov, chce byť pri všetkom, do všetkého sa stará, organizuje, riadi, diriguje, opravuje, navrhuje, vytýka: "To ti hovorím len preto, pretože to s tebou myslím dobre!"
Sú neúnavne obetavé, takmer vnucujú všetkým svoju "nezištnú" pomoc. Tieto matky a otcovia sa cítia dobre iba v okruhu svojich detí, svojej rodiny a blízkych známych, ich dospelé deti musia vždy prísť na sviatky domov a manipulujú s nimi, kým to nedosiahnu.
Za týmto všetkým sa skrýva vnútorné neuspokojenie, duševná prázdnota, je tu často pocit, že nie sú milovaní a že o nich nikto nestojí, často krát za tým stojí ich vlastné detstvo bez lásky. " Milujem ťa, ale len vtedy, keď..." majetnícka láska, to je to, čo poznajú, sebeckosť, panovačnosť. neurobia takmer nič, aby si nepomysleli, čo z toho budú mať. Taktizujú, diplomatizujú, len aby si udržali svoj vplyv, alebo presadili svoju vôľu. Používajú rôzne formy citového vydierania, naznačujú chorobu, spadnú do sebaľútosti: Nikto ma nemiluje! Ak sa veci nedejú podľa ich vôle, stávajú sa zlostnými, respektíve sa posunú do úlohy mučeníka. Vedia plakať a plakať, akí sú druhí k nim nevďační, radi pripomínajú, čo sú im druhí dlžní.
 
 
Ako nám CHICORY pomôže?
 
Naučíme sa, že tú čiernu dieru v našom srdci môžeme zaplniť len pravou láskou.
Budeme robiť veci pre druhých nezištne.
Pocítime v nás obrovskú istotu a silu.
Zistíme, že láska a pozornosť od druhých, prídu samé. 
Pod našími ochrannými krídlami sa budú všetci cítiť bezpečne.
Našim blízkym a priateľom sa budeme venovať s veľkou ale skutočnou láskou a oddanosťou.
To, čo darujeme, darujeme a nebudeme očakávať odplatu.
 

 

 

 

 

 

BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 

 

 

 

 

 

 

CLEMATIS - plamienok plotný

kľúč: zasnenosť, malý záujem o prítomnosť

cieľ: realita tu a teraz, motivácia v prítomnosti

 

 

 

Popis  materskej rastliny:
 
latinsky: Clematis vitalba
slovensky: Plamienok (Biela lesná réva)
 
Bachova esencia: CLEMATIS
 
Drevitá popínavá rastlina rastie vo vápenatej pôde, na medziach, v húštinách a v lese. Starší kmeň rastliny je až 12 m dlhý a 3 cm hrubý. Kvitne v prázdninových mesiacoch. Na jeseň vyzerajú ako vlasy starca.
 
 
Pre koho je CLEMATIS určená?
 
Pre všetkých, ktorí sú stiahnutí do sveta svojich predstáv, myšlienkami sú stále inde, moc ich nezaujíma, čo sa deje okolo nich, akoby sa stiahli do sveta svojich myšlienok. Sú to pútníci medzi rôznymi svetmi. Realita pre nich nie je moc zaujímavá. Nie sú prítomní svojimi myšlienkami, sú nepozorní, roztržití,dávajú svojej fantázii príliš veľký priestor, na druhých pôsobia trošku pomätene, pred problémami utekajú do svojich predstáv a ilúzií. Pôsobia zasnene, ospalo, nikdy naozaj bdelo. Zdá sa nám, že nemajú vitalitu a bývajú často bledí. Potrebujú hodne spánku, radi pospávajú-pri TV, na prednáškach, aj v kostole. Často pozerajú do prázdna, majú sklon k omdlievaniu. Majú zlú pamäť, žiadny zmysel pre podrobnosti, pre svoj nezáujem sa ani len nesnažia druhých vnímať-načúvať im, preto majú často sklony k poruchám zraku a sluchu, oči a uši majú nasmerované dovnútra, nie smerom von. V prípade, že ochorejú, nemajú takmer žiadnu silu k rýchlemu uzdraveniu, pretože majú slabý pud sebazáchovy a človek má z nich pocit, že by ani nemali nič proti tomu, keby mali túto zem opustiť. Niekedy už nevedia rozlišovať fantáziu od reality. Majú často nevyužité kreatívne nadanie, ale aby prežili pracujú mimo svoj obor. Keďže pripisujú fyzickej realite malý význam, majú veľmi málo energie a toto sa môže prejaviť v chovaní, aj v energetickej rovine, často majú studené ruky, nohy, hlava prázdna, podrobnosti im robia ťažkosti, sú účastníkmi nehôd v doprave, pri ceste do kuchyne sa vždy o niečo buchnú a potom už nevedia, po čo do kuchyne išli...Na dobrú aj zlú správu reagujú rovnako. Fantazíjne veria a dúfajú v lepšiu budúcnosť, v ktorej budú môcť byť uskutočnené pravé ľudské ideály...
 
 
Ako nám CLEMATIS pomôže?
 
Nadobudneme hlbší zmysel všetkého diania a tým sa pre nás stane každodenný život zaujímavejším.
Bohatú fantáziu dostaneme pod kontrolu a budeme ju zameriavať na ciele v hmotnom svete.
Svoju každodennú realitu a kreativitu budeme ovládať "s nohami na zemi".
 
 
Symptomaticky CLEMATIS používame pri:
 
 
problémoch trávenia v dôsledku nedostatočnosti žalúdočných štiav
problémoch sluchu, keď je rpítomný nezáujem o okolie
roztržitosti  s denným snívaním
rezignácii: človek zostáva v nešťastnom manželstve, berie antidepresíva a podobné chemické utlmovacie lieky, ale nemá schopnosť niečo zmeniť
problémoch s prekrvovaním končatín
veľmi slabej pamäti kde nie je záujem o jej zlepšenie
v obodbí choroby, keď má človek problémy sám so sebou a nie je schopný jednať
chronickej neschopnosti jednať, lebo je človek zavretý vo svojej fantázii
problémoch s koncentráciou, kde problémom je pobývanie vo svete fantázie
pre posilnenie vôle žiť pri kóme
epilepsii so stratou vedomia
bolestiach hlavy s narušenej koncentrácie
 

 

 

 

 

 

BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE

 

 

 

 

 

CRAB APPLE - jabloň planá

kľúč: pocity menejcennosti, pocity nečistoty

cieľ: spokojnosť so sebou, sebaprijatie

 

 

Popis materskej rastliny:

latinsky: Malus pumila
slovensky: Plané jablko
Bachova esencia: CRAB APPLE
 
 
Divoká jabloň so širokou korunou dorastá do výšky 10metrov. Vie rásť ako súčasť živých plotov, alebo pri lesoch.Srdcovité okvetné lístky sú na okrajoch temne ružové , vnútri biele s ružovým nádychom, kvitne v máji.
 
 
Pre koho je CRAB APPLE určená?
 
Pre ľudí, ktorí trpia prehnanou dokonalosťou, majpú jasnú predstavu o tom, ako majú vyzerať, ako má vyzerať ich byt, ich okolie...aj jedna nevinná negatívna myšlienka, ktorá im príde na rozum ich rozladí, aj kúsoček odtrhnutej tapety im vezme náladu, aj z jednej vyrážky na tvári sú vykoľajení. Majú svoju predstavu a všetko, čo je mimo nej ich mätie. Strácajú sa v podrobnostiach tak, že kvoli stromu nevida les. Sú to ľudia nadpiemerne senzitívni a z jemnehších úrovní nášho sveta prijímajú viac, než čo dokážu spracovať. Ak nevedia meditovať, cviciť jógu a podobne, majú stále pocit, že si musia napríklad umývať ruky, robiť v  dokonale  čistom byte dookola poriadok, niekoľkokrát sa denne sprchovať...strach z hmyzu, baktérií, pocit, že jedlo už po chvíli nemôže byť čerstvé, majú pocit, že aj negatívne myšlienky si musia zo seba zmyť, boja sa nesprávnych liekov, nečistých toaliet, chce sa ihneď zbaviť menších chorôb, aby bol opäť čistý...
 
 
Ako nám CRAB APPLE pomôže:
 
Stanú sa z nás veľkorysí ľudia, ktorých maličkosti nevyvedú z miery. Budeme vidieť veci v správnej perspektíve.Naučíme sa akceptovať seba aj iných s nedostatkami. Pomôže nám pri pôstnych kúrach, umožní nám čistenie na telesnej aj psychickej úrovni. Vyčistí nás po užívaní liekov, je dobrým pomocníkom pre ľudí, ktorí sa rozhodli  podstúpiť chemoterapiu.
 
 
Symptomaticky CRAB APPLE používame pri:
 
hnisavých a zápalových procesoch (+ Star of Betlehem)
zápaloch
akné
potrebe prečistenia krvi a organizmu
bulímii s pocitom nečistoty
fanatizme ohľadom poriadku a čistoty
chemoterapii a antibiotikách
infekciách
pri kašli, kde je nutné podporiť tvorbu hlienu
traume z prvého menzesu
opakujúcich sa negatívnych myšlienkach
závisti, agresivite
pri všeobecnom odpore voči niečomu
chronicky nečistej pleti
pocite, že vyzerá škaredo
tom, keď sa rodič hanbí za nedokonalosť svojich detí
po pobyte v znečistenom prostredí
napadnutí hrubého čreva plesňami
 
 
 
 

 

BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 

 

 

 

 

ELM - brest

kľúč: preťaženosť zodpovednosťou

cieľ: sebadôvera vo vlastný výkon

 

 

Popis materskej rastliny:
 
latinsky: Ulmus procera
slovensky: Brest
 
Bachova esencia: ELM
 
Brest kvitne od februára do apríla v lesoch a húštinách. Malé kvety sú hroznovito zoskupeé, otvárajú sa pred vypučením lístkov.
 
 
Pre koho je ELM určený?
 
Pre slabé okamihy v živote slabých, pre tých, ktorí sa dostanú do obdobia, kedy nestačia na svoju úlohu. Je jedno, či je to matka, v domácnosti, ktorá vždy ľahko zvládala svoje povinnosti, alebo majiteľ veľkej firmy, zrazu nevedia zvládnuť triviálnu úlohu, jedná sa vždy o stav prechodný. Sú príliš aktívni, všetko naraz zvládajú, ale príde slabšie obdobie, telo si vyžaduje oddych a toto ich vyvedie z ich rytmu a strácajú vo vlastných očiach cit pre vlastnú hodnotu. Zabúdajú, že nielen druhí, pre ktorých usilovne pracujú sú dôležití, ale aj oni sú dôležití. Prehliadajú varovne signály, ktoré sa prejavujú občasnými slabosťami a neuvedomujú si, že svoje hranice výkonnosti nemôžu posúvať donekonečna. Človek sa cíti zavalený úlohami, má pocit, že mu povinnosti prerastajú cez hlavu, nemá dosť síl na to, aby zvládol všetko, čo chce a čo musí urobiť, má toľko povnností, že nevie, kde má začať, tie úlohy, ktoré v minulosti prevzal, teraz nezvláda.
 
 
Ako nám ELM pomôže?
 
Dodá nám silu, ktorú v slabých momentoch potrebujeme.
Znovu nás postaví oboma nohami na zem.
Rozjasní nám pohľad na naše schopnosti.
Budeme vedieť, že to všetko zvládneme aj teraz.
Získame sebaistotu a dôveru.
 
 
Symptomaticky používame ELM pri:
 
problémoch so žalúdku, keď je toho na nás veľa
vyčerpaní z preťaženia, keď nedokážeme nič odložiť
tom, keď sa nevieme uvoľniť kvôli povinnostiam
tom, keď sa nám pred skúškou sporaví okno
nervóznom búšení srdca
pôrode, kde hrozí potrat
pred operáciou
nervozize zo stresu
akútnej ťažkej chorobe, ktorá sa objevila naraz
zlej koncentrácii, človek má okno, má pocit prázdnej hlavy
cestovnej horúčke
 
je to základný prostriedok pri hormonálnych problémoch
 
 

 

 

 

 

 

BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 

 

 

 

 

 

 

GENTIAN - horček horký

kľúč: skľúčenosť, pocity prehry

cieľ: odvaha, dôvera, vytrvalosť

 

 

 

 

Popis materskej rastliny:

latinsky: Gentianella amarella
slovensky: Horček
Bachova esencia: GENTIAN
 
15-20cm vysoká rastlina, ktorá rastie na suchých vápencových lúkach, útesoch, dunách. Početné kvety farby purpurovo-modrej zbierame od augusta po október.
 
 
Pre koho je GENTIAN určený?
 
Pre ľudí, ktorí jednoducho neveria, často potrebuje veriť, ale títo ľudia to nevedia. Pesimisti a skeptici z povolania, ktorí radi konštatujú, ako to so svetom vyzerá zle, skeptik, ktorý sa necíti vo svojej koži, keď sa nemôže alebo nemá na čo sťažovať. Je pre ľudí, u ktorých sa vrámci ich uzdravovacieho procesu z nejakej choroby choroba vráti a im sa zrúti svet, neverí a neustále pochybuje o svojom zdraví. Pre ľudí, ktorí sú deprimovaní a vedia, z čoho to pramení, aj keď títo ľudia si vedia svoj pesimizmus vskutku vychutnať. Ich skepticizmus spôsobuje, že ľahko stratia odvahu a následne podstupujú sklamania.
Veľmi pomáha pri depresívnej rozladenosti zo známej udalosti, máme na mysli napríklad: smrť partnera, dlhotrvajúca nezamestananosť, deti z rozvedených rodín, ktorých si rodičia preťahujú ako povrázok z jednej strany na druhú, pre ľudí, ktorí boli odsunutí do starobinca.
Zo zdravého skepticizmu sa u týchto ľudí vyvinula blokáda na mentálnej úrovni a tým neprirodzená pochybovačnosť o všetkom, každom a stále...
Pomáha pri deťoch, ktoré sa stali ustrašené po malých školských neúspechoch. Pomáha pri neúspešnej psychoterapii a behom akejkoľvek terapie, pokiaľ sa dostaví prechodná recidíva.
 
 
Ako nám GENTIAN pomôže?
 
Naučí nás schopnosti žiť s konfliktmi. Naučí nás presvedčeniu, že v našich životoch neexistujú nezdary, ak človek urobil všetko, čo je v jeho silách a možnostiach. Nadobudneme istotu, že problémy sa dajú majstrovsky zvládnuť. Získame silnú istotu navzdory ťažkým okolnostiam v našich životoch a zistíme, že prekonávanie prekážok je príležitosťou k učeniu...
 
 
Symptomaticky GENTIAN pomáha pri:
 
Strate partnera.
Strate zamestnania.
Kašli, ktorý je sprvádzaný stratou odvahy.
Poruchách koncentrácie v dôsledku pochýb o vlastných schopnostiach.
Pocitoch premárneného života v období krízy stredného veku, kedy nás neopúšťajú myšlienky, že zmysel v našom živote malo iby to, čo sme neurobili. 
Nezdravo skeptických očakávaniach.
Pesimizme v dôsledku sklamania a životnej prehry.
Poruchách stravovania- veliký hlad alebo strata chuti do jedla.
Situácii, keď pri skúškach očakávame vopred neúspech.
Bolestivom tlaku v oblasti žalúdku a čriev.
 

 

 

BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 

 

 

 

GORSE - útesovec európsky

kľúč: zúfalstvo a beznádej

cieľ: sila nádeje, odvaha, viera v zlepšenie, uzdravenie

 

 

 

 

Popis materskej rastliny:
 
latinsky: Ulex europaeus
slovensky: Útesovec európsky
 
Bachova esencia: GORSE
 
Krík rastie v kamenistej pôde na suchých pastivinách a vresoviskách. Kvitne od februára do júna.
 
Pre koho je GORSE určená?
 
Pre tých, ktorí sa vzdali všetkej nádeje na zlepšenie, uzdravenie. Očakávajú zázrak zvonku, nevedia, že musia niečo zmeniť vo svojom vnútri. Trpia chronickými chorobami, bezúspešne vyskúšali rôzne liečebné systémy, vyšetrenia...lekári im povedali, že už nikdy nebudú celkom zdraví. a teraz sú už na konci so silami, už nemajú chuť...príbuzdným pre radosť vyskúšajú ešte ďalšie metódy, ktoré im odoručia,ale vnútorne nedúfajú, že by im to pomohlo. Tento ich negatívny postoj stále zosiluje chybné naprogramovanie(rozumej choroba)  a tým ho pevnejšie a pevnejšie zakotvujú vo svojom fyzickom tele, zakže sa celý ich stav môže len a len zhoršovať...a tak sa stávajú žijúcpu mŕtvolou, vyzerajú niekedy tak, ako by žili zavretí v pivnici a nevideli slnko dlhé roky-voskovitá tvár, tmavé kruhy pod očami.  Prepadávajú beznádeji, dokonalému zúfalstvu a pocitu, že už nič nemá žiadny význam. V ich hlbokom vnútri stagnuje vysporiadanie sa s vlastným osudom, neodvažujú sa dúfať v zmenu svojej situácie, sú deprimovaní, rezignovaní, vnútorne unavení. Sú to ľudia, ktorí mali ako deti ťažkú chronickú chorobu, alebo vyrastali medzi chronicky chorými ľuďmi. Očakávajú nejaký zázrak, ktorý príde zvonka, nevedia, že ich liečenie musí začať v ich vnútri...a práve toto sa musia naučiť, musia sa naučiť rozobrať osudový priebeh svojej choroby.
 
 
Ako nám GORSE pomôže?
 
Získame presvedčenie, že nakoniec všetko dobre dopadne.
Získame iný postoj ku svojej beznádejnej situácii a budeme vedoeť akceptovať svoj osud.
Rozoznáme, že naša beznádej len brzdí naše uzdravenie.
Nebudem hovoriť -nikdy- a budeme vedieť, že môžeme dúfať.
 
Symptomaticky používame GORSE pri:
 
depresívnych stavoch a ťažkostiach, ktoré človeka ťahajú dole
depresii spôsobenou ťažkou chorobou
negatívnych prognózach chorôb
pesimizme, kedy neveríme v úspech svojho jednania a konania, pretože sme sa príliš často sklamali
rezignácii, že aj tak nemá nič zmysel
v dôsledku chronickej choroby neverí v zlepšenie
tom, keď si rozvode potrebujeme vybudovať nový život (pre všetkých)
tom, keď naše uzdravenie vôbec nepostupuje k lepšiemu
vyčerpaní z beznádeje a z rezignácie
zápaloch pomáha aktivovať vlastné ozdravné sily
 
 
 
 
 
 
 
BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE  

 

 

 

 

 

 

 

 

HEATHER - vres obyčajný

kľúč: urozprávanosť, sústredenie sa na seba

cieľ: načúvanie iným, zlepšenie vzťahov, rovnováha medzi dávam a beriem

 

 

 

Popis materskej rastliny:
 
latinsky: Calluna vulgaris
slovensky: Škótsky vres
 
Bachova esencia: HEATHER
 
Pre koho je HEATHER určený?
 
Pre tých, ktorým sa svet točí iba okolo ich osoby a ich vlastných problémov. Sú to "malé deti" v koži dospelých ľudí, ktorí sa zaujímajú iba o svoje potreby.
Títo ľudia zvyčajne pochádzajú z citovo chladných rodín a idú do dospelosti s citovým deficitom, pretože sa im v detstve nedostalo pozornosti a uznania, hľadajú a presúvajú to do dospelosti. Samota je pre nich najhoršia. Svojmu okoliu idú často na nervy, lebo každého zavalia prívalom slov, majú nutkavú potrebu sebarealizácie, veľmi potrebujú publikum, ktoré prijíma ich hrdinské skutky a berie ich  veľké problémy na vedomie. majú silnú potrebu zbaviť sa všetkého, čo ich trápi, pridržia Vás za rukáv a chcú dopovedať, čo potrebujú povedať. Myšlienky sa krútia len okolo ich problémov, pripadajú si veľmi dôležito, majú vnútorné nutkanie s každým a pri každej príležitosti hovoriť o sebe., majú sklon k citovému prepínaniu, robia z komára somára. Druhých nevedia počúvať. Sú citovo podvyživení, ale navonok predstierajú, že sú silnejší, než v skutočnosti sú.
Tento stav môže prebiehať dvoma spôsobmi:
Navonok obrátený človek-rozpráva stále o svojich problémoch, až ho jeho okolie považuje za únavného  a každý, kto môže, samu vyhne.
Dovnútra obrátený človek-moc toho nenahovorí, ale pri rozhovore s ním, Ste chtiac-nechtiac vťahovaní do jeho vzťahovačných myšlienok.
 
 
Ako nám HEATHER pomôže?
 
Naučíme sa nielen rozprávať o sebe ale aj počúvať druhých.
Budeme vedieť sa výborne vcítiť do iných.
Vytvoríme pri rozhovore atmosféru dôvery, v ktorej sa ľudia budú cítiť dobre.
V dospelom tele bude odteraz "bývať" dospelý človek.
Budeme vyžarovať silu a spokojnosť.
 
Symptomaticky HEATHER používame pri:
 
problémoch so žalúdkom z nedostatku pocitu ochrany
nervóznom búšení srdca, keď sú prítomné svalové kŕče a pocit bezmocnosti
poruchách hluchoty
prehnanej samoľúbosti u mladých s potrebou uplatniť sa, zapáčiť sa-ako potreba pocitu menejcennosti
tom, keď človek nemôže ostať sám, musí mať spoločnosť, aby mohol o sebe hovoriť
deťoch, ktoré už majú fázu nočného pomočovania za sebou, ale opäť sa pomočujú
deťoch, ktoré pred písomkou náhle ochorejú
naliehavých myšlienkach, ktoré nám uberajú silu
zápaloch hrdla
ochorení obličiek v dôsledku skľúčenosti
problémoch s pečeňou a žlčníkom(záchvaty, opuchy), ktoré sú spôsobené poranenou pýchou
ťažkom intvovertizme
veľkej stižiadosti v snahe o spoločenské postavenie
búšivej bolesti hlavy

 

 

 

 

 

BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 

 

 

 

 

HOLLY - cesmína ostrolistá

kľúč: závisť, žiarlivosť až pocity nenávisti

cieľ: láska, dôvera, porozumenie

 

 

 

 

Popis materskej rastliny:
 
latinsky: Ilex aquifolium
slovensky: Cezmína ostrolistá
 
Bachova esencia: HOLLY
 
Tento strom alebo väčší krík  má lesklé, večne zelené listy, svietivo červené bobule. Rastie v húštinách a v lesoch. Kvietky sú biele a ich vôňa je veľmi slabučká. 
 
 
Pre koho je HOLLY určená?
 
Pre tých, ktorí trpia nedôverou, žiarlivosťou, nenávisťou, závistlivosťou na rôznych úrovniach a v rôznych intenzitách. Ich srdce je stvrdnuté, sú nespokojní, nešťastní, frustrovaní, ale nevedia vždy povedať prečo. Trpia pocitmi pomstychtivosti, škodoradostnosti, boja sa, že budú podvedení, sťažujú sa na druhých, za každou situáciou vedia negatívum, často sa cítia urazení alebo zranení, vnútorne druhých ponižujú. U detí pozorujeme hnev, zlosť, prchlivosť, prudké záchvaty zlej nálady, ktoré sa môžu skončiť bitkou.
Nevedia prijať univerzálnu Lásku a toto sa u nich premieňa na pravý opak: zápor, nenávisť, sú to "odpadlíci" lásky, ktorých sužuje izolovanosť, oddelenosť, pretože ale túžba po láske je v nás naprogramovaná v každej bunke nášho tela, HOLLY bojuje o svoju existenciu. Každá bytosť, ktorá sem práde na svet chce rozdávať a prijímať lásku, ak je jej to odoprené, nastupuje sklamanie, začne sa brániť a stavať si okolo seba ohradu. Samotná láska je mohutná, ohromná sila, to najsilnejšie, tá najsilnejšia "zbraň", ktorú máme v rukách a preto aj jej protiklady sú veľmi silné: žiarlivosť, pomsta, nenávisť, závisť, neprajnosť, škodoradostnosť...takto sa cítia ľudia, ktorí sa dostanú do stavu HOLLY, tieto city sa v tej, či onej miere v každom z nás vyskytujú, pretože žijeme v polatite protikladov, ale je nutné sa s nimi vysporiadať a, poznať ich, rozoznať ich  na vedomej úrovni, aby sa nestali základňou pre choroby. Sú to práve negatívne pocity, ktoré sú našim zrkadlom, práve oni nám ukazujú, čo nemáme v sebe spracované a vysporiadané a dávajú nám takto možnosť, aby sme sa snažili tieto pocity v sebe správne spracovať.
 
 
Ako nám HOLLY pomôže?
 
Chráni nás pred všetkým, čo nepramení z pravej lásky, z nezištného, čistého a  ničím nepodmieneného citu.
Vyjasní nám a otvorí náš vnútorný pohľad.
Pomáha deťom, ktoré trpia žiarlivosťou pri narodení mladšieho súrodenca, ako aj psíkom, mačkám, ktorí boli dovtedy "deťmi" a majú problém s príchodom bábätka do rodiny.
Budeme žiť vo vnútornej harmónii.
Naučí nás hlbokému porozumeniu v sfére ľudských citov.
Aj keď budeme sami v ťažkom období, budeme sa vedieť tešiť z úspechov druhých.
 
Symptomaticky sa HOLLY používa pri:
 
agresivite spojenej so žiarlivosťou
pocitoch závisti, lebo iní sú šťastnejší ako my
problémoch so žalúdkom kvôli pocitom hnevu
zármutku z lásky + pocit bolesti pri srdci
akútnych zápaloch a zápalových procesoch
sklonoch k zápalom
vredoch (všetky druhy vredov)
srdcových problémoch všetkého druhu
zatvrdnutom srdci
pocite uväznenia v puberte
zapálenej, červenej, svrbivej pokožke
tom, keď nás aj maličkosť podráždi tak, že iheď "peníme"
obavách, že iní získajú viac pozornosti a lásky, ako my
nenávisti z pocitu ublíženia
rivalite medzi súrodencami
naraz prichádzajúcich chorobách s vysokou horúčkou
posledných štádiách nevyliečiteľnej choroby
nervóznych a podráždených pacientoch
násilí : deti voči deťom, deti voči zvieratkách
krutosti z nenávisti
klimakteriu so silnými emóciami
tom, keď sa človek cíti bolestne izolovaný do ostatných
cholerikoch, ktorí sa ihneď rozčúlia
tom, keď človek rád hnevá iných
horúčke u detí, ktorá sa vyskytuje keď sa narodí súrodenec
silnej alergickej reakcii zo šoku, podráždenia
 

 

 

 

BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 

 

 

 

 

HONEYSUCKLE - zemolez kozí

kľúč: uväznenie v minulosti

cieľ: odpútanie od minulosti, vnímanie súčasnosti, plánovanie budúcnosti

 

 

 

 

Popis materskej rastliny:
 
latinsky: Lonicera caprifolium
slovensky: Zemolez kozí
 
Zemolez je silná popínavá rastlina, ktorú nájdete na okrajov lesov. Jej kvietky sú zaujímavé svojim sfarbením: na pvrchu sú červené, vnútri biele ale po opelení sa zafarbujú do žlta. Kvitnú od júla do septembra.
 
Bachova esencia:  HONEYSUCKLE 
 
 
Pre koho je HONEYSUCKLE určená?
 
Pre tých, ktorí nesplynuli s prúdom života, vnútorne ostali stáť v istom čase a mieste svojej minulosti. Nevedia pochopiť plynulosť života a nevedia prijať to, že súčasťou, neoddeliteľnou súčasťou života je stále trvajúca zmena a pohyb.
 
Príklady:
- vdova, ktorá necháva pracovňu svojho bývalého manžela v nezmenenom stave
- zostarnutá filmová herečka, ktorá sa stále oblieka ako v čase svojej mladosti, svojej slávy
- dievčina, ktorá po smrti svojho snúbenca už nikdy nenadviaže  žiaden iný vzťah
- človek žijúci v cudzine, ktorý stále myslí iba na domov
- manželia, ktorí presťahujú do iného mesta ale stále žijú v spomienkach na ich minulé bydlisko
- človek žije mentálne v starom vzťahu aj keď fyzicky funguje v tom novom
- ľútosť nad premárnenými šancami, ktoré sme v živote nevyužili...
 
Títo ľudia sa nevedomky bránia novému vývoja života, nachádzajú sa v stave neustálej nostalgie.
Tento negatívny stav sa v človeku vytvára dlhé obdobie, ale môže sa stať aj stavom krátkodobým.
Ľudia prchajú do minulosti a nečakajú nič pozitívneho od prítomnosti ani budúcnosti. Je to bolestná ľútosť bez pocitov viny.
Najradšej by boli, aby to bolo tak, ako to bolo v minulosti. Majú silnú túžbu začať alebo žiť od začiatku. Ak ich ovplyvní nejaká udalosť, stále spomínajú: ako by to bolo včera, keď...
 
 
Ako nám HONEYSUCKLE pomôže?
 
HONEYSUCKLE odstráni všetku ľútosť a všetky starosti minulosti. Neutralizuje všetky vplyvy, priania a túžby minulosti a privedie nás naspäť do prítomnosti.
Pomôže deťom z internátov, pri štúdiu mimo domov.
Budeme mať vzťah k minulosti, ale budeme žiť v prítomnosti.
Poučíme sa z minulosti, ale nebudeme sa nechať ňou oplyvňovať.
To pekné z minulosti prenesieme do prítomnosti.
 
Symptomaticky používame HONEYSUCKLE pri:
 
-dlhodobých problémoch so srdcom, ktoré sú spôsobené túžbou po tom, čo bolo
-deťoch z rozvedených rodín, ktoré túžia po tom, aby rodina funguvala ako predtým
-poruchách koncentrácie, kvôli myšlienkam z minulosti
 

 

 

 

 

BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 

 

 

 

 

HORNBEAM - hrab obyčajný

kľúč: pocit únavy typický pre pocity pondelňajšieho rána

cieľ: radosť, vitalita

 

 

Popis materskej rastliny:

latinsky: Carpinus betulus
slovensky: Hrab obyčajný
 
Bachova esencia: HORNBEAM
 
Hrab sa pdobá buku, ale je menší a zelenejší. Kvitne v apríli alebo v máji.
 
Pre koho je HORNBEAM určený?
 
Pre tých, ktorí sa cítia mentálne ako vyťahaná guma. V pondelok ráno im zazvoní budík a šedivý a všedný deň opäť začína. Človek vie, čo ho čaká-znova jeden a ten istý pracovný deň s monými požiadavkami, malou zodpovednosťou ale s množstvom nesplnených úloh. Všetko sa hromadí ako temná hora a človek si myslí, že už nemá dosť síl, aby to zvládol., avšak na svoje prekvapenie je na konci dňa celkom spokojný. HORNBEAM je vyčerpanie z jednostrannného zaťaženia mentálnej roviny, môže byť prechodným aj chronickým stavom.
Prechodný stav: napríklad: študnet na dlhé mesiace pripravoval na skúšku, pacient so zlomenou nohou, dlho ležal, čítal, plánoval, premýšľal, potom ho zrazu prevalcuje istý druh únavy a on uverí, že je ešte veľmi slabý na to, aby sa mohol pustiť do cvičenia alebo pohybovania sa.
Chronický stav: je stava konzumne žijúceho spoluobčana, ktorý žije konzumne (TV) a málo produktívne, tento poloautomat žije v zabehnutej rutine, kde je všetko v strese výkonu, navonok sa deje veľa, vnútri málo. jeho materiálne nasmerovanie ho oberá o vývin jeho ducha, ktoré život robia zmysluplným. energetický systém je preťažený jesmormenými požiadavkami na mentálnu oblasť a výsledkom je logická energetická nerovnováha...človek je unavený, ochablý, má ťažkú hlavu, vnútroný pocit ako po "opici", hučanie v hlave z dlhého pozerania TV, dlhého čítania, či iného preťaženia zmyslov, pripadá si ako vyžmýkaný, bez sily, ráno leží v posteli a pochybuje, že zvládne záťaž bežného dňa, chýba mu elán, keď potom vstane z postele, cíti sa o niečo lepšie.
jeho život je príliš organizovaný a beží v zabehnutých koľajách, trpí duševnou únavou, bolesťami, pálením očí, ochablým väzivom. Myslí si, že bez kávy a stimulantov deň nezvládne. Avšak, keď získa alebo vykonáva nejakú úlohu, prácu, ktorá ho baví, ihneď ožije.
 
 
Ako nám HORNBEAM pomôže?
 
Získame istotu, že svoje úlohy zvládneme, aj keď máme pocit, že sú nad naše sily.
Budeme mať jasnejšou a chladnejšiu hlavu a zmysel pre zmenu.
V hlave sa nám vyjasní.
Vráti sa nám radosť z práce a chuť do života.
Energetické úrovne sa nám vyrovnajú a nájdeme správny rytmus medzi aktivitou a pasivitou.
Budeme mať dostatok sily na vykonanie toho, čo chceme urobiť.
 
 
Symptomaticky požívame HORNBEAM pri:
 
závislosti na káve, čaji, alkohole
strachu zo škúšok s pocitom neschopnosti niečo dokázať
poruchách koncentácie s nedostatkom motivácie
 

 

 

 

 

BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 

 

 

 

 

 

 IMPATIENS - netýkavka žliazkatá

kľúč: netrpezlivosť

cieľ: vnútorný kľud a trpezlivosť

 

 

 

 

Popis materskej rastliny:
 
latinsky: Impatiens glandulifera
slovensky: Netýkavka žliazkatá
 
Nájdeme ju pri riekach, na nízko položených a vlhkých miestach. Kvitne od júla do augusta, v červenom nádychu. 
 
Bachova esencia: IMPATIENS
 
Pre koho je IMPATIENS určená?
 
Pre všetkých, ktorí trpia netrpezlivosťou, napätím s vnútorným tlakom. Sú ľahko podráždení. Keďže v ich hlave prebieha všetko veľmi rýchlo, ich okolie im pripadá pomalé. Toto vedia k trvalému vnútornému napätiu. "Nechajme to, kým ti to vysvetlím, budem to mať dávno hotové! " Hladina adrenalínu vyrazí  do výšky ako vysoká varta ale ich plameň vyhasne rovnako rýchlo ako vznikol. Radi by pracovali najradšej úplne sami a všetko by robili bez toho, aby sa im do toho iní miešali a svojim tempom. Nezávislosť je pre nich veľmi dôležitá.  Na mentálnej úrovni bežia na nadpriemerné otáčky, vidia rýchlejšie, hovoria rýchlejšie, ich reakcie sú bleskové a samozrejme sú aj rýchlejšie vyčerpaní. Vedia rýchlo sčervenať a rovnako rýchlo aj zblednúť. Z vnútorného napätia môžu trpieť náhlymi kŕčami v rôznych častich tela. Ich silný nekľud ich robí  prudkými a náchylnými k úrazom. Svojimi reakciami jednoducho prestreľujú. Očakávajú, že všetko by malo prebiehať rýchlo a bez prekážok. Človek nevie počkať, ako sa veci vyvinú. Ľudia, ktorí pracujú pomalšie, ich iritujú: môžem sa z nich zblázniť!  Z netrpezlivosti skáču druhým do reči, berie im veci z rúk, robí zbrklé rozhodnutia.  Bubnujú prstami, hojdajú sa na stoličke...Majú veľkú potrebu nezávislosti. Títo ľudia vedia o  svojich problémoch a keď sú v harmónii, radi prijímajú dobre mienené rady a sú za ne vďační.
 
 
Ako nám IMPATIENS pomôže?
 
Naučíme sa rýchlemu chápaniu, mysleniu a jednaniu, vnútornej nezávislosti.
Budeme nadpriemerne schopní, trpezliví, jemní.
Naučíme sa dobromyseľnosti, súcitu, porozumieniu pre iných.
Budeme radi dávať svoju rýchlosť, rozhodnosť a inteligenciu diplomaticky do služieb našim blízkym, ale aj tým, ktorí nás budú potrebovať.
 
 
 
 
 

 

BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 

 

 

 

 

 

LARCH - smrekovec opadavý

kľúč: nedostatok sebadôvery

cieľ: kreativita a sebadôvera

 

 

 

opis materskej rastliny:

latinsky: Larix decidua
slovensky: Smrekovec opadavý
 
Bachova esencia: LARCH
 
Až 30 metrov dorastá tento strom, ktorý rastie najčastejšie na okrajoch lesa a kopcoch.Samčie aj samičie kvety rastú na jednom strome. Otvárajú sa v tom období, kedy sa objavuje ihličie.
 
 
Pre koho je  LARCH určený?
 
Pre ľudí, ktorí sa dostali tak ďaleko, že už prestali pochybovať o svojich schopnostiach-už sú presvedčení, že sú neschopní. Proste vedia, že isté veci nezvládnu a ani sa už o ich realizáciu nepokúšajú. Týmto postojom chradnú a sú plní pocitov skľúčenosti.Príliš sa držia minulých negatívnych skúseností.
Vytýčia si vopred hranice, po ktoré pôjdu a za ne ich nik nedostane. "Veľmi by som chcel, ale viem, že to nezvládnem..." Tieto základy pocitov menejcennosti si títo ľudia nesú od malička. Paradoxom je, že títo ľudia sú nielen tak schopní ako iní , ale sú ešte schopnejší. LARCH lieči komplexy menejcennosti, človek si radšej vymyslí chorobu alebo nejakú vážnu prekážku, aby nemusel nejakú vec začať robiť. Deti sa v škole cítia neschopné, akoby sklamali.  Pre deti, ktoré vždy na vybavovanie svojich záležitostí potrebujú tatinka a maminku. Používame ho pri prechodných situáciách zníženého sebavedomia, ale aj  ako dlhodobý prostriedok. Veľmi užitočný pri rozvodoch, pred skúškami...
 
 
Ako nám  LARCH pomôže?
 
Naučí nás realisticky vidieť  a vyhodnotiť situáciu, nie skreslene, cez naše komplexy. Naučí nás zotrvať v plnení úloh aj keď nás priebežne potrápia nepríjemné okolnosti. Naučí nás vzdať sa našich obmedzujúcich predstáv a úsudkov.
 
 
Symptomaticky LARCH používame pri:
 
klimaktériu
problémoch v kontakte s ľudmi, kde v popredí stojí zakomplexovanosť
atopickom ekzéme-ak je nutné riešiť zaobchádzanie so sebou samým
osteoporóze
situácii, keď človek neverí vo vlastné uzdravenie
strachu, ktorá prichádza už niekoľko dní pred skúškou
 
 
 
 
 
 
 
BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 
 
 
 
 
 
 

MIMULUS - čarodejka škvrnitá

kľúč: strach zo známych vecí

cieľ: odvaha, dôvera, nádej, statočnosť

 

 

 

 

 

Popis materskej rastliny:
 
latinsky: Mimulus guttatus
slovensky: Čarodejka škvrnitá
 
Bachova esencia: MIMULUS

Túto rastlinku nájdete pri vodopádoch, potokov, na vlhkých miestach, dorastá do výšky 30 cm a očarí Vás veľkými, jednotlivo kvitnúcimi a rastúcimi žlými kvietkami.

 
Pre koho je MIMULUS určená?
 
Pre všetkých, ktorí sa musia naučiť prekonávať svoje strachy. Sú to konkrétne strachy, ktoré máme v podvedomí úplne všetci:
strach z tmy, rakoviny, zimy, choroby, nemocníc, budúcnosti, rakoviny, zubára, injekcií, strach byť sám, strach z nedostatku peňazí, z úrazov, strach o zdravie, zo straty priateľov, z pavúkov, myší, psov, hadov, strach telefonovať, strach z nových situácií...
Títo ľudia trpia precitlivosťou všetkého druhu: na chlad, hluk, prenikavé svetlo, lasitý hovor, silné zápachy, odhováranie, človek nechce byť oslovený...
Ich prestrašnosťou vzniká vnútorné napätie, môžu vzniknúť problémy s hovorením-buď pomalé, buď koktanie, alebo opak človek nevie zo seba hlásku vydať, nervózny smiech...Veci presúvajú na neskôr, kvôli ustrašenosti. Často ich vyčerpáva prítomnosť iných. Vedia ochorieť, keď sa blíži niečo, z čoho majú strach. Sú to plachí, zdržanliví, veľmi citliví ľudia. O svojich obavách neradi hovoria, ak o nich vôbec hovoria. Často hovoria, že im život leží ako záťaž na ramenách a často pociťujú prianei, sa zo sveta stiahnuť. Sú vysoko senzitívni a zdržanliví a vo svojom najhlbšom vnútri to cítia tak, akoby nechceli mať s týmto svetom nič pozitívne. Svoje strachy a stavy vedia cez deň ľahko zakryť a vystupujú ako extroverti a plní sily. Ak je na nich vytvorený nátlak, ľahko ochorejú, dostanú "svoje migrény", alebo iné choroby. Keď sú chorí, veľmi dlho a starostlivo sa o seba starajú, napríklad nestupia už na zahojenú a zrastenú zlomeninu a podobne. Zvyčajne sú to mierumilovní ľudia a ich občasné výbuchy hnevu by sa dali prirovnať k nazúrenému motílikovi.
Musia sa naučiť žiť so svojou jemnou senzibilnou konštitúciou a musia pochopiť, že to nie je na obťiaž, ale, že je to niečo cenného. A k tomu normálne patrí aj to, že sa niekedy stiahnu zo sveta bez pocitov viny a aby si tak dobili energetické rezervy a dopriali svojmu nervovému sistému zotavenie. Je pre nich dôležité mať vlastnú miestnosť. Musia vziať na vedomie, že sú to ich ustrašené myšlienky, ktoré, tak ako každá myšlienka, sa materializujú a zhlukujú a tak vytvárajú energiu, ktorá je čoraz silnejšia a silnejšia a táto energia pripútává človeka stále silnejšie k reťazi strachov.
 
 
Ako nám MIMULUS pomôže?
 
Staneme sa jemným, senzitívnym človekom, ktorý prerástol svoje strachy a ide svetom kľudne a veselo.
Poskytneme ostatným statočnosť a porozumenie, pokiaľ sa budú nachádzať  v stavoch strachu.
Nájdeme cestu zo svojich strachov k vlastnému ja, poznáme, že strachy sú vlastne duchovným problémom a že nad ne môžeme vyzrieť.
 
 
Symptomaticky MIMULUS používame pri:
 
-hnačkách, ktoré sú sôsobené obavami z konktrétnych vecí
-normálnom strachu zo skúšok
-aby sme zvládli denné starosti, potrebujeme doprovod
-obavy z denného života spojené s liknavosťou
-napätí z konkrétnej situácie
-tom,keď klameme, aby sme zmiernili konflikt
-nervóznom kýchaní
-ochorenie obličiek spojené a spôsobené strachom a obavami
-slabom imunitnom systéme, keď sme plní obáv a precitlivelí
-astme, ak bráni nadýchnutiu strach a bránica je plne zablokovaná
 
 
 
 

 

BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 

 

 

 

MUSTARD - horčica roľná

kľúč: depresia, zádumčivosť aj bez konkrétnej príčiny

cieľ: zmysel, výdrž, odvaha, nevzdám sa

 

 

 

 

Popis materskej rastliny:
 
latinsky: Sinapis arvensis
slovensky: Divoká horčica/Horčica roľná
 
Bachova esencia: MUSTARD
 
Rastlina rastie do výšky 30-60cm, rastie priamo, nájdeme ju na poliach a pri okrajoch ciest. Má drobné, žiarivožlté kvety, kvitnú od mája do júla.
 
 
Pre koho je MUSTARD určená?
 
Tento stav je neľahký. Človeka prepadne zčista jasna melanchólia podobná depresii, obklopí ho ťažký mrak, zahalí ho, postaví okolo neho múr, najhlbšej duševnej bolesti, ktorá ho izoluje od okolitého sveta. Človek sa cíti cudzincom v svojom vlastnom živote, padajú na neho myšlienky, unikajú mu sily a ničím sa z tohoto stavu nedá vymaniť, ani odvrátením pozornosti, ani logickými argumentami. Tento stav drží človeka vo svojom zajatí tak dlho, kým sám od seba nepoľaví a človek sa môže konečne zľahka nadýchnuť...dovtedy, kým sa opt neobjaví ďalší tmavý mrak. V ľahkej forme tieto mätúce záchvaty poznáme každý. A prežívame ich vo vnútornej rovine. Pri ťažších stavoch sú typické aj telesné symptómy: zpomalenie pohybov, redukovaná schopnosť vnímania.
Platí, že tento stav je podmienený karmicky a vyviera z najhlbších zátutí duše človeka. Človek sa cíti vytesnený zo života, všetky jeho svetlá su zhasnuté.
Nenachádza logickú súvislosť medzi normálnym životom a týmto stavom. Stáva sa introvertom, je zavretý v smútku a nedá sa mu túto náladu ani skryť pred ostatnými, nevie ju logicky pochopiť, je tomuto stavu vydaný napospas. Má z týchto stavov strach, lebo ich nevie ovládať.
 
 
Ako nám MUSTARD pomôže?
 
MUSTARD zaháňa zármutok a vnáša do života radosť, pomaly sa prebúdzame z ťažkého temného sna.
Budeme vedieť slnečnými aj tmavými dňami nášho života prechádzať s vnútornou veselosťou.
Aj keď vidíme temné mraky, už nás nebudú zahaľovať a ťažiť.
 
 
Symptomaticky používame MUSTARD pri:
 
pri nedostatku radosti zo života kvôli depresiám
nespavosti z hlbokého smútku
neschopnosti jednať, ktorá prichádza zčista jasna
hlbokých, opakojúcich sa zármutkoch
oslabení krvného obehu pri depresiách
poruchách žlčníku a pečene
náchylnosti k infekciám
hormonálnych zmenách s depresiami
depresiách v puberte a v strednom veku
apatii spojenej s depresiou
 

 

 

 

 

BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 

 

 

 

 

 

OAK - dub letný

kľúč: aj napriek vyčerpanosti ide ďalej

cieľ: uvoľnenie, komunikácia, rovnováha medzi výdajom a príjmom energie

 

 

 

Popis materskej rastliny:
 
latinsky: Quercus
slovensky: Dub
 
Bachova esencia: OAK
 
Svätý strom našich predkov-dub, nájdeme ho v lesoch, hájoch, na lúkach, kvitne koncom apríla a začiatkom mája.
 
 
Pre koho je OAK určený?
 
Pre všetkých, ktorí sú vyčerpaní, ale ktorí sa nikdy nevzdajú, pracuje za seba, aj za iných, a ešte k tomu ostatných drží nad vodou a pritom nikdy neklesne na mysli. Sú to ľudia, ktorí sú neustále v strese trvalého výkonu, ktorí si takéto zaťaženie a preťaženie sami vybrali. OAK je pre tých, ktorí majú nadľudskú výdrž, ohromnú silu vôle, odvahu, svedomitosť, nezlomnú nádej a vysoké ideály. Títo ľudia zabudli, že život nie je iba o výkone, ale, že sa skladá aj z malých prestávok a radostí, ktoré sú nevyhnutné na regeneráciu...z človeka sa stal výkonnostný stroj...toho však telo človeka nemôže donekonečna tolerovať a preto je jasné, že človeka spomalí, napríklad zníženou pohyblivosťou...Je oporou firmy, skutočný dráč, na neho sa dá vždy spoľahnúť. Ich obľúbenou frázou je veta typu: Nič sa nedá robiť, urobiť sa to musí! Nikdy nepriznajú, že sú prepracovaní. A sú to práve oni, ktorí držia celú rodinu nad vodou, ak sa ocitne v nejakej krízovej situácii. Oni totiž neukážu, že sú slabí, neprosia nikdy o pomoc. Pomáhajú druhým zo svojho vlastného rozhodnutia a sú veĽmi nešťastní, keď si nemôžu splniť kvôli svojim zdravotným problémom alebo obmedzeniam povinnosti. Sú v siedmom nebi, keď môžu prežívať radosť, ktorú dali svojim blízkym, svojmu okoliu, ktorú si sami odopreli. Vždy sa snažia, aby ich únavu alebo slabosť neukázali navonok...
 
 
Ako nám OAK pomôže?
 
Zistíme uvoľnenie tej silnej vnútornej energie, ktorá nás stále tlačila do aktivity.
Srdce, vitalita, energia ožijú správnym smerom.
Pocítime viac radosti zo života.
 
 
Symptomaticky používame OAK pri:
 
astme so zablokovaní hrudného koša
víkendovej bolesti hlavy
neskrotnej ctižiadosti, nevie prestať (môže sa vyvinúť ischias)
zvýšenom cholesterole
stuhnutosti  kĺbov
kŕčovitom menzese
napätí v čelustiach
tom, keď za žiadnu cenu nechceme sklamať druhých
pocite, keď sa cítime sami pri plnení denných povinností...
 
 

 

 

 

 

BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 

 

 

 

 

 

OLIVA - oliva európska

kľúč: nedostatok energie

cieľ: regenerácia, sila po výkone a záťaži

 

 

 

 

 

Popis materskej rastliny:

latinsky: Olea europea
slovensky: oliva
 
Bachova esencia: OLIVA
 
Oliva je stredozemský a večne zelený strom, kvitne podľa toho, v ktorej zemi rastie a to v rôznych jarných mesiacoch. Každé kvetenstvo má 20-30 bielych kvetov.
 
 
Pre koho je OLIVA určená?
 
Pre všetkých, ktorí si prechádzajú pocitmi vyhaslosti, únavy, vyčerpania...je jedno, kvôli čomu, alebo komu je u nich únava prítomná, môže to byť po dlhotrvajúcej telesnej chorobe, po dlhom období chybného stravovania, po dlhotrvajúcom období, kedy chýbal spánok, po dlhodobom ošetrovaní chorého
rodinného príslušníka, po období, keď sme mali dva, tri zamestnania, aby sme uživili rodinu...je pre tých, ktorí sú tak vyčerpaní, že všetko, čo musia urobiť naviac, napríklad len vysypať smeti, v nich vzbudzuje maximálne preťaženie a vysilenie..."Som totálne na dne...."  , " Z únavy je mi zle..." , "Nemám už do ničoho chuť, som strašne vyšerpaný..." Je to totálne vyčerpanie tela aj ducha.
 
 
Ako nám OLIVA pomôže?
 
Naučíme sa správne zachádzať so svojou životnou energiou.
Každý stres zvládneme v plnej sile a dokonca s radosťou.
Dodá nám silu a vitalitu.
Prinúti nás oddychovať, keď je to pre nás potrebné.
 
 
Symptomaticky využijeme OLIVU pri:
 
chronických zápaloch na vnútorných orgánoch
pocite, že je toho na nás už priveľa
dlhodobom ošetrovaní chorých
keď stagnuje proces uzdravenia
fyzickej a psychickej únave
stavoch, kedy nám chýba radosť zo všetkého, pretože sme unavení
pôrode a po ňom, aby toho nebolo na nás priveľa
nespavosti z vyčerpania
neschopnosti jednať z únavy
impotencii z vyčerpania
depresii, ktorá je spojená so srdcovou slabosťou
bledosti spojenej s únavou...
 
 

 

BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE

 

 

 

PINE - borovica lesná

kľúč: pocity viny a výčitky

cieľ: sebaúcta, oslobodenie sa od toho, čo sa odo mňa očakáva, zbavenie sa pocitov viny

 

 

 

 

Popis materskej rastliny:
 
latinsky: Pinus sylvestris
slovensky: Borovica lesná
 
Bachova esencia: PINE
30 metrov vysoký štíhly strom nájdete hojne v našich lesoch, najbližší najhojnejší výskyt je v Chorvátsku. Jej kvety sú bohato pokryté žltým peľom.
 
 
Pre koho je PINE určená?
 
Pre všetkých, ktorí trpia rôznymi pocitmi viny, trvajú na nich a je jedno a aký pocit viny sa jedná. Keď rozprávajú, stáe sa ospravedlňujú. Cítia sa zodpovední za chyby druhých. Kladú na seba tie najvyššie nároky, oveľa vyššie než na druhých a ešte sa cítia vinní za to, že to, či ono mohli spraviť lepšie. Nevidia svoje možnosti, vidia len svoje hranice a sami sebe podkopávajú nohy svojimi negatívnymi konceptami. Cítia sa nehodní, menejcenní, ospravedlňujú sa za to, že sú chorí, deprimovaní, vyčerpaní, vo svojom vnútri sa cítia ako zbabelci, nevedia prijímať, lebo sú presvedčení, že si to nezaslúžia. Cítia sa vinní, keď musia povedať iným svoju mienku. Doprajú si veľmi málo. Myslia si, že si nezasúžia lásku "Prepáč, že som sa narodil". Prehnane sa podceňujú. Ich život je zahalený vinou, ktorú cítia a tak sa často cítia unavení a vyčerpaní. PINE je pre ľudí, ktorí napriek tomu, že v živote veľa pozitívneho dosiahli nie sú sami zo sebou celkom spokojní a vnútrone a tlačia k tomu, aby robili a namáhali sa viac. 
Príklad z denného života: V pekárni majú na predaj 4 bochníky chleba, v rade stoja 5 ľudia, keď PINE zistí, že jeden človek je naviac, tak PINE odíde preč, aby sa chlebík dostal každému, lebo by sa cítil vnútorne vinný za to, že kvôli nemu by sa niekomu nedostal chlebík.
Deti typu PINE sú často obetnými baránkami v triede a nechávajú sa bez odhovárania trestať za niečo, čo neurobili.
 
 
Ako nám PINE pomôže?
 
Budeme vedieť akceptovať naše chyby, ale nebudeme na nich trvať.
Naučíme sa odpustiť si za chyby a zabudnúť na ne.
Budeme brať na seba záťaž iných len vtedy, keď to bude mať význam.
 
 
Symptomaticky používame PINE pri:
 
-aktívne pracujúcich rodičov, ktorí sa cítia previnilo voči deťom
-chýbajúcej radosti z pocitov viny
-ohrazývaní nechtov-pochybujeme o sebe, máme o sebe zlú mienku
-tom, keď klameme a zo strachu pred tretom
-sebaobvňovaní
-hneve na seba

 

 

 

 

BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 

 

 

 

 

 

RED CHESTNUT - pagaštan pleťový

kľúč: prehnaný strach alebo prílišná starostlivosť o iných

cieľ: pozitívne myslenie a dôvera

 

 

 

Popis materskej rastliny:
 
latinsky: Aesculus carnea
slovensky: Pagaštan pleťový
 
Pôvabný pagaštan menej robustného vzrastu, ktorý rstie najčastejšie v alejách. Kvitne neskoro v máji a začiatkom júna sýto ružovýmu kvetmi, vo veľkých
pyramídových kvetenstvách.
 
 
Pre koho je RED CHESTNUT určený?
 
Títo ľudia sa vedia ľahko vcítiť do iných, ich objektom sú deti, partner, vnúčatá...toto vcítenie však má negatívnu tendenciu, pretože pôsobí negatívne nielen na objekty ich starostlivosti, ale aj na ich samotných. Sú to otcovia, ktorí nikdy nezaspia skôr, ako sa ich dcéra vráti nz diskotéky domov, sú to matky, ktoré sú nervózne, kým ich ich dcéry nezatelefonujú, že na dovolenku dorazili v poriadku a že sa z nej v poriadku aj vrátili, sú to babičky, ktoré si len predstavia,  že ich vnúčatko má pri ceste do školy prejsť cez ulicu a už vidia, ako sa na vnúčika rúti auto...Všetky pochybnosti, ktoré majú títo ľudia o SEBE, premiatajú do strachu O INÝCH. Táto esencia lieči prílišnú naviazanosť a závislosť na druhých ľuďoch( aj na zvieratkách), prílišnú starostlivosť, ktorá v podstate nepomáha, ale je pre druhého obmedzujúca, lieči plnú hlavu starotí o druhých ľudí, negatívne postoje, ktoré sa odrážajú napríklad v tom, že keď sa niekto sťažuje na bolesť alebo chorobu, ľudia typu RED CHESTNUT si hneď pri jeho slovách predstavujú to najhoršie-nevyliečiteľné choroby, pobyt v nemocnici a podobne. Lieči prehnanú rodičovskú starostlivosť, je pre rodičov, ktorý za stále na ihrisku sledujú svoje deti a napomínajú ich, len aby nespadli, aby sa im niečo nestalo...
 
 
Ako nám RED CHESTNUT pomôže?
 
Aj v ťažkých situáciách budeme vedieť myslieť pozitívne a šíriť myšlienky zdravia a odvahy.
Každého človeka, ktorého sme predtým obmedzovali svojimi obavami a strachmi, budeme vedieť pozitívne povzbudiť.
Falošná naviazanosť bude nahradená pozitívnym záujom o druhých.
Opadnú paniky a strachy o druhých, ktoré sa nám vkrádali do myšlienok...
 
 
Symptomaticky RED CHESTNUT používame napríklad pri:
 
Astme, kde príčinou vzniku astmy je prílišná naviazanosť na druhých.
Pri problémoch s obličkami, kde je prítomný neustály pocit strachu a obáv.
Nespavosť pri neustálych stavoch nejasného vnútorného napätia.
Vtedy, keď neustále očakávame iba negatívne správy.
Poruchy stravovania u detí, ktoré nemjú možnosť sa dostatočne hrať.
Rodičia, ktorí svoje deti nadmerne usmerňujú a pozorujú, ochraňujú...
 
 
 
 
 
 
BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 
 

 

 

 

 

ROCK ROSE - devätorník peniažtekový

kľúč: hlboké strachy

cieľ: ukľudnenie, energetické vyrovnanie solar plexu

 

 

Popis materskej rastliny:
 
latinsky: Helianthemum nummularium
slovensky: Devätorník peniažtekovitý
 
Bachova esencia: ROCK ROSE
 
Rastie na vápencovej pôde, obľubuje rovnako štrkovité pôdy. Krásne žiarivé žlté kvety kvitnú od júna do septembra, každá rastlinka má jeden alebo dva kvietky, ktoré sa rozvíjajú súčasne.  
 
 
Pre koho je ROCK ROSE určený?
 
Pre ľudí, ktorí sú akútne ohrození na živote, duševne, telesne. Pre výnimočné stavy a situácie, ohrozenia na živote.
Úrazy, náhle ochorenia, prírodné katastrofy...rýchle negatívne príhody. Človek je plný strachu. STRACH, ŠOK, PANIKA.
Srdce tlčie v hdle, strachom je človek zmyslov zbavený... Náhla nebezpečná choroba v rodine, ktorá nás núti myslieť na to najhoršie.
Pre deti, ktoré sa v noci budia s krikom z hrozného sna. Človek, ktorý o chlp unikol automobilovej nehode a ostal v šoku. Je to to, čo vnímame
ako kameň v žalúdku, úder na solar plexus, otvorenú ranu v oblasti brucha, žalúdku.
Je určený aj pre ľudí, ktorí majú jemný nervový systéma sú hádzaní do jedného vreca ako "vegetatívne labilní".
Jedná sa o prechodný stav duše a tela, kedy je nutné okamžite niečo urobiť, pri tomto stave je v popredí strach.
 
 
Ako nám ROCK ROSE pomôže?
 
Stanú sa z nás hrdinovia v našich osobných životoch. V nebezpečných a krízových situáciách budeme vedieť zmobilizovať takmer nadľudské sily.
 Budeme vedieť zasiahnuť v každej situácii a pomáhať druhým bez strachu a paniky.
 
 
Symptomaticky ROCK ROSE používame pri:
 
pri dlhých vyčerpávajúcich záchvatoch astmy
pocite bezmocnosti v nebezpečných situáciách
výraznom zblednutí pri šoku
strachu a panike pri ceste lietadlom
epilepsii spojenou s panikou
hystérii u psychicky labilných osôb
infarkte
prudkom záchvatovom kašli, ak má človek pri tom paniku
zlyhávaní krvného obehu
vážnej chorobe spojenej so smrteľnou chorobou
náhlom búšení srdca a problémoch s dýchaním
panike pri skúškach
žalúdočnej neuróze
 
 
 
 

 

BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 

 

 

 

 

ROCK WATER - voda z liečivých prameňov, voda skalná

kľúč: nepružnosť, sebazapieranie

cieľ: vnútorné uvoľnenie, sloboda

 

 

Popis materskej ingrediencie:

latinsky: Aqua petra
slovensky: Voda z liečivých prameňov
 
Bachova esencia: ROCK WATER
 
Toto je jediná Bachova esencia, ktorá sa nezakladá na kvetoch, rastlinách, je to voda z liečivých, čistých, priezračných prírodných prameňov, s ktorými sa hrá slnko a vietor...
 
 
Pre koho je ROCK WATER určená?
 
Pre všetkých, ktorí žijú v snahe o prílišnú dokonalosť, príliš vysoko si postavili pomník z z vysokých morálnych, perfekcionalistických predstáv o sebe, o zdraví. Chcú byť vnútorne aj z vonkajšej stránky v tej najlepšej kondícii a robia všetko preto, o čom si myslia, že im v tom pomôže. Ranný beh lesom, plaváreň, potom vlastnoručne pripravené raňajky na mieru...Ako dobre, že všetko vedia lepšie, ako druhí. Títo ľudia chybne chápu to, že sebazdokonalovanie
nie je o tom, že sa človek koncentruje na seba, ale, že pomáha iným a tým rastie. Potlačujú svoje malé radosti, chvíle, ktoré by ich odpútali od ich cesty k dokonalosti...robia si výčitky, keď nemôže dodržať svoju prísnu disciplínu... na tomto základe vzniká postupne v ich tele mnoho stresových javov.
 
 
Ako nám ROCK WATER pomôže?
 
Stane sa z nás otvorený idealista, ktorí necíti potrebu prísne sa držať svojich teórií a pravidiel.
Budeme vedieť prijímať nové poznaky.
Budeme vzorom pre ostatných, kvôli nášmu pokoju, vnútornej radosti.
Naučíme sa rešpektovať a prijať to, že nikto nie je bez chyby.
Budeme si vedieť vychutnať malé radosti života.


Symptomaticky ROCK WATER používame pri:
 
tráviacich problémoch spôsobených tvrdou výchovou
tvrdej sebadisciplíne
fanatizme, kde si človek presadzuje svoj životný štýl
výchove v internátnej škole
 
 
 
 
 
 
 
 
BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 

 

 

 

 

SCLERANTHUS - sklerant ročný

kľúč: neistota, nerozhodnosť

cieľ: stabilizácia, rozhodnosť, vnútorný stred a vyrovnanie medzi extrémami

 

 

 

Popis materskej rastliny:
 
latinsky: Scleranthus annuus
slovensky: Sklerant ročný
 
Bachova esencia: SCLERANTHUS
 
Rastlina je vysoká od 5 do 70 cm a rastie buď do výšky, alebo sa plazí, rastie na pšeničných poliach, pieskovej alebo štrkovitej pôde. Kvitne od júna do augusta. Jej kvietky, ktoré rastú v trsoch majú tmavo alebo svetlo zelenú farbu.
 
 
Pre koho je SCLERANTHUS určený?
 
Pre všetkých, ktorí stále kolíšu medzi dvoma extrémami. V jednej chvíli výskajú radosťou, v druhej sú smrteľne skrúšení, dnes sú vysoko aktívni, zajtra absolútne apatickí, dnes sú pre nich noví susedia úple fantastickí, zajtra im idú na nervy, táto neustála kolísavosť medzi dvoma extrémami sa prejavuje napríklad aj v tom, že niekoľko krát denne menia svoje oblečenie, súčasne so zmenou nálad, všetko toto samozrejme sa prejavuje aj na tele človeka: hnačka-zápcha, nenásytnosť-nechuť k jedlu...ľudia majú sklony k nerozhodnosti, kvôli svojmu vnútornému nekľudu, na druhých ľudí pôsobia veľmi nespoľahlivo, lebo stále menia svoje názory, súveľmi nekoncentrovaní, pri rozhovore skáču z jednej témy na druhú. Pre svoju kolísavosť strácajú cenný čas a vedia premeškať nejednu príležitosť. Pri vnútornom konflikte sa nepýtajú na radu druhých, ale pokúšajú sa to vyriešiť sami. Sú to ľudia s roztržitými gestami, keď ich niečo bolí, tak ako sú premenliví, sú premenlivé aj ich syptómy, bolí ich každú chvíľu inde, trpia rôznymi druhy nerovnováhy, cestovnými chorobami-vzduch, auto, loď,robia veľa zbytočných pohybov, pôsobia nervózne a chaoticky.
 
 
Ako nám SCLERANTHUS pomôže?
 
Dodá nám koncentráciu a rozhodnosť.
Naša vnútorná rovnováha je za každých okolností udržaná.
Vnútorné rozhodnutia robíme rýchlo a s istotou.
Naša prítomnosť ľudí ukľudňuje.
 
 
Symptomaticky SCLERANTHUS používame pri:
 
situáciách, kde chýba vyrovnanosť: deti, ktoré pendlujú medzi rozvedenými rodičmi, chýbajúca vnútorná vyrovnanosť kvôli vonkajším rušivým vplyvom,
keď človek naraz myslí alebo hovorí vo viacerých jazykoch
roztržitosti, keď si myslíme, že niečo prešvihneme
keď ťažko zvládame prácu s počítačom
problémovom klimakteriu
klimatických zmenách, dlhých presunoch lietadlom-iné časové pásmo
náhlych zmenách teplôt podnebia
deťom na posilnenie koncentráie, keď nevedia posedieť na jednom mieste
hektike, že niečo zmeškáme
 
 
 
 
 

 

BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 

 

 

 

 

 

STAR OF BETHLEHEM - bledavka okolikatá

kľúč: následky šokov

cieľ: útecha, nádej, regenerácia po traume, kľud, trpezlivosť

 

 

 

Popis materskej rastliny:
 
Latinsky: Ornithogalum umbellatum
Slovensky: Bledavka okolíkatá
 
Bachova esencia: STAR OF BETLEHEM
 
 
Pre koho je STAR OF BETLEHEM určená?
 
Pre všetkých, ktorí sú v šoku, pre všetky traumy psychické aj fyzické. STAR OF BETLEHEM neutralizuje šokujúce udalosti, ktoré sme nezvládli a tak dáva náš energetický systém opäť do normálu. Rôzne psychosomatické choroby majú svoju príčinu v nevyriešenej energetickej traume, každý človek reaguje na traumy nejakou slabosťou vo svojom energetickom systéme a následne tele. STAR OF BETLEHEM je pre ľudí, ktorí sa už vnútorne zdráhajú sktívne sa zúčastňovať života, sťahujú sa do ústrania od všetkého, s čím nechcú prísť do kontaktu.  Je pre tých, ktorí nevedia prijať útechu v situáciách, ktoré útechu vyžadujú. Nevedia zvládnuť minulé nepríjemné situácie. STAR OF BETLEHEM je utešiteľom a tíšiteľom bolestí.
 
Ako nám STAR OF BETLEHEM pomôže?
Získame vnútornú živosť, vnútorná sila s jasnou hlavou.
Náš nervový systém bude dobre reagovať na zmeny energie.
Získame schopnosť rýchleho zotavenia.
 
 
Symptomaticky používame STAR OF BETLEHEM pri:
 
strachu zo zmien
strachu z budúcnosti
šokujúcich informáciách
všetkom, čo je spôsobené nespracovanou traumou
prekyslenom žalúdku
keď nás každá strava v žalúdku ťaží
zápaloch a hnisavých zápaloch (+ Crab Aplle)
sklamaní so šokom
agresivite po nepríjemnom šokujúcom zážitku
užívaní stimulantov, aby človek zvládol život
tak intenzívnych emóciách, ktoré sú za hranicou únosnosti
hystérii s následkom šoku
akejkoľvek chorobe, ktorá sa lieči pomaly a dlho
ischiase + Agrimony
nedostatku sebadôvery  po zlej skúsenosti v kontakte s ľuďmi
pocite upchatého krku v dôskedku šoku
silnom menzese
tom, keď sa neustále vraciame k prežitým  šokom a traumám
a po pôrode alebo operácii ako zabezpečenie proti šoku
sklamaní so šokom...
 

 

 

 

 

BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE

 

 

 

 

 

SWEET CHESTNUT - gaštan jedlý

kľúč: duševné útrapy

cieľ: útecha, vytrvalosť, schpnosť prijať premenu

 

 

 

Popis materskej rastliny:

latinsky: Castanea sativa
slovensky: jedlý gaštan
 
Rastie v otovrených lesoch, má rád vlhkú a kyprú pôdu, dorastá do výšky 20 metrov. Pápernaté a silno voňajúce kvety sa objavujú až po vypučení listov, teda oveľa neskôr ako u iných druhov stromov.
Bachova esencia: Sweet chestnut
 
 
Pre koho je Sweet chestnut určený?
 
Pre ľudí, ktorí dosiahli hranicu najvyššieho zúfalstva, viac už neznesie. Bojovali, snažili sa, ale teraz sú už pritlačení k múru, teraz sú už naozaj na konci so silami. Svoj boj a utrpenie pred ľudmi skrývajú, všetko sa odohráva vnútri. Sú to hraničné chvíle, ktoré prinesú zmenu. Je to noc, po ktorej by nemohol nastať deň. Sweet chestnut pomáha uskutočniť rozhodujúce kroky vo vývoji človeka. Napríklad vymaniť sa z dlhoročného sebazničnujúceho partnerstva a podobne. Aj keď zúfalstvo, ktoré ich valcuje nepozná hraníc, predsa sa nezlomia, nepodľahnú depresii, nemyslia na svoj koniec. Vývoj týchto ľudí  je často poznačený etrémnymi udalosťami v ich životoch. Vnútorné napätie, bezmocnosť, izolácia-tak sa cítia. Nevidí nádej zotrvať, pokračovať, ale napriek tomu vie, je vnútorne o tom presvedčený, že musí prísť niečo iného. Niekedy, keď sa aj vonkajšie okolnosti nezmenia, zmenia sa títo ľudia, ich vnútorný postoj je úplne iný.
 
 
Ako nám Sweet chestnut pomôže?
 
Stratený človek sa opäť nájde, povstane ako bájny Fénix z popola. Týmto zážitkom dospejeme k rozhodujúcej zmene, ktorá pozitívne ovplyní náš život.
Nadobudneme vnútornú istotu.
 
 
Symptomaticky používame Sweet chestnut pri:
 
Horúčke s delíriom.
Beznádeji na pokraji zúfalstva.
Infarkte, ktorý nasleduje po mozgovej príhode.
Tom, keď sa človek cíti veľmi izolovaný.
Stavoch po ťažkej operácii.
Stavoch, ktoré nasledujú po potrate: pochybnosti, bolesti srdca, ťažké depresie.
Rakovine, keď človek  silno pochybuje.
"Zlomenom" srdci.
Strate viery v dôsledku neustálych pochýb a teraz je už na konci so silami.
Dlhoročnom zničujúcom vzťahu, ktorý potrebuje urýchlené riešenie.
Stavoch, kedy zármutok z lásky navodzuje v človeku hlboké pochyby.
 
 
 
 
 

 

BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE

 

 

 

VERVAIN - železník lekársky

kľúč: prílišné nadšenie, chorobné presvedčenie o svojej pravde

cieľ: kľud a pochopenie rôznych ciest z cieľu

 

 

 

 

Popis materskej ratliny:

latinsky: Verbena officinalis
slovensky: Železník lekársky
 
Bachova esencia: VERVAIN
 
Túto 60 cm vysokú robutnú rastlinu nájdeme na okrajoch ciest, v suchej pôde a na slnečných lúkach. Maličké svetlofialové kvety sa otvárajú v mesiacoch júl-august.
 
 
Pre koho je VERVAIN určený?
 
Pre ľudí, v ktorých stále horí plameň pre určitú úlohu, pre ideu a nemajú kľud, kým o nej nepresvedčia aj iných ľudí, najlepšie celé svoje okolie.
Sú to napríklad predsedovia dobročinných spolkov, ktorí vedia obetovať za "správnu vec" svoj súkromný život, voľný čas, hodiny spánku, nemajú
pred ničím strach, prerážajú ako ľadoborce. Sú stále v službe, nikdy svoju rolu neodkladajú, neustále sa pokúšajú každého človeka a pri každej príležitosti presvedčiť o "ich správnej veci". Sú tak nabití vnútorným presvedčením a energiou, že pôsobia až nervózne a fanaticky, keď sa snažia ľudí presvedčiť a pretiahnuť na svoju stranu, aj cezurku pri písaní držia tak nervózne a pevne, že máte pocit, že praskne. Zasypú vás hŕbou argumentov a nedajú sa len tak odbiť a dokonca je problém, ak chcete argumentovať Vy, veľmi často sa ani k slovu nemáte šancu dostať. Nevedia sa uvoľniť, nevedia zavrieť ústa, ani keď je potrebné mlčať. Vnútorne tak drancujú svoju silu, až nakoniec sršia podráždenosťou a fanatizmom, všetko chcú robiť minimílne na 200%, v tejto svojej horlivosti riešia problémy iných ľudí, snažia sa ich prinútiť žiť podľa svojich predstáv, nerešpektujú iný názor... Pre deti, ktoré sú príliš nabité energiou a za nič na svete ich rodičia nevedia večer dostať do postele.
 
 
Ako nám VERVAIN pomôže?
 
Naučíme sa rešpektovať aj názory a postóje iných ľudí. Naučíme sa, že diplomacia a rozhovor je dôležitejší a účinejší, než náš monológ. Uvidíme veci, ľudí a udalosti v´širšej perspektíve. Spolupráca bude doležitejšia ako náš nátlak.Budeme vedieť našu vnútornú energiu šetriť a usmerňovať postupne správnym smerom.
 
 
Symptomaticky VERVAIN používame pri:
 
diskutéroch, ktorí diskutujú stále dookola a bez výsledku a nepripustia iných ku slovu
prílišných emóciách, ktoré začíajú eufóriou a končia prepadom a vyčerpaním
prehnanom entuziazme
migrénach, ktoré sú spôsobené vnútorným napätím a strnulosťou
silnom napätí v celom tele, ktoré nepoľavuje ani v noci
tikoch, ktoré sú spôsobené vnútorným pretlakom
nervozite z únavy
absencii vnútorného kľudu spôsobenej prílišným fanatizmom...
 
 
 
 
 
 
 
BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 
 
 
 
 
 

 

VINE - vinič hroznorodý

kľúč: dominancia

cieľ: ohľaduplnosť, poskytnutie času a priestoru, pozitívna autorita

 

 

 

Popis materskej rastliny:
 
latinsky: Vitis vinifera
slovensky: Vinná réva
 
Bachova esencia: VINE
 
V tejpelších zemiach ju nájdeme aj ako 15 metrov dlhú, popínavú krásavicu. Jej kvietky, ktoré sú voňajé, malé a zelené rastú v hustých zoskupeniach. Kedy kvitne závisí od toho, v akom podnebí rastie.
 
 
Pre koho je VINE určená?
 
Pre tvrdých ľudí, ktorí bažia len po moci, nerešpektujú iných. Sú to síce veľmi schopní ľudia a ich vôla je neprekonateľná, ale ich nepochopenie iných je za hranicou ľudskosti. Sú to ľudia, ktorí majú vždy oťaže v rukách, ktorí sú  zvyknutí iba na úspech, zostávajú vždy víťazmi. Toho ich dovedie postupne do
predsvedčenia jedinečnej neomylnosti, takže vo svojom vlastnom svete veria, že ostatným vlastne urobia dobre, keď im nariadia, čo a ako majú urobiť a budú trvať na tom, že sa to tak aj robiť bude.
 "Nechápem, čo tí ľudia chcú, veď je to pre ich dobro...",
"Ohľady alebo poctivosť? -smiešne!!!...." ,
" V obchodnom styku musí človek ísť aj cez mŕtvoly...!!!!! "
Veľa podvodníkov, tyranov zo  svetových dejin stelesňuje túto esenciu...a keď si dnes zapnete politiku, vidíte, že tieto osobnosti sú v našom svete stále hojne prítomné. Užívajú silu len vo svoj prospech. Bezohľadne prehliadajú názory druhých. Ani na sekundu nepochybujú o svojej nadradenosti, vnucujú svoju vôľu druhým ľuďom. Sú to tyrani, domáci tyrani, násilníci, diktátori. Tvrdí, neľútostne založení, bez svedomia, nevedia, čo je to, keď niekoho trápi
svedomie. Vládnu hlavou, nie srdcom. O ničom nediskutujú, pretože majú vždy pravdu. Majú neustále hlad po moci. Musia mať nadvládu, to potrebujú. Tyranskí rodičia, tyranské deti, ktoré veľmi ubližujú deťom, zvieratkám.
 
 
Ako VINE pomôže?
 
Prestanú slúžiť sebe, ale záujmom svojich blízkych a spolupracovníkov.
Budú jednať v pozitívnom duchu, s pozitívnym zámerom.
Budú mať prirodzenú, nie diktátorskú autoritu.
 

 

 

 

 

BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 

 

 

 

 

 

WALNUT - orech kráľovský

kľúč: zmeny a vonkajšie vplyvy

cieľ: nový začiatok, oslobodenie sa od starého, prijatie nového

 

 

 

 

 

 

Popis materskej rastliny:

latinsky: Juglans regia
slovensky: Vlašský orech
 
Bachova esencia: WALNUT
 
Chránené živé ploty, ovocné záhrady- to je jeho prostredie, kde sa cíti dobre. Dorastá do 30 metrov. Samičie aj samčie kvety sú na jednom strome. Kvitnú v období apríla alebo mája, krátko pred vypučaním lístkov. 
 
 
Pre koho je WALNUT určený?
 
Pre všetkých, ktorí majú veľkú neistotu v zmenách. Je pre nich veľmi ťažké urobiť definitívny posledný krok, pretože sa stále motajú v minulosti. Všetky radikálne zmeny, ktoré sú pre nás neobvyklé, ťažké-vstup/výstup z nejakého partnerstva -osobného, obchodného, zmena povolania, znema bydliska, odchod do inej zeme, puberta, tehotenstvo, začiatok alebo ukončenie menštruácie, konečné štádium fyzického bytia...Všetky zmeny, ktoré sú poznačené zvýšeným stresom, stupňujúcou sa psychickou labilitou. Zo starého ešte nie sme preč, ale nie sme ešte ani v novom...Je pre všetkých, ktorí sa chystajú alebo majú urobiť v živote rozhodúci krok dopredu, zanechať za sebou staré obmedzujúce hranice a začať úplne dopredu, aby sme naplnili svoje ideály a myšlienky. Je pre ĺudí, ktorí majú v sebe prirodzený odpor voči "zotrvačnosti más", sú tak veční outsideri...Je pre tých, ktorí potrebujú "zlomiť zaklínadlo" a ísť vpred...
 
 
Ako nám WALNUT pomôže?
 
Získame vytrvalosť a vanšich rozhodnutiach a podporu nebudeme hľadať von ale vnútri seba.
Budeme vedieť neomylne sledovať naprike prekážkam svoj životný cieľ.
Získame k novým situáciám v našich životoch nezaujatý a otvorený postoj.
Získame imunitu voči vonkajším vplyvom a otvorenosť voči našim vnútorným vnuknutiam.
Budeme sa vedieť oslobodiť od minulosti.
 
 
Symptomaticky používame WALNUT pri:
 
ženských hormonálnych zmenách
K posilneniu imunitného systému, vnútornej sily a stability
odvykaní od fajčenia
na obranu proti dominancii
rozvodom konaní, keď ešte nie sme s partnerom na nejakje rovine vysporiadaní
vstupe do úplne nového povolania
vstupe do dôchodku
dobrovoľnom odchode do starobinca
psychoterapii
chiropraktickej manimulácii
problémoch pri raste zubov...
 

 

 

 

 

BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 

 

 

 

 

WATER VIOLET -perutník močiarny 

kľúč: hrdosť, nadradenosť

cieľ: zblíženie, otvorenosť, pokora

Popis materskej rastliny:

 
latinsky: Hottonia palustris
slovensky: Perutník močiarny
 
Rastie  v stojatých vodách, rybníkoch, má fialové lupiene kvetov, ich stred je žltý, z vody uvidíme vždy len stonku a kvietky, lístky sú pod hladinou vody. Kvitne v máji a júni.
 
Bachova esencia: WATER VIOLET
 
 
Pre koho je WATER VIOLET určená?
 
Pre všetkých, ktorí v momentálnom stave, v prechodnom období, nejednajú tak múdro, ako by mohli a uchyľujú sa do ústrania. WATER VIOLET
je vždy prechodným stavom našej psychiky. Človek sa cíti izolovaný, trpí vnútornou rezervovanosťou, hrdo sa stiahne do úzadia. Jedná povýšene alebo pyšne. Nestrpí, aby sa mu iní miešali do jeho záležitostí. Všetko zariaďuje a vybavuje sám, nezaťažuje iných svojimi problémami. Kvôli jeho vnútornému dištancu ho majú iní za nafúkaného, nadradeného, arogantného, len ťažko si vytvára úprimný prístup k ostatným ľuďom. Chcel by zostúpiť zo svojho vnútorného piedestálu, ale nevie ako to má urobiť.  V prípade akýchkoľvek pochybností sa drží stranou. Druhí sa mu len ťažko môžu priblížiť a mať s ním dôverný kontakt.  Tento človek je vyhľadávaný pre svoje rady a často býva bútľavou vŕbou. nevie sa dostatočne vnútorne uvoľniť, plače zriedka, snaží sa o vnútornú pevnosť... Vystupovenie týchto ľudí má nádych kľudnej suverenity a nevnucujúcej sa prevahy. V očiach okolia bývajú považovaní taktiež za nedotknuteľných. Sú iní, než ostatní ľudia. Preistorom sa pohybujú s pôvabnou dôstojnosťou a idú svojou vlaatnou cestou bez toho, aby sa nechali ovplyvniť. Ak ich energeticky iní ľudia vyčerpajú, tiahnu sa do svojho panciera. Nestarajú sa do záležitostí iných a tak žiadajú, aby sa do nich tiež nik nestaral...
WATER VIOLET sú kľudnou skalou, stoja vždy nad vecou, pracujú a jednajú radšej v úzadí, neradi robia tvrdé rozhodnutia, lebo nemyslia na seba, ale myslia na celok.
 
 
 
Ako nám WATER VIOLET pomôže?
 
Budeme príkladom pre okolie ako vnútorne vyrovnaný, nezávislý, kľudný človek.
Budeme láskavým, jemným človekom s taktickou zdržanlivosťou.
Budeme ostrovom kľudu, mieru a dôvery.
Staneme sa schopným, kompetentným človekom. 


Symptomaticky používame WATER VIOLET pri:
 
tom, keď často obviňujeme iných z ich arogancie
ekzéme na rukách
obavách z bližšieho a hlbšieho kontaku s ľuďmi
problémoch s obličkami-keď si nevieme pripustiť ľudskú blízkosť
nervozite spôsobenej množstvom ľudí
tom, keď hľadáme odstup od spolupracovníkov, od priateľov
tom, keď v procese uzdravovania vyhľadávame samotu
šupinatej pokožke (je to ochrana-pancier  proti iným ľuďom)
problémoch so srdcom, kvôli vnútornej rezervovanosti
 
 

 

BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 

 

 

 

WHITE CHESTNUT - biely gaštan

kľúč: opakujúce sa myšlienky

cieľ: koncentrácia a uvoľnenie myšlienok, tak, ako je to potrebné

 

Popis materskej rastliny:
 
latinsky: Aesculus hippocastanum
slovensky: Pagaštan konský
 
BACHOVA ESENCIA: WHITE CHESTNUT
 
Kvitne koncom mája alebo začiatkom júna, jeho kvietky sú bledožlté, neskôr majú červené fliačiky,otvárajú sa pred listami.
 
 
Pre koho je WHITE CHESTNUT určený?
 
Pre tých, ktorí sú mučení svojimi vnútornými dialógmi, stále sa opakujúcimi myšlienkami. Človek má nejakú mrzutosť, po dvojhodinovom  rozhovore sa mu zdá, že je všetko v poriadku, večer si ľahne, ale debata v hlave pokračuje: vtedy ho napadne, čo všetko chcel alebo mal povedať...keby tak vedel ten mučivý kolotoč svojich myšlienok zastaviť, utíšiť ich...človek je obeťou svojich myšlienok, svojej  hlavy, ktorá ovládla všetky roviny jeho osobnosti...niektorí si na svoje myšlienky tak zvykli,že ten neustávajúci kolotoč považujú za normálny...
"Moje myšlienky sú ako morča v akváriu, ktoré behá na kolotoči..."
"Moja hlava je tak preplnená rozprávaním, že nie som schopný dať dokopy jednu normálnu vetu..."
Mnohí z týchto ľudí nevedomky pohybujú spodnou čeľusťou, majú problémy so zaspávaním, trpia chronickou bolesťou na čele tesne nad očami, v noci ich budia myšlienky o 4 ráno a nedovolia im zaspať...
Človek by dal všetko za to, aby zo sveta svojich myšlienok unikol do reality s jasnou hlavou...
Títo ľudia nie sú schopní oddeliť dôležité, od menej dôležitého, to, čo je bezprostredne nutné od toho, čo je nutné urobiť ihneď.
Mysliaci aparát je tak predráždený, myšlienky sa dookola točia nezadržateľne, človek má pocit, je je vydaný napospas svojim myšlienkam. Vnútorná samomluva a dialógy. Jediná starosť vie týchto ľudí nenechať na pokoji a stále mu hrýzť myseľ, dookola spracúvatie isté problémy, bez toho, aby prišiel k nejakému výsledku alebo riešeniu. Následkom toho je veľmi nekoncentrovaný, posúva spodnou sánkou, škrípe zubami, bolí ho hlava v oblasti čela.
 
 
Ako nám WHITE CHESTNUT pomôže?
 
Získame vyrovnanosť.
V hlave nám bude panovať kľud  a mier.
Zo získaného vnútorného kľudu sa vynoria riešenia akéhokoľvek problému a budeme vedieť so svojimi myšlienkami konštruktívne pracovať. 
 

 

 

BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 

 

 

 

WILD OAT - stoklas konáristý

kľúč: neistota a hľadanie svojej životnej cesty

cieľ: rozhodnosť a sebarealizácia

 

 

 

 

Popis materskej rastliny:
 
latinsky: Bromus ramosus
slovensky: Stoklas konáristý
 
Bachova esencia: WILD OAT
 
V Anglicku hojne rozšírená ovsovitá tráva, 60-120cm vysoká, rastie vo vlhkých lesoch, húštinách a na okrajoch ciest.
 
 
Pre koho je WILD OAT určený?
 
Pre veľmi talentovaných ľudí, ktorí majú veľa znalostí a zručností vo viacerých oboroch, ale v žiadnom povolaní sa nenachádzajú, lebo ho prenasleduje vnútorný nepokoj, pretože nievie, čo je jeho životná úloha. Človek sa cíti neuspokojený, nenaplnený. Stále má pocit, e musí vykonať niečo výnimočné, niečo zvláštne, ale nevie, čo by to malo byť. Pritom veci robia s ľahkosťou a čo začnú, to sa im darí. Od života dostávajú nové a nové šance ale chýba im vnútorná istota, že práve toto je to pravé. Každá úloha, ktorá im robila radosť za chvíľu začne byť pre nich nezaujímavá. Nie je potrebné hľadať ciel vo vonkajšom svete, ale v sebe samom. A ide to robiť v pravej chvíli správne veci a nie o to, čakať na to, že raz môžem spraviť niečo zvláštneho. Človek je ctiiadostivý, ale nevie, čo presne by chcel vykonať, ťahá ho to stále k novým projektom a úlohám. Títo ľudia sa nechcú vnútorne viazať. Ich súkromie ani povolanie nie je moc uspokojivé.
 
 
Ako nám WILD OAT pomôže?
 
Budeme vedieť svoje mnohostranné talenty spoznať a určiť si vždy jeden, ktorý je aktuálne potrebné doviezť do konca. Už máme jasné predstavy a  ambície a nič nás od nich neodradí. Naučíme sa v živote nechať sa viezť okolnosťami, aby sme všetko zavŕšili pomocou nášho talentu k úspechu.
 
 
Symptomaticky WILD OAT používame pri:
 
Depresii z chýbajúceho zmyslu života.
Užívaní rôznych drog užívaných k posilneniu cieľavedomosti, dôslednosti.
Extravagancii, ktorá slúži na prekrytie vnútornje prázdnoty.
Frustrácii z bezvýchodnosti nič neprinášajúcich aktivít.
Horúčke, ktorá sa neznižuje, alebo sa vracia.
Ťažkých náladách v klimakteriu.
Pubertálnych náladach mužov-pri kríze stredného veku.
Prejedaní sa...

 

 

 

 

 

BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE 

 

 

 

 

WILD ROSE - ruža šípová

kľúč: rezignácia s apatiou

cieľ: motivácia, vitalita, chuť a radosť do života, kreativita, nadšenie

 

 

 

 

Popis materskej rastliny:
 
latinsky: Rosa canina
slovensky: Planá ruža
 
Bachova esencia: WILD ROSE
 
Divá alebo planá ruža rastie na slnečných okrajoch lesov, v húštinách, na kamenistých stráňach. Má biele, svetlo ružové alebo tmavo ružové kvety, ktoré kvitnú v júni až auguste.
 
 
Pre koho je WILD ROSE určená?
 
Pre všetkých, ktorí kapitulovali. Už sa zmierili, už ich nič nečaká, vzdali sa vlastnej iniciatívy vo vlastnom živote. Vyzerajú akoby napol ani nežili, ako rastliny, ktoré bez vody zomierajú. Majú pocit, že sú doživotne odsúdení. Veria, že sa ich stav už nezmení.Na myšlienku, že by pre nich mohlo nasledovať aj niečo krajšie, lepšie, ani neprídu: "Tú smolu máme v rodine" , "Jednoducho sa s tým musím naučiť žiť", "Pre mňa je aj tak už neskoro"...Apatia, nezúčastnenosť, totálne strata radosti zo života, žiadna vnútorná motivácia, poddáva sa momentálnej situácii, stavu, chronicky unudený, vnútorne prázdny, ľahostajnosť. Ochlablosť bez energie...
 
 
Ako nám WILD ROSE pomôže?
 
Pocítime, ako postupne ožívame na duchu a opäť začíname žiť.
Záplava životnej energie nás neminie.
Každý deň budeme nachádzať nový záujem o život.
Budeme zvládať každodenný život bez nudnej rutiny.
Budeme žiť v pocitevnútornje slobody a flexibility.
 
 
Symptomaticky WILD ROSE používame pri:
 
nedostatku železa
strate výdrže, už nič nerobíme, cítime sa na konci svojich síl
totálnej únave hraničiacou s apatiou
po potrate
nezvyčajne ťažkom pôrode
neschopnosti jednať spôsobenej rezináciou
oslabenom krvnom obehu a neschopnosti niečo robiť...
 
 
 
 
 

 

BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE

 

 

 

 

 

WILLOW - vŕba biela

kľúč: zatrpknunosť

cieľ: odpustenie sebe aj osudu, zmierenie, prijatie

 

 

 

 

 

 

 

Popis  materskej rastliny:
 
latinsky: Salix vitellina
slovensky: Vŕba biela
 
Bachova esencia: WILLOW
 
Táto vŕba je špecifická tým, že sa jej vetvičky v zime zafarbia do žltooranžova, rastie vo vlhkom, hlbokopoloženom teréne. Samčie a samičie kvety nerastú na jednom strome.
 
 
Pre koho je WILLOW určená?
 
Pre tých, ktorí sa dostli do stavu, kedy myslia deštruktívne, negatívne a hľadajú vinu len vo vonkajšom svete. Keď majú príliš negatívne dni, hádajú sa s osudom a vnútorne mu vyčítajú, že sa o nich zle stará. Nevedia pochopiť, že môžu byť iní ľudia tak veselí, bezstarostní, nezaťažení, majú im to doslova na zlé a pokúšajú sa im dobrú náladu pokaziť. Priznajme, že tieto dni máme  z času na čas všetci. Avšak, tento stav je žiaľ aj chronickým. Vtedy pôsobí takýto človek na svoje okolie priam deštruktívne, asi tak, ako hnilé jablko, ktoré nakazí svojou hnilobou aj susediace jabĺčka...Človek sa cíti ako obeť osudu: "čím som si to len zaslúžil?....Ako môže byť osud ku mne taký nespravodlivý?...." Človek navonok projektuje svoje vnútorné hnevy a sklamania. Tento WILLOW
stav sa nejako prirodzene objevuje často  u ľudí po 50 roku života, ktorým z podvedomia vychádzajú na povrch ideálne predstavy a nádeje, ktoré neuskutočnili vo svojich životoch. Ak sa človek stane chronickou WILLOW, je to nevrlý spoločník, ktorý sa obstaval stenou negativity. Vedia po celý život alebo po dlhé roky držať v sebe hnev voči nejakému človeku alebo voči situácii bez toho, aby to otvorene priznali.Sú ako vulkán-tlejú a tlejú, vyfukujú nebezpečné splodiny, ale nevybuchnú. Pomoc druhých berú úplne samozrejme a tak tí druhí im po čase pomáhajú čoraz menej a menej...a tak sa stávajú osamelejšími a osamelejšími a zatrpknutejšími a čoraz viac sa stránia života. Vždy si na každej situácii nájdu to negatívne: nebudem už chodiť do divadla, lebo ten nový šatniar je nevrlý...nebudem už chodiť hrávať žolíky do klubu, lebo klub sa presťahoval o ulicu ďalej...Aj terapeut má z nich pocit, ako by sa bránili všetkému pozitívnemu, akoby sa to bránili prijať: "mám sa trošku lepšie, ale určite nie tak dobre, ako sa Vám javím...!!!" Tvrdošijne ukazujú na okolitý svet, ale bránia sa vziať do úvahy, že vo vonkajšom svete sa im len zrkadlia udalosti z ich vnútra. Lebo každý vonkajší zážitok je následkom vnútornej úrojekcie, myšlienok, vnútroného prežívania, a tento svet, ktorý si sami vo svojom vnútri vytvoríme, potom neskôr zažívame. Kto stále rozmýšľa ako obeť, kto sa cíti ako obeť, musí sa tou obeťou aj stať. Je nutné trénovať VEDOME koncetráciu našich myšlienok na svetlé stránky našich životov, udalostí...
Hlavne pre typy WILLOW je to dôležité, pretože oni veria, že im život odopiera, necítia sa za svoju situáciu zodpovední, od osudu vyžadujú, ale nevedia dávať, vedia iba brať, prežívajú sami seba ako obete bezmocnosti, vnútrone nedoprajú iným lepší osud, šťastie, zdravie, pokúšajú sa pokaziť dobrú náladu iným, dokonca pri zotavovaní z choroby nepriznajú za nič na svete, že sa im darí lepšie, všetko pozitávne popierajú.
 
 
Ako nám WILLOW pomôže?
 
Spoznáme, že nie sme obeťou ale budovateľom svojho osudu a že môžeme svojimi myšlienkami a postojmi meniť svoj svet, aj svet okolo nás.
Keď prekonáme tento negatívny stav budem šíriť kľud, vieru a optimizmus.
Za svoj osud prijmeme plnú zodpovednosť.
Z obete sa staneme majstrami svojho osudu.
 
 
Symptomaticky používame WILLOW pri:
 
závisti, kde je prítomná súťaživosť a predháňanie sa s inými
pocite, že sme od života očakávali viac
ľudskom negatívnom vyžarovaní
baktériách v hrubom čreve, kedy pociťujem vnútorný hnev a krivdu
zahorklosti a smútku po potrate
nočnom pomočovaní, ktoré je spôsobené hnevom a krivdou
nenávisti voči iným
pacientoch, ktorým nie je nič dobré
tom, keď sa vyhýbame niekomu, kto nás sklamal
egoistickom človeku, ktorý trpí sám sebou
 

 

 

 

 

BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE - SOFIA MARKOVIC - BACHOVE ESENCIE

 

 

 

RESCUE REMEDY = prvá pomoc pri akomkoľvek strese, nehodách, infarkte...

Impatiens + Star of Bethlehem + Cherry Plum + Rock Rose + Clematis 

 

 

 

AKO UŽÍVAME BACHOVE ESENCIE? 

 

 

Bachove kvety sa užívajú jednotlivo alebo si môžete zostaviť osobnú kombináciu kvetov, ktorá presne zodpovedá vašej momentálnej emocionálnej situácii.

 

Pohár s vodou:

Dve kvapky vybranej esencie (alebo viacerých esencií) sa kvapnú do pohára s vodou a pomaly popíjajte. Opakujte počas dňa podľa potreby.

 

Zmes:

Vyberte si maximálne sedem esencií. Z každej zvolenej esencie kvapnite dve kvapky do 30 ml flaštičky. (originál mixovacia flaštička v našej ponuke). Túto flaštičku naplňte neperlivou minerálkou a trochou alkoholu (použite alkohol, ktorý bežne dostanete v potravinách) pre konzerváciu. Z takto pripravenej zmesi užívajte najmenej 4 kvapky 4 x denne.

Pozn. Alkohol nie je nutné použiť. Pridáva sa len pre konzerváciu. Pokiaľ budete fľaštičku uchovávať v chladničke, alkohol nemusíte pridávať.

Kvapky užívajte do ustúpenia problémov podľa potreby. Takto namiešaná užívacia fľaštička vám vydrží približne 2-3 týždne.

 

Priame užívanie: 

Kvapnite dve kvapky vybranej esencie pod jazyk priamo z flaštičky. Opakujte podľa potzreby.

 

Externé použitie:

Potrite si niekoľkými kvapkami spánky alebo pulzné body.

 

Užívanie Rescue Remedy:

Z Rescue Remedy sa užívajú 4 kvapky do pohára s vodou alebo pod jazyk. Voda sa popíja až do ustúpenia problémov podľa potreby. V prípade, že orálne užitie nie je možné, kvapky sa môžu natrieť na spánky, zápästie a iné pulzné body.

Upozornenie: Všetky Bachove esencie (okrem Rescue Night a Rescue Kids) sú konzervované 27% alkoholom. Po zriedení esencií v pohári s vodou je množstvo alkoholu veľmi malé. Napriek tomu môžu byť Bachove esencie nevhodné pre ľudí, ktorí nesmú užívať alkohol. Pri akýchkoľvek pochybnostiach odporúčame poradiť sa s vaším lekárom.

 

Kedy sa dostaví účinok ?

Účinok vždy závisí od konkrétnej osoby a jej emocionálnych stavov. Ak je emocionálny stav hlboko zakorenený a potlačený, môže trvať aj niekoľko týždňov, kým pocítite účinok. Naopak, keď sa cítite unavený z celého dňa a dáte si Olivu, posiľňujúci účink pocítite okamžite. Podobne rýchlo môže vaše náhle stavy smútku rozptýliť Mustard. Ak však ani po dvoch týždňoch nebudet pociťovať zmenu, je možné, že ste prehliadli niektorý aspekt vašich problémov a mali by ste prehodnoiť výber esencií alebo prípadne pridať ešte niektorú. Bachove kvety pôsobia veľmi jemne a je možné, že účinok si na vás skôr všimne nestranná  osoba z pomedzi vašich známych ako vy sami. Zlepšovanie prichádza jemným a  prirodzeným tempom, tak aby sa mu osobnosť ľahko prispôsobila. Môže sa stať, že niekoľkotýždňovej liečbe sa ešte objavia ďalšie prejavy vašej osobnosti, ktoré budú potrebovať liečiť.


Ako dlho môžem Bachove esencie užívať?

Bachove kvety môžete užívať neobmedzene podľa potreby. Nemajú vedľajšie účinky a nie sú návykové. Môžu sa užívať s akoukoľvek inou liečbou či liekmi.


Kto môže Bachove kvapky užívať ?

Bachove kvapky môže užívať ktokoľvek bez rozdielu veku, kto pociťuje potrebu vytvorenia vnútornej rovnováhy a odstránenia negatívnych emócií. Bachova kvetová terapia je bezpečná aj pre tehotné ženy, matky po pôrode, novorodencov a počas celého detstva. Rovnako dobre pomáha dospelý, seniorom, zvieratám, či rastlinám.


Čo sa stane, ak si vyberiem nesprávnu esenciu ?

Nič. Síce vám nepomôže, ale ani neuškodí. Nesprávna esencia jednoducho nebude mať žiadny účinok.

 

Môžem do zmesi Bachových esencií pridať aj Rescue Remedy ?

Áno. Rescue Remedy môže byť súčasťou namiešanej zmesy Bachových esencií. Z Rescue Remedy sa vždy dávajú 4 kvapky.

 

Je lepšie užívať kvapky z namiešanej zmesi alebo ich kvapkať priamo do vody ?

Účinok je v oboch prípadoch rovnaký. Namiešaná zmes sa pripravuje vtedy, ak chcete kvapky užívať dlhodobejšie. Pokiaľ máte len dočasné negatívne stavy a nálady, tak stačí keď si zvolené esencie nakvapkáte niekoľkokrát počas dňa do pohára s vodou.